Deniz Feneri Derneği kamuoyu duyurusu

Deniz Feneri Derneği'ni bilmeyenimiz yoktur, son günlerde Almanya'da başlatılan bir soruşturma ile gündeme gelen dernek ismi kafaları oldukça karıştırdı. Geçmişten de bilinen bazı yolsuzluklar, yeşil sermaye vs. gibi cümlelerle harmanlanan bir acayip tiyatro oynanıyor bu ara ve Türkiye'de 10 yıldır faliyet gösteren Deniz Feneri Derneği bu konudan çok rahatsız olmuş.

Bana E-posta ile gelen bu kamuoyu duyurusunu paylaşmak istedim. [via]

DENİZ FENERİ'NDEN KAMUOYUNA DUYURU
Son günlerde, özellikle belirli bazı basın yayın organlarında, Derneğimizin ismi etrafında bir tartışma oluşturularak, halkımızın Deniz Feneri'ne olan sarsılmaz güven ve umut duyguları yıpratılmaya çalışılmaktadır.

Almanya'da faaliyet gösteren Avrupa Deniz Feneri e.V. isimli kuruluşa yönelik Alman makamlarının yürütmekte olduğu bir soruşturma bahane edilerek ve söz konusu kuruluşla isim benzerliğimizden yola çıkılarak, Deniz Feneri Derneğimiz haksız ithamlarla suçlanmakta, mesnetsiz bir kampanyanın hedefi kılınmak istenmektedir.

Bu gelişmeler karşısında, şu hususları Türk Milleti'nin dikkatine sunmak isteriz:

Deniz Feneri Derneği, 1998 yılında insani yardım yapmak ve yoksullukla mücadele etmek üzere kurulmuştur.

Derneğimiz, ısrarla ve inatla yardım çalışmalarında sadece yoksulluk unsuruna öncelik vermekte, başta ülkemiz olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun, açlık, kıtlık, doğal afetlerin yaşandığı her coğrafyaya bağışçıları ile gönüllülerinden aldığı cesaret ve teşvikle yardıma koşmakta, dünyanın dört bir yanında, başta BM gibi uluslararası kuruluşlar olmak üzere pek çok Sivil Toplum Örgütü ile işbirliği yapmakta, ülkesini ve bayrağını en güzel şekilde temsil etmektedir.

Çalışmalarıyla pek çok sivil toplum kuruluşuna örnek olan Deniz Feneri Derneği yurtdışındaki sivil toplum kuruluşlarından İçişleri Bakanlığı'nın izinleri çerçevesinde bağış kabul etmekte olup; bu çerçevede Almanya'da kurulu bulunan Almanya Deniz Feneri e.V.'den de aynı prosedürler çerçevesinde destek almıştır.

Bu yardımlar dışında söz konusu bu oluşum ile hiç bir organik ilişki söz konusu olmamıştır. Deniz Feneri Derneği'nin yurtdışında şube ve temsilciliği yoktur.

Bazı medya kuruluşlarının Almanya Deniz Feneri e.v. isimli kuruluşla ilgili hukuki sürece dair verdikleri haberlerde Derneğimizin adı, logosu, sloganı, telefonları, lojistik binaları, giydirme araçları, fotoğraf ve filmlerini kullandıkları görülerek, bu medya kuruluşları ihtarlar ile uyarılmışlardır. Uyarılarımızı dikkate almayarak binlerce bağışçımızın derneğimize olan güven duygularını zedeleyici nitelikte yayın yapmaya devam eden bir televizyon aleyhine Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesinin 2007/645 Müt. Sayılı dosyası ile tekzip davası açılmış ve 22.05.2007 tarihli karar ile bahsi geçen televizyon aleyhine tekzip kararı verilmiştir. Uyarılarımıza rağmen aynı şekilde haksız yere gerçeğe aykırı yayın yapan kuruluşlara yönelik hukuk mücadelemiz devam edecektir.

Deniz Feneri Derneği; ülkemizin içinden geçmekte olduğu siyasi süreç ve ısınan politik ortamda, günlük ideolojik kavgalar ve siyasi amaç ve çıkarlar çerçevesinde planlı hareket eden ve bu çerçevede Deniz Feneri Derneği'ni amaçlarına alet etmek isteyen çevrelerin kuru gürültü ve iftira kampanyalarına, tehdit ve yıldırma çabalarına asla aldırmayacaktır.

Yoksullukla mücadelemizde on yıldır bizi destekleyen, azdan az, çoktan çok vererek merhametini emanet etmiş cömert bağışçılarımıza ve fedakâr gönüllülerimize şu mesajı ulaştırmak isteriz:

Deniz Feneri başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere resmi makamların yapmakta olduğu sürekli denetimlere ilave olarak uluslararası bağımsız denetim kuruluşunca da denetlenmektedir.

