Kategoriler
Geyik

2 başbakan arasındaki 7 farkı bulun

Hikayenin aslı bir mail ile bana geldi orada dünya kaynaklarının, su elektirik vs. doğru kullanılması öğütleniyordu ve bunun içinde Japonyanın zamanında yaşadığı ekonomik krizi ve bunu nasıl aştıklarını anlatıyordu. Hikayeden bir alıntı;

Vaktiyle Japon ekonomisi bir darboğazdan geçiyor. İç Borçlar, dış borçlar gırtlağı aşıyor. Zamanın başbakanı meclisi toplar.
Kürsüye çıkar. Durumu olanca açıklığı ve tehlikeleri ile anlatir ve şu andan itibaren der, Allah şahidim olsun ki, Japonların iç ve dış borçları son kuruşuna kadar ödenmeden, pirinçten başka bir şey yemeyeceğim. Şu üstümdeki elbiseden baska elbise giymeyeceğim. Dediklerini yapar,en ustten en alta bir israftan kacinma kampanyası acilir. Japonya bütün borçlarını öder. Bu durumun toplumun butun kesimlerini, tek istisna olmadan kapsadığını söylemeye gerek yok.

Japon başbakanı ile ülkemizin başbakanı arasındaki fak işte bu, Japon başbakanı sadece prinç yemeye razıyım diye halka hitap edip ülkeyi kampanyaya davet ederken bizimki çocuklarını amerikada okutmaya ve şirketlerinin nasıl daha fazla kar etmesiyle meşgul.
Hikayenin ve bahsi geçen mailin tamamı için [via]

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr

bu karşılaştırmayı başbakanlık makamına çıkarmaya bile gerek yok. daha geçen gün (28 mayıs 2007) japon tarım bakanı toshikatsu matsuoka , mali bir skandala karıştığı iddiasıyla, parlamento'da (evet, mahkemede bile değil, parlamento'da hakkındaki soruşturmalarla yüzleşecekti) sorgulanmadan önce, kendini asarak intihar etti! işte, haberin linki burada:

japanese minister kills himself

adamın cenaze töreni bile yapıldı:

japanese minister's funeral held

gerçekten iddia edildiği gibi bir mali skandala karışıp karışmadığı yargı tarafından netleştirilmeden, bunu " onur " meselesi yapıp, bir nevi " seppuku " yapan japon tarım bakanı'ndan bizimkilerin öğreneceği çok şey var.

tabii ilk önce, suratlarına tükürüldüğünde, "yarabbi, şükürler olsun, rahmet yağıyor!" demekten vazgeçmeleri gerekiyor.

1. japon halkını,milletini seviyor; bizimkiler öyle görünüyor
2. japonun para pulla işi yok; bizimkiler paraya doymaz
3. japon vatanı için ölür; bizimkilerden böyle bişey beklemek doğru olmaz
4. japon öz konuşuyor; bizimkiler hergün birşeyler zırvalıyor
5 . bizikimkilerin özel uçakları çok lüks ve manyak benzin pompalıyor
ben bu kadar bulabildim. ama yazının devamını okumanızı tavsiye ederim. çok güzel bir konuya değinilmiş. ufak şeylerin değerini bilelim

demek ki nasıl sanatçı olmak doğuştan gelen bir yetenekse başbakan olmak da öyle… lider doğmak başka.. lider olduğunu sanmak başka…

bir de şu fark var volkan yalnızca, japonyada çocukalra daha okula başalrken atom bombası ile bombalanan yerleri gösterilir ve işte biz bu halden bu hale çok çalışma ile geldik diye bir nevi hırslandırılırlar ameirkaya cevaplarını ekonomi alanında vermek için ugraşırlar, bizde ise çanakkaleye gidince millet ki son üç yıldır yogun şekilde belediyeleirn öncülügünde eminim duymuşsundur zeytinburnu yapıyor onbinleri taşıyor o yer eve insanlar ikinci anıtkabir yapılmaya çalışılıyor diye tepki gösteriyor. şimdi hz.muhammed mi büyük atatürk mü? gibi sorular gibi anırkabir mi kutsal? çanakkale mi? gibi bir tartışma başlatabiliyorlar, hal böyle olunca biz kendi içerimizi bakmamız lazım sonuçta başbakanda başka ülkeden ithal gelmedi kasımpaşa gibi an itibari ile geceleri sokaklarında yürürken pek tekin sayılmayan bir yerden bahsediyoruz.

