Kategoriler
Eğlence

DC Evreni’nin en iyi filmleri

En iyi ‘DC Evreni’ filmleri, son 10 yılda seyrettiğimiz en iyi 12 DC film.

Genişletilmiş DC evreninde son 10 yılda izlediğimiz en iyi filmler, kötüden iyiye göre sıralanmış liste, 12 film içermekte. Açıkçası bana göre hepsi güzeldi, listeye büyük ölçüde katılıyorum.

DC evreni, çizgi roman dünyasının en popüler ve sevilen evrenlerinden biridir. DC Genişletilmiş Evreni (DCEU) adı verilen kurgusal evrende geçen filmler, 2013 yılında Man of Steel ile başlamış ve günümüze kadar devam etmiştir. DC evreninde Batman, Superman, Wonder Woman gibi süper kahramanlar yer alır. Son 10 yılda DC evreninin pek çok filmi sinemalarda gösterime girdi ve izleyicilerin ilgisini çekti. Bu filmlerden en iyi bazıları şunlardır:

 1. Suicide Squad: Gerçek Kötüler (2016)
 2. Justice League: Adalet Birliği (2017)
 3. Black Adam (2022)
 4. Wonder Woman 1984 (2020)
 5. Aquaman (2018)
 6. Shazam! Tanrıların Öfkesi (2023)
 7. Man Of Steel (2013)
 8. Yırtıcı Kuşlar ve Muhteşem Harley Quinn (2020)
 9. Shazam! (2019)
 10. The Suicide Squad: İntihar Timi (2021)
 11. Wonder Woman (2017)
 12. Batman v Superman: Adaletin Şafağı (2016)
Suicide Squad: Gerçek Kötüler (2016)(Suicide Squad)
Suicide Squad: Gerçek Kötüler (2016)
(Suicide Squad)

Suicide Squad: Gerçek Kötüler, DC Comics’in aynı adlı çizgi romanından uyarlanan bir süper kahraman filmidir. Filmde, gizli bir devlet kurumu olan Argus’un başındaki Amanda Waller (Viola Davis), dünyayı tehdit eden büyücü Enchantress (Cara Delevingne) ve onun kardeşi Incubus’a karşı mücadele etmek için bazı tehlikeli suçlulardan oluşan bir ekip kurar. Bu ekip Suicide Squad olarak adlandırılır ve aralarında Deadshot (Will Smith), Harley Quinn (Margot Robbie), Boomerang (Jai Courtney), El Diablo (Jay Hernandez), Killer Croc (Adewale Akinnuoye-Agbaje) ve Katana (Karen Fukuhara) gibi karakterler vardır. Ekip üyeleri başarılı olmaları halinde hapis cezalarının azaltılacağı sözünü alırken, başarısız olmaları veya kaçmaya çalışmaları durumunda öldürüleceklerdir. Ayrıca ekipte yer almayan ama Harley Quinn’in sevgilisi olan Joker (Jared Leto) de onu kurtarmak için harekete geçer.

Film, DC Sinematik Evreni’nin üçüncü filmi olarak 2016 yılında vizyona girmiş ve eleştirmenlerden karışık yorumlar almıştır. Bazı eleştirmenler filmin oyunculuklarını, aksiyon sahnelerini ve mizahını beğenirken, bazıları ise senaryosunu, kötü karakterlerini ve tonunu eleştirmiştir. Film gişede ise 746 milyon dolar hasılat elde ederek başarılı olmuştur. Film ayrıca En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dalında Oscar ödülü kazanmıştır.

Filmdeki kötülerin aslında iyi taraflarını da göstermesi nedeniyle Türkiye’deki adının Gerçek Kötüler olması uygun bulunmamıştır. Filmin devam filmi olan The Suicide Squad ise 2021 yılında vizyona girdi.

Justice League: Adalet Birliği (2017)(Justice League)
Justice League: Adalet Birliği (2017)
(Justice League)

Justice League (2017): DC evreninin en önemli süper kahramanlarının oluşturduğu Adalet Birliği’nin ilk kez beyaz perdede göründüğü bu filmde Batman, Superman, Wonder Woman, Aquaman, Flash ve Cyborg yer aldı. Film Zack Snyder tarafından yönetildi ancak tamamlanamadan Joss Whedon devraldı. Bu nedenle filmin Snyder versiyonu da 2021’de HBO Max’te yayınlandı.

Black Adam (2022)
Black Adam (2022)

Black Adam filmi, Mısır tanrılarının kudretine denk özel güçler kazandıktan sonra hapsedilen ve 5000 yıllık tutsaklıktan sonra günümüzde zincirlerinden kurtulan anti-kahraman Black Adam’ın hikâyesini anlatıyor. Filmde Black Adam’ı ünlü oyuncu Dwayne Johnson canlandırıyor. Filmde ayrıca Black Adam’ın karşılaştığı adalet topluluğu üyeleri Hawkman (Aldis Hodge), Atom Smasher (Noah Centineo), Cyclone (Quintessa Swindell) ve Dr. Fate (Pierce Brosnan) gibi DC karakterleri de yer alıyor.

