Kategoriler
Internet

Nedir bu “?ref=”

Google arama motorunda kendi sitenizi arattığınız da belki bu tür sonuçlarla karşılaşmış olabilirsiniz. örneğin; (site:wolkanca.com ref) şöyle bir arama yapın. Arama sonucunda göreceğiniz gibi siteadiniz.com/?ref=baskabirsiteadi.com şeklinde sonuçlar var.
Bu sonuçlar bazı sitelerin sizin siteniz üzerinden geçinmek amacı ile yaptığı hileli şeylerdir. Bu ref siteler sizin içeriğinizi iç edip para kazanma hayalleri kuran (çoğunlukla kendilerine link verilmeyen, sohbet, warez vb.) sitelerdir. tabii ki hepsi değil.
Bu siteler sizin sitenizi kullanarak kendi sitelerine backlink, pagerank vs. sağlamak arzusundadırlar ve sağlarlar da. Ayrıca Google arama motoru bu uzantıları sitenizin kendi uzantısı olarak görebilirler ve sitenizin içeriğinde yasa dışı içerik bulunduğunu düşünebilirler.
Kısacası hiç hoş olmayan bir durumdur.

Bu durumdan kurtulmak için .htaccess veya hangi programlama dili ile yazılmış ise siteniz ona göre çeşitli ?ref= engelleme yöntemleri kullanabilirsiniz.

.htaccess için;
RewriteCond %{THE_REQUEST} ?(ref=.*)? HTTP [NC]
RewriteRule .? http://www.sitenizinAdi.com%{REQUEST_URI}? [R=301,L]

veya PHP den;
WordPress’de header.php kısmına aşağıdakini yazabilirsiniz.
<php if(strpos($_SERVER['REQUEST_URI'], '?ref=')){
header(”Location: index.php”);
die();
}

Bu ?ref= li bağlantılar yüzünden blogunuz veya siteniz Google tarafından sandbox a dahi atılabilir ve bu durumda sizin hiç bir suçunuz günahınız olmasa dahi ne şehittir ne gazi kısaca bok yoluna gitti bizim niyazi olur.