Kategoriler
Teknoloji

Çin malı elektronik eşyalar

Efendim hayatım boyunca hep dandikleşme çabasında olan elektronik eşyaların bir çoğunu kullandım. Bunların içerisinde çok kaliteli marka cihazlarda oldu nispeten daha mütevazi olanları da oldu.

Gün geçmiyor ki yeni bir ürün piyasaya sürülmeye görsün Çinli arkadaşlarımın hemen çalışmalara başlıyor. Geçenlerde haberlerini okumuşsunuzdur Nokia’nın CEO’su N97 modelini pazara tanıtırken “bu telefonu kopyalayamayacaklar” açıklamasının ardından birkaç gün sonra Çinlilerin N97 modeli 147 dolardan pazara sunuldu bile.


Tamam kabul ediyorum özellik bakımından orijinali ile kıyaslanamaz bile ama görünüş bakımından her şeyi ile bire bir yapılan telefonlar dudak uçuklatır cinsten.

Kendi adıma konuşayım Çin malı telefon kullandım ama kaliteli Çin malıydı. Şöyle özetleyeyim; Çin de cebinizdeki paraya bağlı olarak aynı üründen yüzlerce bulabilirsiniz. Çinli birisine ürün sorduğunuz zaman alacağınız cevap “ne kadar paran var” oluyor çünkü aynı üründen 1 Liraya da üretilmiş 10 Liraya da üretilmiş sen istediğini sipariş edebiliyorsun. Geçenlerde şöyle bir hadise ile karşılaştım nette yeni çıkan USB Flash diskleri araştırıyordum gözlerime inanamadım. Kingston 128Gb’lık diskinin tanıtım haberinin hemen altında Çinli girişimcilerin ürettiği usb ile karşılaştım. Minimum sipariş adedinin 5 tane olduğu disk, Çin den kargo ile alınabiliyor ama araştırdığımda ise aslında upgrade diskler olduğunu öğrendim şöyle ki; bu arkadaşlarımız 2Gb disklerin çipleri üzerinde oynama yaparak Pc ye taktığınızda 128Gb ama aslında çalışmayan ya da kısmen çalışan diskleri ürettiklerini anladım.

Son Çin malı deneyimimi ise az önce yaşadım. Netten aldığım piranha marka GPS cihazı arızalı çıktı 🙂 Hepsiburada.com sağ olsun ürünü değiştirmek için geri istedi umarım sorunsuz bir cihaz gönderirler ve bugünden itibaren Çin malı elektronik cihaz almamaya kendi kendime söz vermiş bulunmaktayım!

Yazar Onurius İletişim