Kategoriler
Gündem

Yeni pasaportlar kullanıma başladı

Yeni pasaportlar kullanıma başladı

Uluslararası standartlarda hazırlanmış ve güvenliği geliştirilmiş yeni biyometrik yeni pasaportlar bu ay başı itibariyle kullanılmaya başlanacak. Başvurular alınmaya başlandı, eski pasaportlar da yenilenecek.

Bu yeni pasaportlara başvurular için www.epasaport.gov.tr adresinden başvuruda bulunabiliyoruz, ayrıca (0216) 444 30 20 numaralı çağrı merkezinden de randevu alınabiliyor, 7/24 hizmet verilecek.

Yeni pasaportların şu anki fiyatı 138 TL civarıymış. İlk yeni pasaportları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aldı.

Gereken belgeler

  • Nüfus cüzdanının aslı
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 3 adet biyometrik vesikalık fotoğraf
  • Varsa daha önceden alınmış pasaportlar
  • Pasaport defter bedelinin yatırıldığına dair dekont
  • Pasaport harç bedelinin yatırıldığına dair dekont

Biyometrik fotoğraf zorunluluğu var
Biyometrik fotoğraflarda ölçüler, poz, ışık, renk ve vb. şartları çok çetrefilli. En güvenli sistem bu fotoğraflar için uzman stüdyolara başvurulması olur.

Biyometrik ne?
Biyometrik, bireyin ölçülebilir fiziksel ve davranışsal özelliklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere geliştirilmiş otomatik sistemler için kullanılan bir terimdir. Biyometrik pasaportlarda yüz, parmak izi ve göz bebeği olmak üzere üç tür biyometrik verinin kullanılması mümkündür. Bunlardan göz bebeği biyometrisine dünyada henüz geçilmemiş olmakla birlikte bazı ülkeler tarafından bu konuda çalışmalar yapılmaktadır.


Yeni pasaportlar

Bu yeni gelişmeler inşallah pasaport işlemlerinde insanlara eskisine göre kolaylık sağlar. Daha fazla bilgi ve detay için www.epasaport.gov.tr adresini ziyaret ediniz.