Müsterih olunuz. Bağışlarınızla coşan bu nehrin yoksula ulaşmayan tek damlası, heba edilen tek bir yudumu yoktur. Biz elimize geçen ve harcadığımız her kuruşun hesabını yapıyor ve sizin başınızı öne eğdirmeyip, gönlünüze en ufak bir şüphe düşürmeyecek bilinçle çalışmalarımızı daha yüksek azimle sürdürüyoruz. Yeryüzünde son yoksula ulaşıncaya kadar çalışacağız.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur
DENİZ FENERİ DERNEĞİ
denizfeneri.org.tr

Deniz Feneri Derneği;
– Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan dernektir.
– Türkiye'nin ISO 9001 kalite belgesine sahip ilk yardım kuruluşudur.
– Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'ne (ECOSOC) Özel Danışman Statüsü'nde üyedir.
– BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile çalışmalar yapmaktadır.
– Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) ile işbirliği yapmaktadır.
– Uluslararası Kızıllhaç ve Kızılay Federasyonu Afet Müdahale Prensipleri'ni (Code of Conduct) imzalamıştır.
– Tüm parasal hareketlerini bankalar üzerinden yapmakta, ayni malzeme bağışlarında barkot sistemi kullanmaktadır.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

duyuru yapılmış fakat yinede benim edindiğim tecrübe nedeniyle maalesef yinede gözümde yükselemiyor.
kuruluş'a telefon açılıyor, yardım edilmek istenildiği söyleniyor, kurum ise 'kıyafet, kitap vs. kabul etmiyoruz anca para yardımında bulunabilirsiniz' diyor… güven zedeleniyor..

bazı kanallar bunu bilerek ve isteyerek yaptılar. sanırım amaç belli çamur at izi kalsın… böylesine büyük ve dört dörtlük bir yardım kuruluşu için bende destek vereyim dedim. bir banner ekledim. umarım insanların kafasını bu izim benzerliğinden dolayı karıştırıp insanlığa karşılıksız bu kadar yardım eden bir kurumu zedelemezler..

@pureabsinthe
kitap kampanyaları başlı başına bir olay, farklı bir format. kıyafetleri ise hiçbir yardım kuruluşu kabul etmiyor zaten, kimse kimsenin kullandığı bir kıyafeti giymek istemez (her ne kadar ihtiyacı da olsa) insanların onurları zedelenir. ben kıyafet olayını bosna savaşında yaşadım.
deniz feneri olayı, başbakanın aydın doğana hilton otelinde yapmak istediği tadilat adı altında yeni binalara izin vermemesindan başka bir şey değildir. bugün yarın bu ortaya çıkacaktır. ne tesadüftür doğan medyasından başka hiç bir gurubun almanyada yaşanan olaylardan haberi yok.

öğretmen kopya çeken öğrencilere şöyle seslenmiş;
-oğlum, sınav kağıtlarında verdiğiniz cevaplar doğruysa ve birbirinin birebir aynısıysa ona yapacağım fazla birşey yok, fakat yanlışsa ve tıpatıp aynı ise sizin…

doğan medya gurubunun sınav kağıtlarındaki cevaplarının hepsi tıpatıp aynı ve hepsi yanlış…

başka biri çıkıpta deniz feneri ve başbakan arasındaki işbirliği ile ilgili açıklamalar yapsaydı belki inanırdım ama bunu aydın doğan gibi biri yapınca hiçbir önemi kalmıyor. kimin ne olduğunu herkes biliyor.ilginç olan zamanında aydın doğan kendi bünyesinde çıkarmış olduğu bir dergide deniz fenerini en başarılı sivil toplum kuruluşu diye nitelendirip aradan biraz zaman geçip bu şekilde sözler sarfetmesi sonucu bir tek soru gelri insanın aklına kim kimin tavuğuna kışt dedi aceba…

alman savcının akp-yimpaş-d.feneri etrafında para trafiği yapıldığı ve yurtdışından içeriye para sokulduğunu okuyoruz gazetelerde,şimdi bunlarla sadece isim benzerliği dışında bir alakamız yok dendiği zaman savcılar mı yalan söylüyor yoksa bunlar mı?

bakanlar kurulu kararıyla kamu yararına çalışıyorlarmış… pehh!

o zaman bir zahmet açıklayıversinler.

neden kanal7'de küçük bir program olarak sürerken danıştay'dan "kamu yararına yardım toplayan kurum" belgesini alamadılar?
acaba ne oldu da akp hükümeti bu belgeyi verme yetkisini danıştay'dan alıp bakanlar kuruluna verdi. ve nedense deniz feneri alamadığı belgeyi, şıp! diye alıverdi.
ve yine, nedense deniz feneri o dakikadan itibaren karını %100.000 katladı.

ama yook, "özellikle belirli bazı basın yayın organları" !!! nedense konuyu abartıyor… -tabii tabii.

utanmadan hala piyasada donald trump gibi zıp zıp zıplayıp yardım topluyorlar. e tabii, ramazan ayındayız, son vurgunu yapıyorlar.

sevgili maya duru;
almanya savcılığı doğan holding'e bağlı değil ki?
ilk açıklamayı da, aynı vakıf olduğunuda onlar iddia etti. ama şu da bir gerçek. bu haberi yayınlama cesaretide ancak aydın doğan gibilerinde olurdu. çünki diğer basın kuruluşları haklı olarak tırsıyorlar başbakandan.

aslında al birini vur ötekine misali, doğan'da, tayyip'de aynı format insanlar. araları açılınca birbirlerinin kirli çamaşırlarını koyuyorlar ortaya 🙂

çocuklar gibi…!