Kategoriler
Tech

ChatGPT artık sesli cevap verebiliyor

ChatGPT beş farklı sesle kullanıcılarla sesli sohbet yapabilecek. Artık ChatGPT ile ücretsiz olarak sesli sohbet edebilirsiniz.

Dünyanın en popüler üretken yapay zekası ChatGPT artık mobil uygulama versiyonunda sesli yanıtlar verebiliyor. ChatGPT çıtayı yükseltti, sohbet robotuna ses ve görüntü geldi, artık ChatGPT ile ücretsiz olarak sesli sohbet edebilirsiniz, OpenAI, mobil uygulamada sesli yanıt özelliğini tüm kullanıcılara açtı.

Yapay zeka araçları son 1-2 yılda inanılmaz bir gelişim sağladı, yapay zekanın yapamadığı şey enredeyse kalmadı; mesela kitap yazmaktan, film yapmaktan görselleri düzenlemeye kadar yaratıckılık gerektiren her alanda var bu araçlar, elbette metin yazarak cevaplar da alınabiliyor, bütün büyük küresel şirketler bu işe girdi ve en son Elon Musk da yeni yapay zeka sohbet aracını(Grok) haftaya çıkaracağını açıkladı.

şakacı modu

Sesli yanıtların alınabildiği yapay zeka Apple’ın Siri’sinin yerine geçebilir veya eklenti olarak eklenebilir diye düşünüyorum, Androidlerde de kullanılabilr ancak Google oraya kendi yapay zeka aracı Bard’ı yerleştirecektir bu yüzden Androidlerde belki Google Bard daha iyi olabilir ama yine de mümkün. Ücretsiz kullanıcılar için illaki belli limitler vardır diye düşünüyorum ama buna henüz rastlamadım.

How to Voice Chat With ChatGPT on Android Phones
How to Voice Chat With ChatGPT on Android Phones

Dünyanın en popüler yapay zekâ uygulaması olan OpenAI, yakın bir zamanda yayınlayacağı sesli sohbet özelliğini duyurdu. Bundan öncesinde OpenAI CEO’su Sam Altman ve kurucu ortaklarından olan Greg Brockman firmadan ayrılmıştı. Fakat bu duruma rağmen hız kesmeden yeni özelliğini duyurdu. Yeni özellikte ChatGPT’yi kullananlar sesli iletişim olanağından ücretsiz bir şekilde yararlanabilecek. Üstelik bu özellik, görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir yapay zekâ uygulaması olarak kullanılabilecek.

OpenAI, ChatGPT uygulamasının sesli yanıt özelliğini tüm kullanıcılar için ücretsiz olarak sunmaya başladı. Bu yenilik, kullanıcıların mobil uygulamada kulaklık simgesine dokunarak ChatGPT ile sesli olarak iletişim kurmalarına ve sesli yanıtlar almalarına olanak tanıyor.

OpenAI, bu özelliği ilk olarak eylül ayında tanıtmış, ancak başlangıçta yalnızca ücretli kullanıcılara sunmuştu. Şimdi ise tüm kullanıcılara açılarak, yapay zeka tabanlı iletişimde yeni bir dönemi başlatıyor. Bu gelişme, şirketin CEO’sunun ani görevden alınması ve geri dönüşü için devam eden karmaşık müzakereler sırasında gerçekleşti.

ChatGPT with voice is now available to all free users. Download the app on your phone and tap the headphones icon to start a conversation. Sound on 🔊

ChatGPT’nin ses özellikleri iOS ve Android’de mevcut olacak. Tıpkı Alexa veya Siri ile olduğu gibi, ChatGPT ile de konuşabileceksiniz ve YZ da tercih ettiğiniz beş ses seçeneğinden biriyle size cevap verecek.

Mevcut sesli asistanların aksine, ChatGPT daha gelişmiş LLM’ler tarafından destekleniyor. Bu nedenle duyacağınız cevaplar, OpenAI’ın GPT-4’te metin üzerinde oluşturabildiğine benzer türden konuşmalar ve yaratıcı yanıtlar olacak.

OpenAI’ın duyuruda paylaştığı örnekte, ChatGPT sesli komutla masal oluşturuyor. Böylece uzun bir günün sonunda yorgun düşen ebeveynler, yaratıcılıklarını ChatGPT’ye devredebiliyor.

Çok modlu algılama bir süredir öngörülen bir yenilikti. GPT-4 geçtiğimiz Mart ayında yayınlandığında, OpenAI görüntüleri ve metinleri anlama ve yorumlama yeteneğini sergilemişti. Şimdi ise bu özellikler günlük ChatGPT kullanımının bir parçası olacak.

Kullanıcılar bir nesnenin görüntüsünü sisteme yükleyip ChatGPT’ye bu konuda soru sorabilecek. Örneğin buzdolabınızın içindekilerin fotoğrafına dayanarak sohbet robotu size bir yemek tarifi sunabilecek. Üstelik bu özellikler tüm platformlarda kullanılabilecek.

ChatGPT sesli iletişim özelliği konusunda ne dedi?

