Kategoriler
Internet

mailto: linkler için Gmail kullanmak – Google Chrome

Sanırım Firefox için bunun ayarını yapmak basitti, blogda yazmış olabilirim ama aramaya üşendim doğrusu ve inanın çoktan veri Firefox ile işim olmuyor çünkü Google Chrome gerçekten çok iyi gidiyor ve kesinlikle arayı daha da açacak, Windows olmasaydı tekel bile olurdu ki.

Google Chrome tips for mailto links

Firefox da Seçenekler -> Uygulamalar ekranında, mailto: diye aradığınızda çıkan ayardan mailto: linkler için hangi uygulamanın kullanacağını seçebilirsiniz, eğer Windows kullanıyorsanız Microsoft un uygulamalarından biri veya Office varsa zaten Outlook olur varsayılan.

Benim gibi masa üstü uygulamaları kullanmayı yıllar önce bırakmış biri iseniz bu tür şeyler gerçekten çok can sıkıcı, hâlâ Outlook kullananlar görünce şaşırıyorum, bu insanlar neden Outlook(veya diğer masa üstü uygulamalar) kullanıyorlar? Ferrariniz var ama onu garajdan hiç çıkarmıyor, gaza basıp şehri gezmiyorsunuz, masa üstü uygulamalar konusunu da buna benzetiyorum ben. Ulan gazı körükleyip uygun bir yerde hakkını vermiyorsan Ferrari senin neyine şapşal bilge.

Google Chrome da mail uygulaması için, web de herhangi bir yerde mailto: olarak verilmiş bağlantılar için(mailt:w@wolkan.ca) varsayılan uygulama için Firefox gibi kolay bir ayar yok. Ayarı yapmak için Javascript konsolunda navigator.registerProtocolHandler(); fonksiyonu kullanacağız. http://updates.html5rocks.com/2011/06/Registering-a-custom-protocol-handler

  Yapmanız gerekenleri sırasıyla aşağıya yazacağım.
 • Öncelikle Google Chrome tarayıcınızda bir sekme açın ve gmail.com a gidip hesabınıza giriş yapın orada kalın.
 • Daha sonra Javascript konsolunu açmanız gerek, açmak için Windows da ctrl-shift-j Mac de cmd-opt-j tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz, veya F-12 ile de ulaşmanız mümkün, veya kafanıza göre ama sonuçta dediğim gibi Javascript konsolunu açmanız gerekiyor 🙂
 • Şimdi aşağıdaki kodu Javascript konsoluna yazmalıyız:
  navigator.registerProtocolHandler("mailto", 
     "https://mail.google.com/mail/?extsrc=mailto&url=%s", 
      "Gmail");
 • Yukarıdaki kodu konsola yazdıktan sonra, tarayıcının üst kısmında ekran görüntüsünde gördüğünüz uyarı ile karşılaşacaksınız, size Gmail kullanmak istiyor musunuz diye soracaktır.
 • Evet istiyorum(Use Gmail) derseniz olur.

İyi eğlenceler.