Film, Shazam! filminin yan ürünü olarak geliştirildi ve DC genişletilmiş evreninin 11. filmi oldu. Filmin yönetmenliğini Jaume Collet-Serra yaptı ve senaryosunu Adam Sztykiel, Rory Haines ve Sohrab Noshirvani yazdı. Film, COVID-19 pandemisi nedeniyle ertelenen çekimlerin ardından 2021 yılının Nisan-Ağustos ayları arasında Atlanta ve Los Angeles’ta çekildi. Film, Meksika Şehri’nde 3 Ekim 2022’de dünya prömiyerini yaptı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 21 Ekim’de vizyona girdi.

Film, eleştirmenlerden karışık yorumlar aldı ve dünya çapında 393 milyon dolar hasılat elde etti. Film, pazarlama ve dağıtım maliyetleri hesaba katılınca gişede başarısız olarak nitelendirildi.

Wonder Woman 1984 (2020)
Wonder Woman 1984 (2020)

Wonder Woman 1984 (2020): DC evreninin en güçlü kadın süper kahramanı olan Wonder Woman’ın ikinci filmi olan bu yapımda 1980’li yıllara gidiliyor. Gal Gadot’un canlandırdığı Wonder Woman iki düşmanla karşı karşıya kalır: Cheetah ve Max Lord.

Aquaman (2018)
Aquaman (2018)

Aquaman (2018): Atlantis krallığının veliaht prensi olan Arthur Curry’nin hikayesini konu alan bu filmde Jason Momoa başrol oynadı. Film hem görsel efektleri hem de aksiyon sahneleriyle dikkat çekti.

Shazam! Tanrıların Öfkesi (2023)
Shazam! Tanrıların Öfkesi (2023)

Shazam! Tanrıların Öfkesi, DC Comics’in popüler süper kahramanlarından biri olan Shazam’ın maceralarını anlatan bir aksiyon-komedi-macera filmidir. Filmde, sihirli sözcük “Shazam!” dediğinde yetişkin bir süper kahramana dönüşen ergen Billy Batson ve üvey kardeşleri, Atlas’ın kızları olan kadim tanrıçalar Hespera, Kalypso ve Anthea ile karşı karşıya gelirler. Bu tanrıçalar, kendilerinden çalınan sihri geri almak ve dünyaya hakim olmak isterler. Shazam ve ailesi ise dünyayı korumak için mücadele ederler.

Film, 2019 yılında vizyona giren ilk film Shazam!’ın devam niteliğindedir. Filmin yönetmenliğini David F. Sandberg yapmıştır. Senaryosu ise Henry Gayden ve Chris Morgan tarafından kaleme alınmıştır. Filmin başrollerinde Zachary Levi (Shazam), Asher Angel (Billy Batson), Jack Dylan Grazer (Freddy Freeman), Rachel Zegler (Anthea), Helen Mirren (Hespera) ve Lucy Liu (Kalypso) yer almaktadır. Film, Mart 2023 tarihinde Türkiye’de vizyona girdi.

Man Of Steel (2013)
Man Of Steel (2013)

Man Of Steel filmi, DC Comics’in ünlü süper kahramanı Superman’in köken hikâyesini anlatan bir bilim kurgu-aksiyon-macera filmidir. Filmde, gezegeni Krypton’un yok olmasından önce babası Jor-El tarafından Dünya’ya gönderilen Clark Kent adlı bir uzaylı çocuğun yaşadıkları konu edilir. Clark, insanlardan farklı olduğunu ve sıra dışı güçlere sahip olduğunu keşfeder. Ancak bu güçleri nasıl kullanacağını ve neden burada olduğunu bilmez. Bir gazeteci olan Lois Lane ile tanıştığında, kimliğini gizlemeye çalışır. Ancak Krypton’un hayatta kalan diğer sakinleri Dünya’yı işgal etmek için gelince, Clark insanlığı korumak için Superman olarak ortaya çıkar.

Film, Zack Snyder tarafından yönetilmiş ve David S. Goyer tarafından senaryosu yazılmıştır. Christopher Nolan ise yapımcılık ve hikâye danışmanlığı yapmıştır. Başrollerde Henry Cavill (Clark Kent/Superman), Amy Adams (Lois Lane), Michael Shannon (General Zod), Kevin Costner (Jonathan Kent), Russell Crowe (Jor-El) gibi oyuncular yer almaktadır. Film 14 Haziran 2013 tarihinde vizyona girmiş ve eleştirmenlerden karışık yorumlar almıştır. Film ayrıca DC Sinematik Evreni’nin ilk filmi olarak kabul edilmektedir.