edit: adnan polatın kasımpaşada bir arzisi varmış plaza yapacak mış oraya arsa değeri artacak deniliyor.biline

amarat sen ve senin gibiler yüzünden bu ülke bu halde sen diyorsun ki çanakkaleye niye götürüyorlar ; sen ya türk değilsin ya da bilemiyorum… 🥴
üsttede bahsedilmiş japonların atom bombası olayı var tüm çocuklarını o bölgeye götürüp bunu ibret almalarını ve çok çalışmalarını söylüyorlar – japonyadan bir üst yetkili zannedersem başbakan dedi sizin bir çanakkale destanınız var ve siz bunu çocuklarınızı anlatmıyorsunuz ; bizim atom bombası sizin destanınız yanında hiç kalır .! ve ben size şaşırıyorum dedi.!
şimdi olayı böyle bir ele al ; senin gibilerin atatürk'ü sevdiği yok siz sadece atatürk'ü kullanırsınız ; halbu ki atatürk ve mehmetcik çanakkale'de destan yazdılar. ve sen bunu bile bilmiyorsundur ; zaten ismindede hayır yok 'amarat' 😀 …
oraya gidip bir gezmeni öneriyorum eminim ki düşüncelerin değişcektir.!

öncelikle ne gerek var / kadir, sevgili adaşım ben neden çanakkaleye götürüyorlar demedim.bilakis keşke herkes gidebilse.ikincisi hakana avam ne demek sen biliyor musun da bana avamca konuşuyorsun diyorsun? ayrıca ögrenirsen avamı sana şunu demek isterim bu üleyi yönetenler plazadakilerden oy almıyorlar avamdan oy alıyorlar. an itibari ile başbakanın pek begenmedigim uygulamaları var, ben diyecegim bedava kitap dagıtıyorlar herkese ben buna karşıyım diyecegim siz şimdi bir de beni zenginleri savunmakla suçlayacaksınız ama biraz düşünmenizi isterim.beava kitapla kime yardım ediyorlar? ben türküm ama türk olma özelliğim asla benim amarat olma özelligimin önüne geçemez öyle olsaydı türkelrden hiç hırsız, hiç üçkagıtçı falan çıkmazdı ama bir çok toplumdan ırktan çıktıgı gibi türklerden de çıkmıştır anlayacagınız faşist değilim, bir kendimi bilirim o kadar.türklük adına dünyada eminim yegenlerim sizlerden çok daha fazla türklüge katıkı yapmıştır, bütün bunalrı benim türklüğümü eleştirmeniz için yazdım.volkan izin verirsen bu arkadaşlar için http://e.entelektuel.com/aslan-yegen/ linkini buraya koyuyorum. teşekkürler.

böyle tartışmaları çok seviyorum. yanlış anlamayın. bu tür tartışmalardan çok şey öğreniyorum da o bakımdan. televizyonda ne zaman çıksa izlerim bu tür tartışmaları ( semra abla türündeki tartışmalar değil)

bi kere türkiye anlatılan ülke konumunda değil büyüyen bir ekonomisi var tabii ki düşünecek yatırımları ve biz türkler tasarrufu sevmiyoruz bir şey daha bir ülke tasarruf yaparak kalkınamaz ona kaldıysa abd gibi dış borcu 700milyon dolar olan bir ülke nasıl ayakta duruyor

amarat
''türklük adına dünyada eminim yegenlerim sizlerden çok daha fazla türklüge katıkı yapmıştır, bütün bunalrı benim türklüğümü eleştirmeniz için yazdım.volkan izin verirsen bu arkadaşlar için http://e.entelektuel.com/aslan-yegen/ linkini buraya koyuyorum. teşekkürler.''
birincisi ben türklük adına bişey yaptığımı söylemedim…
ikincisi sana sadece türkçe olimpiyatlarını izlemeni söylüyorum..!

