Kategoriler
Genel

Google Sites ile bir web sitesi nasıl açılır

Google Sitesi nasıl oluşturulur ve kendi özel web sitenizi nasıl kolayca yayınlarsınız?

Google Sitesi çok uzun süredir(2008) Google’ın kişi ve kurumlara verdiği bir web sitesi yayınlama hizmeti, ister Google’ın kendi URL’ini isterseniz de kendinize özel alan adınızı bu site ile kullanabiliyorsunuz. Bugüne kadar birçok değişiklik yaşadı ve en son halinin kullanımı inanılmaz kolay.

Sanırım dünyada internet üzerindeki en sağplam altyapıya sahip olan şirketlerin başında Google geliyordur, dolayısıyla hazır bir web sitesi açmak için seçilebilecek en iyi hizmet Google’ın hizmetidir. Google Sites hazır şablonlardan bir seçim yaparak sitenizi hiçbir teknik detaya girmeden bir Word belgesinde düzenleme yaparcasına kolay web site hazırlamanıza yardımcı oluyor, o kadar kolay ki web sitenizi hazırlayıp yayına almak 5 dakikanızı bile almaz, ihtiyacınız olan tek şey Google hesabınızla giriş yapmak.

Google Sites’i ister kişisel veya isterseniz ticari kullanım için açabilirsiniz, Google Sites diğer Google ürünleri ile bütünleşiktir ve aynı zamanda Google reklamları, diğer Google ürünleri ve Google Business ile birlikte çalışıyor.

How to Use Google Sites 2020 – Tutorial for Beginners

Google Sites için 7 adım:

  1. Google hesabınızda oturum açtıktan sonra Google Sites ana sayfasına gidin.
  2. “Yeni bir site oluştur” başlığının altında, kullanmak istediğiniz şablonu seçin. “Şablon Galerisi”ni tıklamak, Google Sites’ın sahip olduğu tüm şablonları size gösterir.
  3. Sayfanın sol üst köşesine sitenizin adını girin.
  4. Sağlanan araç kutularını kullanarak sitenize içerik ekleyin. Bu; metin, fotoğraf ve diğer medyaları içerebilir. Şablonunuzdaki ilgili alana tıklayarak ve ekrandaki talimatları izleyerek bu öğeleri ekleyin. Kafanız karışırsa, ekranınızın sağ üst köşesindeki yatay olarak konulmuş üç noktayı tıklayarak adım adım bir tanıtım/öğretim turu atabilirsiniz.
  5. Sitenize alakalı tüm içeriği eklediğinizde ve hazır olduğunu düşündüğünüzde, sağ üstteki “Yayınla”yı tıklayın.
  6. Açılan pop-up kutusunda istediğiniz URL’yi seçin(sitenizin adresi). Ancak, varsayılan olarak her Google Sites URL’sinin “https://sites.google.com/view” ile başlayacağını unutmayın. Diğer bir deyişle, istediğiniz URL “wolkanca” ise, URL’niz şöyle olacaktır: https://sites.google.com/site/wolkanca/. Zaten özel bir URL’niz/alan adınız varsa, bunu “Özel URL” alanına yerleştirin. Ayrıca sitenizi kimlerin görmesine izin verildiğini ve sitenizin Google aramalarında görünüp görünmeyeceğini de belirleyebilirsiniz.
  7. Bitirdiğinizde, sitenizi yayına almak ve başkalarına görünür hale getirmek için tekrar “Yayınla”yı tıklayın.

Hepsi bu kadar, Google’dan siteniz hayırlı olsun.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Google Sites ile bir web sitesi nasıl açılır başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.