Kategoriler
Blog Internet

Neobu

Çoktandır Gaxxi takımının yeni projesini takip ediyordum, uzun zamandır ip numaraları ile yayın yapıyorlardı ve sitenin adı koyulmamıştı. Şu anda deneme(beta) aşamasında olan sitenin ismi ilk önce alanturka.com, sonrasında sayfaturka.com ve en son olarak da neobu.com olarak yayınına devam ediyor. Yapımcılar çiçeği burnunda iki haftalık yeni sitelerinin hisselerinide satışa çıkardılar, yani isteyen bu yeni sosyal ağda pay sahibi olabilecek, hisselerden almak isteyenlerin bu girişimlerindeki hukuksal konularla ilgili bilgi alabileceği bir kaynakta mevcut.
neobu

Siteyi geliştiren iki kardeşten biri olan Umut bey'in bana söylediğini aynen buraya geçiyorum;

Bizim site bir tür netteki kart vizit, blog yazıp hemen yorum alabileceğiniz, fotoğraf albümleri gibi şeyler otomatikleştirilmiş ve altında da güçlü tekniklerin kullanıldığı kendimizin iki kardeşi yazdığı bir web sitesi.

Şu anda piyasada Sosyomata kafa tutabilen tek site olduğu için kendilerini kutluyorum, her zaman böyle girişimleri sevmişimdir, desteklemişimdir. Bazılarına çok basit gibi gelsede (ki o kişiler genelde bu işlerin içinde olan pisyadan olan kişiler) Türk internet kullanıcısının bu kolay, basit, anlaşılır arayüzü ile Neobu.Com‘u seveceğini biliyorum, zaten Neobu.Com’unda bana göre hedefi “Firefox’da sayfa kaymasını görmeyenlerdir” diye düşünüyorum. Bi deneyin derim güzel bişi.

Beni oku bölümünde site ile ilgili geniş açıklama mevcut;

Tam olarak söylemek gerekirse siteye üye olunca kendize ait bir sayfanız oluyor. Ve sayfa sizin aynı boyama tahtanız gibi. İstediniz gibi gibi şeklini değiştirebiliyorsunuz. İstediğini herhangi bir şey (fotoğraf,yazı,müzik,video,link…) gönderiyorsunuz. İsterseniz sayfanızda yeni alanlar oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca beğendiniz bir gruba üye olabilir ya da kendinize yeni bir grup oluşturabilirsiniz.

Teknik şeylerden bahsetmek gerekirse php ve mysql alt yapısını kullanıyoruz, her ikisi de açık kaynak yazılımlar. İlginizi çekerse aşağıda sitenin nasıl olup da çalışabileceğine dair bazı senaryolar var:

Örnek Kullanım 1

 1. Üye oluyorsunuz.
 2. Bir şey (fotoğraf,yazı,müzik,video,link…) gönderiyorsunuz
 3. Gönderdiğiniz şeyleri (fotoğraf,yazı,müzik,video,link…) ve kendinize etket yapıştırabiliyorsunuz.
 4. Grup yaratıyor ve üye olup, bu gruplar da fikir alışverişinde bulunabiliyorsunuz.
 5. Tüm bunları arkadaşlarınızla paylaşıyorsunuz.

Örnek Kullanım 2

 1. “Örnek Kullanım 1″deki maddeleri yapıyorsunuz.
 2. Başka üyelerin sayfalarını, gönderdikleri şeyleri (fotoğraf,yazı,müzik,video,link…)geziyorsunuz.
 3. Başka üyelerin sayfalarına, yazılarına,fotoğraflarına yorum yapıyorsunuz, düşünceli ve iyisiniz.

Örnek Kullanım 3

 1. “Örnek Kullanım 2 “deki maddeleri yapıyorsunuz.
 2. Başka üyeler sizin sayfanızı, gönderdiğiniz şeyleri (fotoğraf,yazı,müzik,video,link…) geziyorlar.
 3. Başka üyeler sizin sayfanıza,yazılarınıza,fotoğraflarınıza yorum yazıyorlar, düşünceli ve iyiler.