gerçekleri açıkça dile getirenler hiç sevilmez zaten. acıda olsa bu bir gerçek. onyıllardır kötü yönetilip sömürülen ülkemiz hala ayaktaysa zaten bu başlı başına müthiş bir şey, bu halkımızın toprağına ve vatanına olan bağlılığındandır diye düşünüyorum.

türkiyenin ekonomisi iyiyye gidiyor büyüyen bir ekonomi diyenlere gülüyorum ben çünkü bu saçmalık. büyüyen bir şey yok biz daha henüz geçirdiğimiz kriz, yolsuzluklar vs. bunların yaralarını yeni sardık nereye büyüyoruz ben büyüyen bir şey göremiyorum evet olumlu şeyler var ama abartılacak bir şey yok ortada türkiye hala gerçek potansiyelinden çok uzak buda kötü yönetimlerden dolayı. şirketler geçirilen krizlerde işten çıkardıkları personelleri bile daha tekrar geri almadı neye büyüyoruz? alsada bu büyümemidir? simdi akp'lilere sorsan şöle derler biz çok kötü durumda olan bir ülkeyi aldık ve bu duruma getirdik ekonomi tamam o hale getirdin ama diğer alanlar? suç oranlarına baktınızmı kapkaç hırsızlık terör vs. üstüne üstelik dış politikada yapılan beceriksizliklerle ülkemizin güvenliğindeki bütünlüğündeki zedelenmeler. ülke resmen kutuplara böllündü, daha dün kapımızda it olanlar ülkemize tehditler yağdırdı.
japonlardan daha az vatanını seviyor değiliz ama malesef yöneticilerimiz o koltuğa oturduklarında ne oluyorsa çok faklılaşıyorlar.

ne gerek var kadir, ben bunu senin benim türklügümü eleştirmen noktasında dedim senin türklüge ne akdar hizmet ettigin konusunda değil, ruşene ise şunu demek isterim iktisat egitimi almamama ragmen çeşitli iktisat derslerini aldım ve en sevdigim derslerden birisi idi kamu maliyesi, devletler büyürken kendilerine göre çeşitli uygulamalar seçerler ki bu gayet normaldir zira tek tip büyüme olsaydı seçim meydanlarından bizi kandıran insanlar ben boyle şoyle yapacagım diyemezlerdi çünkü yapılacak bir iş vardır ve onu yapmak asli görevken kim gelirse gelsin aynısını yapacaktır.
işte bu noktada çeşitli büyüme yöntemleri vardır demiştik bunda örnek olarak tansu çilleri örnek verebilirim misal tansu çiller enflasyon ile büyümeyi istemişti ve bizleri enflasyona alıştırmıştı eşyaların tüketim mallarının fiyatları sürekli artarken maaşlarımızda o kadar da olmasa artıyordu ( genel konuşuyorum çünkü o zaman ben talabe idim daha ) ama daha sonra akp enflasyonu bitirmek gerektigini bu şekilde büyümek gerektigini ve cari açık ile büyümenin gerçekleşecegini söyledi ki kimi zaman değil her zaman eleştirildi cari açık sorunu ülkemiz için lakin cari sizin dediginiz gibi amerikanın o kadar dolar borcu olaiblmesi bir günlük mesele değildir amerika bir günde amerika olmadı o kadar yurt dışına borcu olması demek belki de 100 milyon dolara mal ettigi kagıt parçalarının üzerine washingtonun resmini koyarak 700 milyon doalr dış borcu oldu ki o dediginiz rakamı çok küçük tutmuşsunuz siz.yani cebind edolar olanlar ameirkaya faizsiz kredi saglıyor yani amerikayı finanse ediyoruz. şimdi buradan bunu söyleyip milleyetçi ve yasaklamacı bir kaç söz etmeyecegim zira bu adamların gücüdürt yapmayı becerebiliyorsa her devlet bunu yapar. ytl de bir gün gelir dünya capında değerli olur.

