Kategoriler
Tech

Windows 11 yeni Dosya Gezgini ve RGB kontrolü

Windows 11’in yeni test sürümünde, yeni Dosya Gezgini ve uyumlu aksesuarların RGB aydınlatmalarının kontrol edilmesini sağlayan Dinamik Aydınlatma özelliği test edilmeye başlandı.

Microsoft resmi blog sayfasında Windows 11 test kullanıcıları için 23475 yapı numaralı önizleme sürümünü yayınladığını duyurdu. Şirket işletim sisteminde yeni Dosya Gezgini arayüzü ve RGB aydınlatma kontrolünü test etmeye başladı.

Yeni Dosya Gezgini

Modernized File Explorer Home and Address Bar

Modernized File Explorer Home.

En önemli güncelleme giderek daha fazla Microsoft Edge tarayıcısına benzeyen Dosya Gezgini’nde yapıldı. Ana ekranda dosya önizleme resimlerine yer verildi. Yeni arayüzde son erişilen ve sık kullanılan dosyalar kullanıcıların elinin altına geliyor.

Modernized address bar in File Explorer with OneDrive sync and quota flyout.
Modernized address bar in File Explorer with OneDrive sync and quota flyout.

Buna ek olarak adres çubuğu yerel ve bulut klasörlerini akıllı bir şekilde tanıyacak şekilde güncellendi. OneDrive ile entegre şekilde çalışan adres çubuğu artık kullanıcıların OneDrive senkronizasyon durumunu ve kota bilgilerini görüntülemesini sağlıyor.

RGB aydınlatma kontrolü

Dynamic Lighting

The new Dynamic Lighting settings page.
The new Dynamic Lighting settings page.

İşletim sisteminin test sürümüne Dosya Gezgini’nin haricinde Dinamik Aydınlatma özelliği de eklendi. HID LampArray standardını kullanan cihazların RGB aydınlatmasını kontrol etmenizi sağlıyor. Şu anda, Razer’ın geniş bir klavye ve fare listesi destekleniyor.

Acer, ASUS, HP, HyperX, Logitech, Razer ve Twinkly dahil olmak üzere birçok cihaz üreticisi Dinamik Aydınlatma konusunda Microsoft ile iş birliği kurdu. Kullanıcıların artık RGB kontrolü için sistemlerine çok sayıda uygulama yüklemelerine gerek kalmayacak.

Donanım üreticilerin RGB kontrolü için sunduğu yazılımlar gerçekten kötüydü, Windows’un tüm markaları kontrol edebilen kendi yazılımı hem stabile ve hız hem farklı markaların donanımlarını aynı anda kontrol edebilmek açısından şahane.

Kaynak: blogs.windows.com/windows-insider/2023/06/07/announcing-windows-11-insider-preview-build-23475/