Kategoriler
Gündem

Ösym başkanlığından yeni düzenlemeler

ÖSYM Başkanlığı, 2009-ÖSS’deki testlerin kapsamlarını yeniden belirledi.
ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkçe testindeki ’’Türkçe’yi kullanma gücü ile ilgili sorular’’ın ve Matematik testindeki ’Matematiksel ilişkilerden yararlanma gücüyle ilgili sorular’’ın yüzde yüz olan payında değişiklik yapılmadı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), ortaöğretimde eğitim süresinin 4 yıla çıkarılması ve haftalık ders çizelgesinin değiştirilmesi üzerine ÖSS’deki testlerin kapsam ve puanlarını yeniden belirledi.

ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkçe testindeki “Türkçe’yi kullanma gücü ile ilgili sorular” ile Matematik testindeki “Matematiksel ilişkilerden yararlanma gücüyle ilgili sorular” 100 puan üzerinden payı hâlâ 100 olarak kaldı.

Sosyal-1 testinin “Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular” bölümünde de değişiklik yapılmadı. Bu kapsamdaki sorularda Tarih yüzde 43, Coğrafya yüzde 34, Felsefe yüzde 23 oranında kaldı. Fen-1 testindeki “Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular”ın Fizik sorularının payı yüzde 43’den yüzde 33.3’e düşürülürken Kimya sorularının payı yüzde 30’dan yüzde 33.3’e, biyoloji sorularının payı ise yüzde 27’den yüzde 33.3’e çıkarıldı.

Öss

TÜRK EDEBİYATI DİL VE ANLATIM YÜZDE 67’ye ÇIKTI

Edebiyat-Sosyal testinin Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım sorularının oranı yüzde 57’den yüzde 67’ye, Coğrafya sorularının oranı yüzde 27’den yüzde 33’e yükseltilirken Psikoloji soruları ise Sosyal-20 tesitine kaydırıldı. Sosyal-2 testinin Tarih oranı yüzde 43’den yüzde 44’e çıkarken Coğrafya sorularının oranı yüzde 23’den yüzde 17’ye, Sosyoloji soruları yüzde 17’den 13’e, Mantık soruları yüzde 17’den yüzde 13’e indi. Psikoloji sorularına ise yüzde 13 olarak belirlendi.

Matematik-2 testinde Matematik sorularının oranı yüzde 70’den yüzde 60’a indi, Geometri sorularının yüzde 30’luk oranı aynı kaldı. Yeni eklenen Analitik Geometri sorularına ise yüzde 10 yer verildi. Fen-2 testindeki Fizik sorularının oranı da yüzde 43’den yüzde 33.3’e indirilirken Kimya soruları yüzde 30’dan yüzde 33.3’e, Biyoloji sorularının oranı ise yüzde 27’den yüzde 33.3’e yükseltildi.

Edebiyat-Sosyal Bilimler testindeki Coğrafya soruları ise, Türkçe-Matematik alanında okutulan Coğrafya dersinin konularıyla sınırlı olacak.