Kategoriler
Internet

Net aleminin uçkuru

Çok uzun zamandır net kullanan birisi olarak bazı tespitlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Efendim internetin geçmişine baktığımızda aslında Türkiye’de çok köklü bir geçmişi olmadığını görürüz. Ben kendimden hatırlıyorum 56k fax/modem ile 5kb/s ile netten mp3 indirdiğimi. Aslında değinmek istediğim konu değildi ona daha sonraki bir post ile değineceğim ciddi bir durum o da.

Yakın geçmişime baktığım zaman mahallemizin tam orta yerine bir internet cafe açılmıştı. Biz mahallelide meraktan mıdır yoksa evimizde pc olmayışından mıdır bilemiyorum sürekli oradaydık. Eskiden mahalle maçları ile sosyalitenin tavan yaptığı Üsküdar’ın en nezih mahallesi o zamanlarda asosyal olma yolunda emin adımlarla ilerliyorduk. Oyunların üstüne birde chat merakı eklendi bizimkilerin üstüne sormayın gitsin. Meğer mahallemiz ne kadar abazan kesimi bünyesinde barındırıyormuş 🙂 Chat’in nasıl yapıldığını komutları öğrenen elinde sigarası karşısında küllüğü sabahtan pc başına oturur, o kanal senin bu kanal benim “chatır chatır” chat yapardı 🙂

Ben size bundan 10-12 sene öncesinden bahsediyorum ki aslında günümüze bakınca olay biraz değişmiş ama teknik ve uygulama yine aynı. Bugün şöyle bir hata yaparak ismi “Y” ile başlayan sosyal arkadaşlık sitesine üye oldum yanlış anlamayın sırf merakımdan 🙂 Neyse profilimi olurşturdum arkadaşlarımdan kimler var diye bakınırken (arada 3-5 tane buldum) aslında bu sitenin para karşılığında saçı uzun olanlara koca, fotoğraf makinesini tek eliyle tutup yukarıdan kendi kendinin resmini çeken erkeklere de kız bulduğunu keşfetmem uzun sürmedi. 🙂 Ticari başarı söz konusu! Şöyle ki; Turkcell bile olayın içinde “Turkcell bilmem kaç bilmem kaça” mesaj atıyorsun gold üyeliğin aktif oluyor vaayy beee!

Biraz daha bakındım sağa sola güzel ablalarımız var yok değil 🙂 onlarda gold üye olmuşlar. Sonradan anladım ki “oğlum onur taş fırın erkeğine yakışmaz böyle firiksiyonlar sen en iyisi arkadaşlarınla MSN de seviyeli muhabbete devam et abazan kitleye bulaşma” tespitini yapıp siteden üyeliğimi sildim. 😛

Gelelim postumuzun önermesine;
1- Ülkemizde hâlâ çöpçatanlık sitelerine göbek bağlayan kişiler var.
2- Ülkemizde bu tip uygulamalara zaman ayıran çok fazla insan var.
3- Yine ülkemizde millet yolunu bulmuş dandik bir site kur, üye kaydı yap, üyeler üzerinden para kazan durumu gittikçe büyüyor.
4- Bugün nette aslında çok fazla apachi olduğunu tescilledim!
5- Bu tip sitelerde arayışta olan kız/erkeklere tek sözüm “cık cık cık. Ata sizi böyle görse yüzünüze tükürür!”