Kategoriler
Genel

Hızlı ve sağlıklı kilo vermek

Sağlıklı zayıflamak bilim gerektirir.

İnsanlar özellikle kadınlar bunu çok istiyor, aslında tarihe bakarsak zayıf kadın bu yüzyıldaki gibi hiç muteber değil fakat bu çağın muktedirleri diğer birçok konuda olduğu gibi bu konuda da ellerindeki her olanağı ve gücü kullanarak zayıf olmanın normal olduğu algısını toplumlara enjekte etmiş durumda.

Hızlı ve sağlıklı kilo vermek mümkündür ancak bu bir bilimdir, bilimsel destek almadan sağlıklı ve hızlı kilo vermek mümkün değildir. Bunun için öncelikle uzman bir hekim tarafından kontrol edilmeli ve daha önemlisi kendi bedeninizi iyi tanıyor olmanız gerekir, buna göre size ait bedenin ihtiyacını tam olarak bilmiş olursunuz, ardından bu ihtiyaçlara yönelik bir strateji, program geliştirmeniz ve bu programa uymanız yeterlidir. Unutmayın ki zayıflamanın tek yolu normalde ne yiyor içiyorsanız daha az yemektir ancak hangi besinde hangi vitamin ve mineraller vardır ve ne kadar gereklidir ve ne kadardan sonra şekere veya kiloya dönüşebilir gibi gibi mevzuları bilmeniz şart, dolayısıyla zayıflamak/kilo vermek eğer bilgi olarak eksikseniz ve diyetisyeniniz yoksa sizin için ya başarısızlıkla sonuçlanacaktır ya da sağlıklı olmayacaktır.

Ben şahsen bunu tecrübe etmiş biri olarak herkesin farklı bir bünye/beden ihtiyaçlarına sahip olduğunu bildiğim için sadece her zaman ne yiyorsanız az yemeyi tavsiye edebilirim, karbonhidratmış, proteinmiş falan filan bunlara hiç girmeye gerek yok, şunu bilmelisiniz ki vücudunuzun önemli bir ihtiyacını uzun süre karşılamazsanız bu size ileride belki ileri yaşlarda büyük sorunlar yaşatabilir, zayıf olmaktan daha çok sağlıklı yaşlanmak daha önemlidir. İskorbüt hastalığını duymuşsunuzdur, birkaç yüzyıl önce henüz Amerika kıtası keşfedilmemiş iken ve devasa gemiler ile insanlık merakının peşinde koşarken gemilerde denizciler aylarca kara görmeden gemide yaşarlardı, bu sırada yanlarına her türlü erzakı almışlardı ancak sürekli hastalanıp ölüyorlardı, neden öldüklerini anlamaları yıllar sürdü ve eksiğin C vitamini olduğunu anladılar, denizin ortasında C vitaminine sahip herhangi bir kaynak yoktur. (Kapak görseli) Bu yüzden Britanya denizcilerine “Limeys” dendi yani limonlu, bilgi insanlık tarihinin başından beri tek gerçek güçtür.

Sağlıklı zayıflamak bilim gerektirir. Ayrıca az yemelisiniz. Ayrıca zayıf olmak bu çağın modasıdır aslında hiçbir üstünlük de sağlamaz tersine şişman kadın/erkeklerden hoşlanan ve onlarla yatan birçok güzel erkek/kadın tanıyorum 🙂