Kategoriler
Hayattan Konuk Yazar

Klonlanmiş cep telefonlari

telefonHayatımıza öylesine yerleşmiş olan cep telefonları ve cep telefonlarının sorunlarından birisi olan klonlanmış telefonlardan bahsetmek istiyorum. Dünyada ve gelişmiş teknolojiye sahip ülkelerde 1990 ların ilk yarısından itibaren bu günkü manası ile mobil telefonlar iletişim hayatına girmeye başladı. 1990 ların ilk yarısında bu günkü cep telefonlarının büyük babası insanların hayatına girmeye başladığında araç telefonları dişinda ilk defa Londra da bir trende karşıma çıktı. Sanırım gerek cihaz gerekse de hattı temin etmek oldukça külfetli ki iş adamı görüntüsündeki adam karşımda çantasından kutusunda çıkardığı cep telefonunu inceleyip oyun oynamaktan başka bir işlem yaptığını görmedim.


Zaman biraz geçipde telefonlar yaygınlaşıp ve daha ele avuca sığar hale gelmeye başlayınca birçok kimsenin elinde görmeye başladık. Nitekim 1990 ların ortalarına doğru ülkemizede gelmiş ve imkankarı olanlar edinmeye başlamışlardı. Zira o günlerde kullanılmış yerli araba fiyatına yakın değerlerde satılmakta idi. Şimdilerde ise insanların elinde bir değil iki tane birden dolaşmaya başladı.

Şüphesiz iletişim kolaylığı bir çok faydalar sağlamakta, hatta adres bulmaya yarayanları ve diğer fonsıyonları içerenleri de mevcut. İnternetin ve 3G sistemin çıkması ile internet erişimi için ve şirketlerin elemanlarını yönlendirme konusunda da kullanılmaya başladı. Ancak bu faydalarının yanında mühim sayılacak sağlığa zararlı radrasyon yayma ve hastalıklara sebep olduğu iddiaları da tıp insanlarınca ileri sürülmektedir. Sonuç olarak günahı ve sevabı ile hayatımıza yerleşti ve televizyondan sonra asrımızın buluşu olarak kabul buldu.

Böylece önemli ve talep gören ürün haliyle ticaret hayatınında dikkatini çekmesi normaldi. Yasal yollardan gümrüklü şekilde ülkeye girenler olduğu gibi, yolcu beraberinde seyahatlerde getirilen telefonlar ve yurda kaçak yollardan giren telefonlar çoğaldı. Birde yağma, hırsızlık gibi suç yolu ile ele geçirilen telefonlar piyasada gezmeye başladı.

Böyle bir teknik ve sosyal alanında gayet tabi yasal düzenlenmesi gerekiyordu ve bu konu düzenlendi. Hazırlanan yasa ve yönetmeliklerle önce Türkiye Telekominikasyon Kurulu oluşturuldu. Teknik takibe alınması için sistemler oluşturuldu. Yönetmelik ülke içerisindeki telefonları üç renk başlığı altında topladı. Buna göre BEYAZ renk başlığı altında yasal olarak gümrükten girmiş vergisi ödenmiş ve faturalı olan cihazlar yer aldı. GRİ renk içinde yolcu beraberinde gelmiş olanlar kabul edildi ve SİYAH renkde suç yoluyla elde olan hırsızlık malı telefonlar, yada kaçak sokulmuş telefonları ifade etti.

Telefonlar üretlirken iki tane tanımlama numarsı alırlar. Birincisi İMEİ numarası dediğimiz cihaza kotlandırılmış olan numara, ikncisi de telefonun arka kapağında amalat sırasında verilen numaradır. Normal olarak her iki numara biribiriyle uymlu aynı olmalıdır. Ancak çeşitli yollarla yurda girmiş olan telefonların TTK. na listeleri verilmemiş olanları kurul tarafından konuşmaya kapatılacağından, verilen süre zarfında 5TL. yatıran telefon sahiplerinin cihazları arka kapak numarasından konuşmaya açıldı.

Bazı telefonların İMEİ numaralarıda teknik yönden müdahale edilerek yasal bir telefonun İMEİ numarası verilerek klonlandı, yani ikizi oluşturuldu. Şu anda farklı operatörlerden hizmet alan aynı İMEİ no.sunu taşıyan pek çok cihaz piyasada dolaşmaktadır. Ancak siyah guruba girenlerin dışındakiler ya klonlanarak, yada arka kapak numarası ile konuşmaya açılarak kullanıcıların mağduriyeti önlenmektedir.

Satın aldığınız telefonların klonlu olduğunu iddia edip konuşmaya kapatılması durumunda ya TTK. na aldığınız belge ile baş vurup arka kapak numarası ile konuşmaya açtırın, yada bulunduğunuz ilçedeki Tüketici Hakem Heyetlerine baş vurarak telefonun yenisi ile değiştirilmesi için karar aldırarak aldığınız firmaya geri dönün.

Herkese iyi pazarlar dilerim.
Ahmet Kazım Ertence Avukat


av.ahmet kazım ertence – kazimertence@ – https://wolkanca.com/ekle/
klonlanmiş cep telefonlari – blog wolkanca

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.