Dahası: [via]

Eski wolkanca.com’da Neobu veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Neobu için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Neobuiçin 9 yanıt

volkan kardeş hatta bu projenin hisselerini satıyolarmış sahipleri, %1 lik hisse fiatı yaklaşık 1200 ytl miş. bu insanları tanıyomusun güvenilirmi acaba veya bu proje tutarmı?

hitrehberi evet biraz araştırma yaparsanız güvenilir ve ciddi birileri olduklarını anlayabilirsiniz. hisseleri almak bir nevi destek ve ilerki başarılarına ortak olmak olacaktır eğer şu yoğun dönemime denk gelmeseydi ben bu işe girerdim.

site template'i myspace'den alınmış, blog mantığıyla bütünleştirilmiş, fotoğraf ve video ile renk katılmış, etiketlerle de sosyalleştirilmiş ortaya güzel bir mozaik çıkmış. siteye kayıt olmadım ondan dolayı bilmiyorum ama blog, fotoğraf ve vidyo girişi herkese hitap edecek kadar kolaylaştırılmışsa bence gayet başarılı bir çalışma olmuş.

burada bende varım. oldukca değişik sosyomat la bence pek bir alakası yok. sosyomat farklı bir kulvar ama buranın insanlara eğlence olarak verebileceği çok sey var. biraz kurcalayınca hemen anlaşılıyor
bu arada oradaki sayfam bu: http://neobu.com/kayhanovic

ben yoğun olarak kullanıyorum, boş vakit çok bu ara 🙂 bence de oldukça başarılı bir site neobu. hisse olayına gelince wolkanca ne dediyse o 🙂 şu an musait olsaydım düşünmeden alacaktım. en son 1500 olmuştu %1'lik hisse ve %5 kalmıştı. son durumu bilmiyorum.

bazı bilgiler vermeliyim, hisse satışı artık yapmıyoruz, yazıda geçtiği gibi hisse satışıyla ilgili ayrıntıları webrazzi'de bulabilirsiniz.

site yapıcıları akyol biraderler'e ulaşmak için neobu.com/umut ve neobu.com/safak adresinden ulaşabilirsiniz.

bir de bir iddia da bulunayım, neobu'da blog tutan birisinin elinin altında kullandığı sistem şu anda wolkanca'nın kullandığı wordpress'den çok daha gelişmiş ve iyi bir alt yapı. kendimiz övüyoruz, ama bu övünme olarak değil meydan okuma olarak söylüyorum.

wordpress, myspace hepsinden daha ileri teknikler kullanıyoruz ve bunları üyelere dummy bir sade arabirimden sunabiliyoruz.

belki daha az destekleniyoruz ve maddi imkanlarımız daha az.

bu yazıdaki incelemenin içinde geçen "bazılarına basit gelse de, ki bunlar piyasanın içinden olan kişiler" kısmındaki kişilerin bir şeyden anlamadıklarını düşünüyorum. dünya hali site tutsa da tutmasa da bu görüşümü değiştirmem.

?imidiye kadar milyonlarca kişilerin kullandığı php, mysql web siteleri geliştirdik. ankara üniversitesi'nin halen kullandığı 3-5 senelik resmi sitesi, beril teknoloji'yle beraber blogcu'nun yeni modern kodlaması, php-mysql çalışması, arayüz tasarımı; yine blog servisi gaxxi, geliştirdiğimiz uygulamalar her gün yüzbinlerce insan tarafından kullanılıyor.

yukarıda yazdıklarım iyi olduğumuzu değil, ama açıklama istemeye hakkımız oldugunu kanıtlar. ben de çok basit olmuş diyen danaları merak ediyorum, çünkü yazıda geçen "basit" terimi "adi, ucuz" anlamında kullanılıyor. ben de bir açıklama istiyorum.

3-5 seneden beri ilk kez herkese açık bir ortamda sert çıkışım oluyor.

bence de burada değil, burası vesilesiyle ben de içimi dökmüş oldum 🙂

valla neobu.com gerçekten çok güzel bir sosyalleşme platformu kullanımı kolay ve basit ve gerçektende insanların kendilerini ifade etmek bir şeyler paylaşmak arkadaş edinmek adına çok güzel bir sistem oldu ve devamlıda yeniliklerle dahada iyi bir duruma geliyor her geçen gün. konuşanlar boş konuşur abi sen işini yapmaya devam et çünkü başarılısın bu işte.

saygılar.