Kategoriler
Gündem

KEY ödemeleri hakkında

Ziraat Bankası Genel Müdürü olan Can Akın Çağlar, ilgili Kanunu Cumhurbaşkanı’nın onaylaması halinde Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerine 28 Temmuz’da başlayacaklarını söyledi. Çağlar, KEY ödemelerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlamış.

Ve KEY ödemeleri başladı.

KEY in açılımı KONUT EDİNDİRME YARDIMI.

 1. 24 Temmuz Tarihli resmi duyuru TC kimlik No son 2 rakama göre ödeme tarihleri..
 2. Key ödemesi alacaklar bunlara dikkat !
 3. Keyödemeleri online sorgulanabilecek .. ..
 4. Keyodemeleri.com açıldı
 5. KEY ödemesi Temmuzda başlıyor Kimler ne kadar para alacak?
 6. KEY hesabınızı bu adresten öğreneceksiniz
 7. Key ödeme Takvimi için tıklayın..
 8. Kim ne kadar keyödemesi alacak burada?
 9. www.keyodemeleri.com dan açıklama
 10. Kimler ne kadar para alacak burayı tıklayın
 11. KEY hesabınızı bu adresten öğreneceksiniz www.keyodemeleri.com
 12. KEY ödemesi 28 Temmuzda başlıyor: Kimler ne kadar para alacak?
 13. Keyödemelerinin Tarihi belli oldu !
 14. Keyödeme tarihi belli oldu .. Temmuz’da .. Keyödemeleri.com
 15. Key hesabı ödemesi için tıklayın
 16. Konut Edindirme Yardımı KEY ödemeleri hakkında soru ve cevaplar için tıklayın
 17. KEY ödemesi 28 Temmuzda başlıyor: Kimler ne kadar para alacak?
 18. Keyödeme tarihi belli oldu .. Temmuz’da .. Keyödemeleri.com için tıklayın ..
 19. Key ödeme Takvimi

KEY alayım derken borçlu çıkma

8,5 milyon hak sahibine bugünden itibaren KEY ödemesi yapılacak ama 60 bin kişinin hesabına icra emri gönderildi. Bu kişiler KEY payı umarken borçlu çıkarabilecek. KEY alabilecek kişilerin listesinin yer aldığı 80 ciltlik Resmi Gazete’nin mükerrer sayısı, dün yayımlandı. Bugün başlayacak ödemelerde, 60 binden fazla kişi paralarını alamayacak. Konut Edindirme Yardımı (KEY) parası alabilecek kişilerin listesinin yer aldığı 80 ciltlik Resmi Gazete’nin mükerrer sayısı, basımı tamamlanarak bugün yayımlandı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi’nin, KEY hak sahipleri listesini içeren tebliğinde, ödemelerde T.C kimlik numarasının ibrazının zorunlu olduğu belirtildi. Alınan bilgiye göre, toplam 2,8 milyar YTL ödenecek hak sahibi 8,5 milyon kişinin isimlerinin yer aldığı ve 3 nüsha olarak basımı tamamlanan Resmi Gazete, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa da gönderildi. Resmi Gazete, 2 biner sayfalık eşit 79 ciltten oluşurken sadece 80. cilt 188 sayfadan oluştu. Tasfiye Kanununun gereğini yerine getirmek üzere, basım zorluğundan dolayı ve kağıt israfını önlemek üzere, söz konusu Resmi Gazete sadece 3 nüsha basıldı. Elektronik ortamda Ziraat Bankası’na iletilen listeler, 28 Temmuz Pazartesi günü Emlak Konut GYO A.Ş’nin “www.keyodemeleri.com” adresli internet sitesinde de yayınlanacak. Hak sahiplerinin Resmi Gazete’ye bakmaları gerekmiyor. Kapsamdaki kişiler, ödeme için Ziraat Bankası’na doğrudan başvurabilecek. KEY ödeme listeleri 6 sütundan oluşuyor. Birinci sütunda TC kimlik numarası, ikinci sütunda sosyal güvenlik numarası, üçüncü sütunda hak sahibinin adı ve soyadı, 4’üncü sütunda toplam ödenecek nakit tutar, 5’inci sütunda hak sahibinin alabileceği nominal hisse tutarı, 6’ıncı sütunda da alınabilecek hisse adeti gösteriliyor.