wolkan demişsin ki ülke büyüyor evet ülkemiz büyüyor, büyümeden kasıt neler var ona bakmak lazım, gayri safi milli hasılamız büyüyor olaiblir ama kişisel gayri safi milli hasılamız ne akdar? yani ne akdar üretiyoruz? bizler bu ülkede yabancı ülkedeki şirketlerin gözünde birer tüketiciyiz ve bu konumdan çıktıgımız an bizler çok daha iyi bir şekilde büyüyebiliriz. şu var ki ikinci dünya savaşından çıkarken mahvolmuş ülkelerin bkz:almanya şu an hangi konumdalar ve biz hangi konumdayız. adamların savaştan çıkıp toparlanma süreçlerinde bizler hala meclisleri darbelerle kapatılmış bir ülke oldugumuzdan ve sokakta cebinde dövizler yakalandıgınız an ve yabancı marka sigara iildigi an hapise giden bir ülkede büğyüdük malesef bunlar oldu. bizim bence en büyük eksikligimiz sanayileşememiş olmamızdır.
şayet sanayileşme gerçekleşmiş olsaydı büyük bir istihdam sorunu kalmayacak bu fabrikalarda insanlar çalışacaktı ve herkes üniversiteye gitmek için can atmayacaktı zira farikada çalışan işçiler bile a3 binerken onca sene okuyup a6 ya binmeye meraklı çok kimse olmayacak.
neyse öyle işte.
edit:türkçe olimpiyatını biliyorum izliyorum, bence bilmeden konuşma sayın adaşım.

ama bu hikayeyi sadece bu başbakan'a yüklemek olmaz…
ben acıkcası 90-80 li yılları biliyorum hadi onu bıraklım olacak o kadar porgramına şahit olup alınan konuları sen de iyi biliyorsun volkan bende…

japonya 2 atom bombası yedi kafasına milyonlarca vatandası öldü hastalıklarla boğustular
almanyada 2. dünya savası sonrası taş üstünde taş kalmadı

biz nemi yaptık?

yolsuzluklar,hortumlar,banka dolandırmalar,halkımızı kuyruklarda sürüklemeler, hırsızlıklar, pkk,4 tane darbe

geçmişe bakınca ben çok şeyler görüyorum ama bu biraz ucuz bir mail olmuş yani sadece bu başbakan suçlu değil… krizleri yaratanlar nerede?
kitabı atanlar,ecevitler. işin kötü tarafı volkan cevremde biliyorum kaç kişinin 2002 yılında dükkan kapattığını,kaç kişinin kredi kartı borcu mağduru,faiz mağduru olduğunu…

şimdi sadece bu adam mı suclu? herkes suçlu..!
bence bu maili yazan arkadaş biraz zekice düşünülmüş bir propaganda yapmış ama yemezler…

biz japonya ile boy bile ölçüşemeyiz ve ölçüşemeyeceğizde. japonya nın gelenekleri,görenekleri için intihar ettiklerini, geçmişine laf ettirmediklerini,atalarınının önünde secdeye yattıklarını 10 yasındaki cocuk bile en azından filimlerden görür…

biz mi ne yapıyoruz 1960 dan sorasına bakmak lazım…

1960 dan bu güne kadar adam akıllı yönetilseydik. şimdi ne a.b saçmalığı nede abd maymunluğu yapardık…

dedem yasımdaki adamlar siyaset yapıyor bu ülkede,
akp iktidarı çok mu iyi yönetti hayır yönetmedi tabii ki de…
ama ben önceki yönetimleri de iyi biliyorum
goygoyculuk yapıp insnaları kutuplara bölen muhalefeti de iyi biliyorum.