ChatGPT, bu olaydan birkaç ay öncesinde zaten sesli iletişim özelliği getirmişti. Fakat bu özellikten ChatGPT Plus paketi tercih eden kullanıcılar yararlanıyordu. Kişiler bu özellikle sohbet botu ile sesli iletişimle sorular sorabiliyordu ve yine sesli şekilde yanıt alabiliyordu. Şimdi ise bu özellik ChatGPT’yi ücretsiz şekilde kullanan kişiler için erişime açıldı. Brockman ise OpenAI şirketinden ayrılmadan öncesinde bu konu hakkında yorum yapmıştı. Dediğine göre sesli özellik, ChatGPT deneyimini tamamen değiştirebilir.

ChatGPT 5 farklı sesle yanıt verecek

OpenAI firmasının en başarılı projesi olan ChatGPT, devamlı olarak geliştirilmeye devam ediliyor. Bununla birlikte yeni sesli özelliği yine birçok kişinin işine yarayabilir. Söz konusu bu özellik hem kadın hem de erkek sesleriyle kullanılabilecek. Bilindiği üzere ChatGPT, sesli özelliği sadece ücretli kullanıcılar için sağlıyordu. Ancak yeni güncelleme ile sesli özellik tüm ücretsiz kullanıcılar için kullanılabilir hale gelecek. Kullanıcılar beş farklı ses seçenekleri arasından istediklerini tercih edebilecekler.

ChatGPT sesli özellik nasıl kullanılır?

ChatGPT sesli sohbet özelliği hem Android hem de İOS kullanıcıları için kullanılabilir hale gelecek. Kullanıcılar talep ederse metinleri yazılı şekilde sisteme girebilir ve sesli karşılık alabilir. OpenAI, bunu mümkün kılacak Whisper AI adlı sesli metinleri yazıya dönüştüren uygulamayı yeni aplikasyonuna dahil etmek için anlaşma imzaladı.

Sesli sohbete heyecan katmak için iOS/ıpados veya Android için ChatGPT uygulamasını henüz indirmediyseniz indirin. Uygulamayı çalıştırın ve kulaklık simgesine dokunun. Bunu ilk kez yaptığınızda sizden bir ses seçmeniz istenecektir. Jennifer, Ember, Cove, Sky veya Breeze’i tercih edebilirsiniz. Nasıl ses çıkardığını duymak için her sese dokunun ve ardından seçiminizi onaylayın.

Ardından sorunuzu veya isteğinizi söyleyin. Karşılığında ChatGPT yanıtını sesli olarak size bildirir yani konuşur. Daha sonra konuşmayı sürdürmek için bu şekilde sohbete devam edebilirsiniz. Sesli sohbeti sonlandırmak için X işaretine dokunduğunuzda yanıtlar sohbet ekranında artık metin olarak görünür.

ChatGPT’s New Voice Conversations Tutorial

Uygulamayı sesli şekilde kullanmak isteyenler, kadın veya erkek seslerini tercih edebilecek. Aynı zamanda ChatGPT, 5 uygulamada bu sesleri adlandırmış. Kişiler, Ember, Juniper, Breeze, Sky ve Cove sesleri arasından tercih yapabilir. Bununla beraber kullanıcılar, çocuklarına hikâye anlatması için ChatGPT’den yardım alabilir veya farklı birçok amaç için sesli komut özelliğinden yararlanılabilir.

OpenAI eski CEO’su olan Sam Altman, daha öncesinde yaptığı açıklamada yapay zekanın insanlık açısından önemli olduğunu belirtmişti. OpenAI, yeni ChatGPT uygulamasıyla yapay zekâ hizmetlerini hızla geliştirdi.

ChatGPT sesli iletişim özelliği yayınlandı

ChatGPT sesli özellik artık tüm ücretsiz kullanıcılar için kullanıma sunuluyor. Bununla beraber ChatGPT, resmi X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, söz konusu olan özelliğin nasıl işlediğine dair bir video paylaştı. Videoda ChatGPT’ye bir soru yöneltildi ve uygulama cevabı sesli olarak verdi. OpenAI ise bu videoyu kendi X hesabından paylaştı.

Bununla birlikte ChatGPT, birçok farklı özellik üzerinde çalışıyor. OpenAI, daha öncesinde bir blog yazısında görsellerle alakalı yeni özelliğini duyurmuştu. Açıklamaya göre ChatGPT uygulamasında resim, fotoğraf ve çizim gibi çeşitli görseller yüklenebilecek ve ChatGPT bu görselleri yorumlayarak analiz edecek. Ardından kullanıcıların sorusuna cevap verebilecek veya yorum yapabilecek. Fakat OpenAI, henüz bu özelliği bilimsel açıdan geliştirmeye devam ediyor.

Genel olarak OpenAI çalışanlarının iddialarına göre bu durum Sam Altman ve Greg Brockman sayesinde gerçekleşti. Fakat ikilinin şirketten ayrılması, ChatGPT için iyi olmadı diyebiliriz. Bununla beraber ChatGPT’nin bu yeni özelliği, uygulama ve kullanıcılar açısından avantajlı olabilir.

Kaynak: openai.com/blog