Kategoriler
Ivır zıvır

Kibris’ta Terorist EOKA +18

EOKA -Terrorist organization established to destroy the Turkish public in Cyprus.

Why is Cyprus divided?


kıbrıs’taki türk halkını yok edip, adayı yunanistan’a bağlamak için kurulmuş bir terör örgütü olan eoka için ilk gizli görüşmeler 2 temmuz 1952’de atina’da makarios’un başkanlığında yapılmıştır.
bu toplantıların ardından 7 mart 1953’de bir “ihtilal konseyi” kurulmuş ve bu konseyin kurucuları enosis için şu gizli yemini etmişlerdir:
“enosis davası hakkında bildiklerimi ve bundan böyle bileceklerimi işkence altında ve canım pahasına bile olsa bir sır olarak gizli tutmaya tanrı huzurunda yemin ederim. bana verilen tüm emirlere sorusuz olarak itaat edeceğim.”
1954 yılının ilk aylarında, yunanistan hükümetinin bilgisi dahilinde kıbrıs’a gizli silah sevkıyatı başlamış, grivas isimli terörist de, 9 kasım 1954’de gizlice adaya çıkmıştır.
yunan dışişleri bakanı stefanoplus’un direktifiyle eoka; 1 nisan 1951’de ilk bombalarını patlatarak resmen eyleme geçmiştir.
eoka’nın amacı; önce ingilizleri adadan atmak, ardından da top yekun bir imha hareketiyle türk halkını yok ederek adayı yunanistan’a bağlamaktı. ancak, ingilizlerin adadan ayrılması beklemeden, 21 haziran 1955’den itibaren türklere yönelik saldırılar başlamıştır.
hatıralarında, 22 kasım 1954’de makarios’un kurduğu peon adlı gençlik örgütünü eğitip silahlandırması için karar aldığını yazan grivas, böylece eoka’nın gerisinde makarios’un olduğunu vurgulamaktadır. makarios’un, atina’ya yaptığı çeşitli ziyaretlerde konuyu yunan yetkilileriyle kararlaştırdığı bilinmektedir.
4 haziran 1959 tarihli mektubunda makarios’un kendisini eoka’yı yönetmek üzere kıbrıs’a çağırdığını belirten grivas, terör örgütüne silah alınması için kilise’nin para yardımında bulunduğunu açıklamaktadır.
27 mart 1955’te grivas’ı çağıran makarios, eyleme geçilmesi emrini bizzat vermiştir.
makarios’un, eoka’nın siyasi lideri olduğunu öğrenen ingilizler, 9 mart 1956’te onu tutuklayıp seyşel adalarına sürgüne göndermiştir.
eylem yaptığı dönemde yüzlerce türk yanı sıra, 100 ingiliz ve yüzlerce rum’u katleden eoka militanları, 30 türk köyünü yakıp yıkarak burada yaşayan türklerin göç etmesine neden olmuşlardır.
1963’de yeniden saldırılara başlayan ve 103 türk köyünü yakıp yıkarak 500’den fazla türk’ü katleden eoka; on binlerce türk’ü göçe zorlamıştır.
15 temmuz 1974’teki sampson darbesinde eoka-b adıyla karşımıza çıkan eoka, bu kez silahlarını kendi halkına çevirmiş ve 2.000 rum’u katletmiştir. *