Kategoriler
Teknoloji

Kazıklanmak güzeldir

Kazıklanmak güzeldirNeden cep telefonu operatörleri TL den kontöre geçiyorlar? Sanmayın ki amaç sizin ne kadar harcadğınızı net olarak görmeniz. 100 kontörün 10TL olduğu dönemleri hatırlıyorum. O haliyle bile bize pahalı gelen kontör almak şimdilerde 22TL olmuş durumda. 150 kontöre nerdeyse ikinci el orta halli bir telefon alırsınız. Üstelik kontörlerin ne 3G dünyasında, ne mesajlaşmada, ne de konuşmada öyle pekte değeri yok. Onlarca tarife dolaşıyor ortalıkta. Sanırsın kontörler hiç bitmeyecek, bir yükleyen daha 3 ay yükleme ihtiyacı duymayacak… Nerdeeee. Ayda iki kere yüklemek durumunda dahi kalıyoruz.
Gelelim kontörden TL ye geçişe. Bu kadar zam zam üstüne yapılması, 100 kontör 22 lira mı olurmuş! gibi tepkiler ve zamlarını rahat ilerletememelerinden sebep, kimsenin pekte alışkan olmadığı TL hesabına geçecekler. Emin olun bu geçişte bakiyenizdeki 100 kontörü 22 liraya aldıysanız, bunu cevirdiklerinde 20 lira yapacaklar. Ufak kırıntılarla büyük vurgun!

Ayrıca şimdiden tarifelerin kontörden TL ye çevrilişindeki yeni fiyat düzenlemelerinde kontörlü tarifeye göre belirli artışlar olduğunu duydum. Bundan başka da, zamları çok falza göze bata operatörler, sallıyorum, dakikası 15 kuruş dedikleri bir aramayı, 35 kuruş yaptıklarında buradaki artış pek göze batmayacağından bir süre daha zamlamaya devam edebilecekler! 100 kontörü 22 liraya alırken 50 liraya almaya başlarda farkına vardığınızda bu yazıyı hatırlarsanız ne kadar manidar olur… Ki olacakta, 10 liraların altından 20 küsürlere gelen fiyat, yarın 50 ye de rahat rahat gelir… Sonra paranıza 1 sıfır daha, 1 sıfır, 1sıfır daha derken cebinizdeki en küçük para 10TL olur sonra 100, sonra tekra 1.000.000 liranın cebimizdeki en küçük para olduğu yıllar gibi. Gerçi onada bir ayar yaptılar, YTL ye çevirdiler uyuttular… Aynı şimdi kontörden TL ye geçiş gibi…

Boyunları devrilsin, ne diyim 🙂