Kategoriler
Ivır zıvır

Tarihte Arınç a katıldığım ilk cümlesi

Behlül’ün Bihter’e çakmasını beklemekten vakti kalmayan arkadaşlar için yazayım; Bülent Arınç Başbakan yardımcısı ve Rtük den ve birkaç şeyden daha sorumlu devlet bakanı.

“Bence” ilk defa katılabileceğim bir şey söylemiş, hatta söylerken ağlamamış o da ilginç. TRT’nin Ulus’taki Boğaziçi Stüdyosu’nda düzenlenen TRT 1’in yeni yayın dönemi tanıtım gecesinde söylediği cümlelerden bazıları aşağıda.

“Sanatsal hassasiyetten uzak, reyting kaygısı, ne toplumsal değerler ne gençler ve çocukların kişisel ve ruhsal gelişimi ne de milli ve manevi değerleri dikkate almaktadır.” “Romanlarımız acımasızca saptırılıyor, müstehcenlik ve aile içi sapkın ilişkiler dizilerde telkin ediliyor.”

Çok doğru sözler ve tespitler ama icraat ne durumda sayın Arınç?

Bu konuda Türkiye ile diğer gelişmiş ülkeleri kıyaslarken acaba ülkelerde ki eğitim sistemi ve kalitesi, eğitimli, entelektüel bakış açısı gelişmiş insan sayısı ve diğer şartları da göz önünde bulunduruyor musunuz? Hepimiz demokrasiyi savunup duruyoruz, özgürlükler de özgürlükler fakat bunlar için “altyapı yoksa” son sel felaketindeki gibi olmaz mı bu demokrasi ve özgürlük de sizce?

Bu da böyle bir anım dı.