Kategoriler
Gündem

Blogger.com davası ile ilgili Digiturk’den açıklama

Digiturk yetkilileri Blogger engellemesi konusunda ilk açıklamalarını yaptılar.

Digiturk Hukuk Müşaviri Süleyman Talas ile yapılan söyleşi 15 Kasım’da IP Magazin dergisinde okunabilir, Marketing Türkiye’de açıklamanın bir kısmı yayımlanmış.

www.blogger.com’un yasaklanmasının ardından Digiturk, konuya ilişkin IP Magazine’e bir açıklama yaptı. Digiturk Hukuk Müşaviri Süleyman Talas, IP Magazin’e yaptığı açıklamada; Google’ın Blog hizmetlerinin kapatılmış olmasından mutlu olmadıklarını ve söz konusu olaya neden teşkil edenin, yayın hakları Digiturk’e ait olan Turkcell Süper Lig ve Fortis Türkiye Kupası maçlarının izinsiz, illegal olarak yayınlanmasına önlem almak istemeleri olduğunu söyledi. “Digiturk’u para vererek seyreden abonelerimiz var ve birilerinin bu hakka hiç para ödemeden sahip olması ve hatta kamuya serbestçe dağıtması hukukun reddettiği bir durum” diyen Talas, gerek sahip oldukları yayın hakkını gerekse abonelerinin haklarını korumaya yönelik bir harekette bulunduklarını belirtti. İnternet hukukunun Türkiye’de az gelişmiş olduğunu ve ihtisaslaşmış mahkemelerin bulunmadığını söyleyen Talas, bunun sorumlusunun Digiturk olmadığının altını çizerek; “Böyle bir mekanizma yavaş işliyor diye haklarımızın alenen çiğnenmesini kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Erişimi engellenen site yöneticilerinin iletişim adreslerine söz konusu sitelerde yayın haklarının ihlal edildiğini ve maçların izinsiz ve canlı olarak yayınladıklarını bildirdiklerini söyleyen Talas, geri dönüş alamadıkları için hukuki yola başvurduklarını belirtti. Korsan yayın yapan sitelerle kanuni çözüm yoluna gittiklerini yoksa blogların kapatılması ve iletişim özgürlüğünün engellenmesi gibi bir söylemlerinin olmadığını söyleyen Talas, amaçlarını “iletişim özgürlüğüne ve etik yayıncılığa” çözüm bulmak için başvurulmuş bir aksiyon olarak özetledi.

Blog yetkilileriyle görüşmeye devam ettiklerini söyleyen Talas, “Google’ın biz korsan yayın yapmak istiyoruz diyecek olmasını düşünmek istemiyorum. Biz kamuoyunda bu başvuru nedeniyle blog kapatmakla itham ediliyoruz ama öte taraftan Google’un bizim uzlaşma teklifimizi kabul etmeyerek korsan yayına devam edeceğiz demesi çok mu ahlaki? Ama biz böyle bir şey olacağına inanmıyoruz ve Google ile ortak bir yol bulup bu korsan yayının devamının engellenmesini istiyoruz” dedi

adamlarda haklı bence bunun önüne geçilemezdi ve böyle toptan kapattılar tabi bazı kişileride maruz bıraktılar ama biz enayimiyiz para verip lig tv alıyoruz millet ordan bedava yayınlıyor

al şimdide bloggum.com u kapattılar yok böyle bişi bnde para verip lig tv yi kullanıyorum ama bnm blog sitemde kapandı 🥴 bu olaydan sonra lig tvyi kaldırdım kullanmıcam ….