al birini vur ötekine mantığı üzerine kurulu bir ülkede ben kimi neye karsı savunayım. her 5 yılda bir insanların görüşlerinin değiştiği bir ülkede neye göre atayım tutayım…

icraat lazım kim yapabiliyor öne cıksın da göreyim ben neyim kamuooyu denilen kesimim… ne bir maile,bir tv ye ne toplanmıs bir halka,nede gazetelere bakarım…

ben icraata bakarım. sayın baykal laf atmayacak dicek ki bunlar bunlar böyle yaptı yanlıs yaptı beni inandıracak inanacam ki oy atacam ona ama yapmıyor be güzel kardeşim adam halen ben sunu yapacam ülke için bunu yapacam demedi gözünüzü seveyim.

hem tayyipe geleyim sanırım 16 yada 17 yaşındaydım rte nin ist bdl bsk nı olduğu zamanlar bu konusulan seyler o zamanlar zaten popülerdi. mansetlerden inmezdi adam. bu ülkenin yasaları,hukuku,kanunları var dimi. madem bu adam yanlıs işler yapıyor neden başbakan oldu?
ve trajikomik olan ben zaten bu demeçlerinin hepsini biliyorum fazlasınıda halen gün ışığına cıkarmadıklar bir ton sey var…

yeni değil yani bunlar. ben bunları aşalı yıllar oldu. bana elle tutulur malzemeler verecek tüm parti başkanları. bana dicekki türk milletini ileri götürcem,kdv yi düşürcem ,belki 5 sene kıtlık yasıcaz ama dısarı acılmayacaz borçlarımızı bitircez,türk milleti yücedir,uludur, herkes zengin olacak gibi gazlar la ancak beni kandırırsınız ondan baska geçmişe bakıpta kim ne demiş ne yapmış aşalım bunları artık. aşmamıs gerekiyor cünkü 90 lı yıllarda kaldı. millet beyne çip takıyor felçli adam yatağından tv yi kapatıp acabiliyor hey gidi hey biz neler le uğrasıyoruz.

adamlar karakol basıyor yıl 2007

volkan sen tarafsın ve burda siyaset kokan yazılarda hep yaptığın bişey var.usta manevralar ve parmak haraketleriyle akp düşmanlığı yapmak. bunu birçok kere dedim ve tekrar diyorum sen ve senin gbiler ne istediğinizi değil ne istemediğinizi biliyorsunuz. sen burda her yazında 20 milyon t.c vatandaşının seçtiği ve başbakana haddini bilmeksizin buradaki iktidarını ve propoganda yapma serbestliğini kullanaraktan dil altından hakaret ediyosun yada aslını astarını bilmediğin ve o makama sen ve senin gibilerin oturamayacağını bildiğin halde cahilce suçlamalarda bulunuyorsun.tekrardan söylüyorum ne istediğinize inanın koyun olmayın…

bacardi
koyun olsaydım akpli olurdum çok şükür değilimki eleştiriyorum burada. burada blogda yazdığım suçlama dediğiniz eleştirilerin hepsi kanıtlanmış kamuoyunca bilinen şeyler öyle olmasaydı çoktan dava ederlerdi.