KEY ÖDEMELERİNDE İCRA KESİNTİSİ

Öte yandan, Konut Edindirme Yardımında (KEY) yarın başlayacak ödemelerde, 60 binden fazla kişinin paralarını alamayacağı belirtildi. Alacaklı kurumların icra daireleri aracılığıyla Ziraat Bankası’na gönderdikleri icra emirleri nedeniyle söz konusu kişiler, ancak borçları tahsil edildikten sonra kalan parayı alabilecekler. Kişi başına yapılacak ödemenin 1 YTL ile bin 391 YTL arasında değişmesi nedeniyle, belki de birçok kişi, alacağının tümü icra borçlarına kesileceği için hiç KEY parası alamayacak. Ziraat Bankası yetkilileri, 25 Temmuz Cuma akşamı itibariyle kendilerine ulaşan icra emri sayısının 60 binin üzerine çıktığını belirterek, bu emirleri hafta sonunda da sisteme yüklemeye devam edeceklerini söylediler. Diğer taraftan Ziraat Bankası, KEY ödemelerinde kendi alacaklarının tahsiline de öncelik verecek.

3 MİLYON 800 BİN KİŞİ, 0-50 YTL ARASINDA PARA ALACAK

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar’ın daha önce yaptığı açıklamaya göre, KEY’in tasfiyesi kapsamında 8,5 milyon kişiye toplam 2,8 milyar YTL ödenecek. Ödeme dilimlerine göre en çok hak sahibini 0-50 YTL arasında alacağı olanlar oluşturuyor. Bu dilimde 3 milyon 800 bin kişi bulunurken, 1 milyon 145 bin kişi bin YTL’nin üzerinde, 2 milyon 922 bin kişi 50-500 YTL arasında, 972 bin kişi de 500-bin YTL arasında KEY parası alacak. Ziraat Bankası, bin YTL ve üzerinde alacağı olanlara, komisyon ücreti ve faiz oranında avantaj sağlayarak, alacağının 10 katına kadar kredi vermeyi öneriyor. TC kimlik numarasının son 2 rakamına göre yapılacak ödemelerin 8 Ağustos Cuma günü tamamlanması beklenirken, vatandaşların tatilde olması nedeniyle şubelere fazla başvuru beklenmiyor. Hak sahibi kişiler, paralarını 5 yıl içinde istedikleri zaman şubelere başvurarak alabilecekler. Bu sürede alınmayan paralar Hazine’ye gelir kaydedilecek. Yetkililer, şubelerin sağlıklı çalışabilmesi için vatandaşların TC kimlik numaralarının son rakamına bakarak şubelere gelmeye dikkat etmelerini önerdi.

TC KİMLİK NUMARASI OLMAYANLAR

Tasfiye kanunu uyarınca, adlarına KEY tutarı tahsil edilmiş, ancak Emlak Bankası’na parası aktarılmamış olan hak sahipleri, Emlak Konut GYO’dan hisse senedi alamayacak. Bu kişilere KEY ödemeleri peşin yapılacak. Adlarına Emlak Bankası’na para yatırılanlar ise Emlak Konut GYO’dan hisse senedi alabilecek. Diğer taraftan, TC kimlik numarası bulunmayan, sadece sosyal güvenlik numarası bulunan hak sahiplerine ödeme yapılmayacak. Bu kişilerin veya bu kişilerin varislerinin, TC kimlik numarası ile ödeme yapılmasını sağlamak üzere 3 ay içinde, öncelikle çalıştıkları kuruma, burada sorun çözülmezse ilgili sosyal güvenlik kurumuna başvurması gerekiyor. İlgili sosyal güvenlik kurumları, daha sonra bu kişilere ilişkin listeleri yine tasfiye halindeki Emlak Bankası’nın KEY birimine, orası da Emlak Konut GYO’ya bildirecek. Emlak Konut GYO’nun yeni listeleri Ziraat Bankası’na bildirmesi ile bu kişilere veya varislerine ödeme yapılabilecek.

ZİRAAT BANKKARTI OLANLAR BUGÜN ALABİLECEK

KEY hak sahiplerinden Ziraat Bankası’nda hesabı bulunan ve bu hesabına ilişkin Bankkartı bulunanlar, Ziraat Bankası ATM’lerinden, TC kimlik numaralarına göre belirtilen günleri beklemeden ilk günden itibaren paralarını alabilecekler. Dolayısıyla bu hak sahiplerinin 28 Temmuz’dan itibaren şubeler yerine, doğrudan Ziraat Bankası ATM’lerinden paralarını almaları mümkün olabilecek. KEY ödemeleri, bireysel olarak Ziraat Bankası şubelerinden yapılabileceği gibi, Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunan kurum/kuruluş ve saymanlıklar aracılığıyla toplu olarak da ödenebilecek.

AA