Yırtıcı Kuşlar ve Muhteşem Harley Quinn (2020)
Yırtıcı Kuşlar ve Muhteşem Harley Quinn (2020)

Birds of Prey (2020): Harley Quinn’in başrolünde olduğu bu filmde Gotham şehrinin kötü adamı Roman Sionis’in peşine düştüğü genç bir kızı kurtarmak için Harley Quinn’e Huntress, Renee Montoya ve Black Canary gibi karakterler yardım ediyor.

Shazam! (2019)
Shazam! (2019)

Shazam! (2019): Billy Batson adlı 14 yaşındaki bir çocuğun sihirli sözcük Shazam’ı söylediğinde yetişkin ve güçlü bir süper kahramana dönüştüğünü anlatan bu film komedi unsurlarıyla da izleyicileri eğlendirdi.

The Suicide Squad: İntihar Timi (2021)(The Suicide Squad)
The Suicide Squad: İntihar Timi (2021)
(The Suicide Squad)

The Suicide Squad (2021): İntihar Timi olarak da bilinen bu filmde tutuklu olan kötü karakterlerden oluşan bir ekip, ceza hafifletmek karşılığında tehlikeli bir göreve gönderiliyor. Margot Robbie, Viola Davis ve Joel Kinnaman gibi oyuncuların yer aldığı film James Gunn tarafından yönetildi.

Wonder Woman (2017)
Wonder Woman (2017)

Wonder Woman, DC Comics’in aynı adlı süper kahraman karakterinden uyarlanan bir Amerikan aksiyon macera filmidir. Film, DC Extended Universe’in dördüncü yapımı olarak tasarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini Patty Jenkins yapmış, senaryosunu ise Allan Heinberg, Zack Snyder ve Jason Fuchs yazmıştır. Filmin başrolünde İsrailli oyuncu Gal Gadot Wonder Woman rolünü üstlenmiştir. Filmde ayrıca Chris Pine, Connie Nielsen, Robin Wright, Danny Huston, David Thewlis ve Elena Anaya gibi isimler de yer almaktadır.

Film, Birinci Dünya Savaşı sırasında geçmektedir. Diana (Gal Gadot), Amazonların yaşadığı gizli bir adada büyümüş ve savaşçı olmak için eğitilmiştir. Bir gün adaya düşen Amerikalı pilot Steve Trevor (Chris Pine), dış dünyada büyük bir savaşın olduğunu anlatır. Diana, bu savaşın arkasında Savaş Tanrısı Ares’in olduğunu düşünür ve onu durdurmak için Steve ile birlikte adadan ayrılır. Diana’nın macerası hem kendini hem de insanlığı tanımasına yol açacaktır.

Wonder Woman, eleştirmenlerden ve izleyicilerden olumlu yorumlar almış ve gişede büyük başarı elde etmiştir. Film 821 milyon dolar hasılat yaparak 2017 yılının en çok kazanan onuncu filmi olmuştur. Ayrıca film çeşitli ödüller kazanmış ve aday gösterilmiştir.

Batman v Superman: Adaletin Şafağı (2016)
Batman v Superman: Adaletin Şafağı (2016)

Batman v Superman: Adaletin Şafağı, Zack Snyder’ın yönettiği ve Chris Terrio ile David S. Goyer’in senaryosunu yazdığı bir süper kahraman filmidir. Filmde, Superman’in (Henry Cavill) Man of Steel’deki büyük savaşının ardından Metropolis’i yıkmasından sonra Batman’in (Ben Affleck) onu durdurmak için harekete geçmesi anlatılır. Bu arada Lex Luthor (Jesse Eisenberg), Superman’i yok etmek için kendi planlarını yapar ve Doomsday adlı bir canavar yaratır. Wonder Woman (Gal Gadot) da bu tehdide karşı Batman ve Superman’e yardım eder. Film, DC Comics’in en ünlü iki karakterinin ilk kez beyaz perdede karşılaştığı bir yapım olarak dikkat çeker. Film, 25 Mart 2016 tarihinde vizyona girmiş ve eleştirmenlerden karışık yorumlar almıştır. Bazıları filmi görsel açıdan başarılı bulurken, bazıları ise senaryo, karakter gelişimi ve ton olarak zayıf bulmuştur. Film, gişede ise yaklaşık 874 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Daha fazlası için:

Bonus:

2023’ün en çok beklenen ilk 10 filmi – En çok beklenen filmler listesi 2023.

NEW MOVIE TRAILERS 2023 | 4K ULTRA HD

DC universe trailers