Nedir bu "?ref="

Google arama motorunda kendi sitenizi arattığınız da belki bu tür sonuçlarla karşılaşmış olabilirsiniz. örneğin; (site:wolkanca.com ref) şöyle bir arama yapın. Arama sonucunda göreceğiniz gibi siteadiniz.com/?ref=baskabirsiteadi.com şeklinde sonuçlar var.
Bu sonuçlar bazı sitelerin sizin siteniz üzerinden geçinmek amacı ile yaptığı hileli şeylerdir. Bu ref siteler sizin içeriğinizi iç edip para kazanma hayalleri kuran (çoğunlukla kendilerine link verilmeyen, sohbet, warez vb.) sitelerdir. tabii ki hepsi değil.
Bu siteler sizin sitenizi kullanarak kendi sitelerine backlink, pagerank vs. sağlamak arzusundadırlar ve sağlarlar da. Ayrıca Google arama motoru bu uzantıları sitenizin kendi uzantısı olarak görebilirler ve sitenizin içeriğinde yasa dışı içerik bulunduğunu düşünebilirler.
Kısacası hiç hoş olmayan bir durumdur.

Bu durumdan kurtulmak için .htaccess veya hangi programlama dili ile yazılmış ise siteniz ona göre çeşitli ?ref= engelleme yöntemleri kullanabilirsiniz.

.htaccess için;
RewriteCond %{THE_REQUEST} ?(ref=.*)? HTTP [NC]
RewriteRule .? http://www.sitenizinAdi.com%{REQUEST_URI}? [R=301,L]

veya PHP den;
WordPress’de header.php kısmına aşağıdakini yazabilirsiniz.
<php if(strpos($_SERVER['REQUEST_URI'], '?ref=')){
header("Location: index.php");
die();
}

Bu ?ref= li bağlantılar yüzünden blogunuz veya siteniz Google tarafından sandbox a dahi atılabilir ve bu durumda sizin hiç bir suçunuz günahınız olmasa dahi ne şehittir ne gazi kısaca bok yoluna gitti bizim niyazi olur.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Nedir bu "?ref="için 19 yanıt

bu meleti biliyorum. bir de robot.txt ile de engellenebiliyor. benim merak ettiğim, biz blogger'lar ne .htaccess'e ne de robot.txt'yi değiştirebiliyoruz. blogger kullananların yapması gereken nedir?

bir iki hafta önce farketmiştim ref=sawos.org, ?ref=saglikalani.com,?ref=ilksexshop.com şimdilik bu üçü var gibi blogger da biraz bakındım da detaylı bir şey bulamadım araştırmak gerekiyor.iyi ki hatırlattın unutmuştum bu sorunu haklısın volkan sandbox'a kadar yolu var bir şeyden habersiz yazı yazıp yayınlıyorsun ve birden kendini sandbox'ta buluyorsun

bu robot.txt dosyasını nasıl değiştirebiliriz blogger hostunu kullanıyoruz robot.txt dosyasını değiştireceğimiz bir yer göremedim ben

htaccess i denedim fakat refli bir bağlantıdan girince direk index.php ye atıyor benim istediğim ise refi kaldırıp istenilen yazıya gitmesi bunu nasıl yapabiliriz?

@deniz
index.php kısmını başka sayfa le değiştirebilirsin fakat aynı sayfa olması ref yapan siteye fayda sağlar sanırsam, tam bilemiyorum çok derine inmedim (:

deneyin işte bakalım. burada amaç ref li bağlantıların gerçek dışı olduğunu arama motoru örümceğine kanıtlamak, yani ref li bağlantı aynıiçeriğe gelir ise bunu kanıtlamak zorlaşır gibi düşünüyorum.

eyvallah kardes ben htaccess icine dedigin kodu ekledim
insallah siler bugün farkina vardimki googlede birsürü cikiyormus sitemde hit düsmüstü 🙁
nedeni budiye yorumluyorum santbox diyil simdilik insallah dizinden siler google

bende sonuç çıkıuyor ama sitem asp bunu nasıl yapmam gerekiyor… .htaccess ile atlatabilliriz sanırım…

1 404 hata sayfası oluşturun
2 yukarıda tarif edildiği gibi bu bağlantıları oluşturduğunuz sayfaya yönlendirin kesinlikle içerikli sayfanıza yada ana sayfanıza değil !
3 404 hata sayfasına <meta name="robots" content="noındex, nofollow"> ekleyin
4 robots.txt oluşturup içeriğine
user-agent: *
disallow: /?ref= ekleyin
5 google webmaster araçlarından url kaldırma isteğinde bulunun
6 siteniz bu yüzden zarar görmüşse yeniden değerlendirme talebinde bulunun

çok olumlu sonuçlar alacaksınız 😉