bacardi, sana sadece şunu söylemek isterim akp li olmak ya da olmamak değil, volkan arkadaşımızın sityasi fikirleri ile benimde fikirleirm uyuşmayabilir, hatta seninle de uyuşmayabilir ki liberal olmamdan dolayı genelde vatan haini gibi bakarlar bana, bu yüzden volkan gidip bakın parasına kıymış 15 ytl civarı bir tutara ki daha önceleir daha pahalı idi eminim 30 ytl lere falan almıştır bir domain almış wolkanca.com sonra tutup host almış ve hosta para ödemiş yani 100 ytl ye yakın bir para çıkarmış cebinden ve kendince eleştirir ya da eleştirmez istedigini yapar, wolkanın sitesi çok fazla hit alsa dahi sonuçta kişisel bir blog hal böyle olunca blogların özü itibari ile kendi fikriyatını savunmaktır ve bunu dillendirmektir volkan böyle düşünür begenir ya da begenemzsiniz oyle olsa zaten herkes aynı şeyi düşünmek istese idi bunu allah yapardı, hatta bizleri ırklara ayırmazdı, zaten ayet ya da hadiste geçmesi lazım allah(c.c.) in bizi kavimlere ayırıp tanışmamız istemesi ( ki doğrusunu allah bilir ) hal böyle olunca neden kendine gidip bir blog açmıyorsun ve akp yi savunmuyorsun?

neden kendime bir blog açmıyorum çünki bana kimse propoganda yapmam yada menfaatlerime ters düşen insanlara hakaretler yağdırmam için para vermiyo.bak kendin diosun yok ytl falan die,vardır bir yerlerden gelir. kim bilir belkide deniz baykal kanaltürk'e belgesel çekilmesi için verdiği paranın bir kısmınıda wolkana ve blog una nakletmiştir 🙂

ya arkadaşlar. germeyin ortalığı herkes fikrini gördüğünü söylüyor. niye rahatsızlık duyuyorsunuz akp yi seven hiç kimse yok mu onlarda yazsın kardeşim birşeyler. bilmediğimiz neler olduğunu öğreniriz. cahil bırakmayın ak koyun kara koyun çıksın ortaya

bacardi fikirlerine kesinlikle katılıyorum 😉
herhalde kanaltürke ayrılan paraların çok çok ufak bir kısmı hürriyet gazetesi tarafından buraya aktarılıyor host ve domain masrafları için 😀 .
inşallah tuncay özkan gibi değilsindir. ülkeyi hortumlayanlardan…
böylelerini temizlemek epeyce zaman alacak.
(kanaltürk ismi türk ama çokca pkk mensubu adam barındırıyor. adamların işi gücü yok bütün gün o mahkeme suratlı yüzleriyle akp yi konuşuyorlar…)

h-amarat kardeşim ben propoganda yapmıyorum.hatta hiç birşey yapmıyorum sadece gözlerimde at gözlükleri olduğu sürece dünyaya bakmamın bir faydasının olamayacağını çok iyi biliyorum o kdr. ben şehit kanı üzerinden politika yapan ruhsuzların,hayasızların kurtarıcı olarak gösterilmeye çalışılmasını hazmedemiyorum ve bir şehit babasını şu sözleriyle noktalıyorum olayı.o meydalara,miting yapmak uğruna 1 milyon kişi toplansa ne olr 10 milyon kişi akın etse ne olr.nerde bu insanlar,hangi şehit cenazesine gelmiş el açıp dua etmiş.seçim zamanı yaklaşınca ülkenin başbakanına,meclis başkanına,milletin vekillerine küfredenler ve bunu şehit cenazesinde yapan utanmazlar 2 ay önce 100 kişiyle uğurlanan şehit cenazelerinde nerdelerdi.yüreği acılı bir şehit babası diyor bunu. bende soruyorum sizlere sizler kimi ne için ve nasıl bir umut görerek savunuyorsunuz.vallahi yazık billahi yazık…

abicim bizde sadece basbakan deil butun millet göt büyütmeyi sevio bizde aq. acıyorum bu ulkenin haline bir bok düzelmez düzelmicekte bizimkiler yaslansın cami duvarına dua etsinler sadece calişmaya gerek yok dimi herseyin bası dua 🙂