Kategoriler
Gündem

Obama’nın oyuncakları

blackberryDaha önce bir yazımda sizlere, 44. Birleşik Devlet Başkanı Hüseyin Burak Obama’nın BlackBerry’sini çok sevdiğinden bahsetmiştim, ve bırakması gerektiğinden de.

Bu sabah okuduğum bir haberde Obama’ya verilen yeni Windows Mobile kullanan güvenli bir telefon verildiği ve bunu kullanacağı yazıyordu. RSS’lere bakarken daha yeni bir haber
fark ettim; Obama BlackBerry’sine kavuşmuştu. Ama nasıl olabilirdi?

Şu şekilde Obama iki cihazı aynanda kullanacak kişisel görüşmeler ve ekip arkadaşlarıyla görüşmeler için BlackBerry, diğer “Ulusal Güvenlik” meselelerini, yani iş görüşmelerini ve işle ilgili e-postalarını yeni cihazından
yapacak.

Obama’ya verilen bu telefon General Dynamics adlı şirket tarafından Sectera Edge adıyla üretilmiş. Biraz önce de bahsettiğim gibi cihaz Windows Mobile işletim sistemini kullanıyor. Ürün GSM ve CDMA şebekesini kullanabiliyor. Ve bazı BlackBerry yazılımları yüklenmiş, ayrıca dokunmatik ekranlı ve QWERT klavyeye sahip.
Teknik özellikler bakımından akıllı cep telefonlarından pek bir farkı yok. 2 tür konuşma seçeneği mevcut, Güvenlikli ve Güvensiz.

General Dynamics’in Sectera EDGE modelinin ABD Başkanı için tercih edilmesinin nedeni güvenlik standartlarının yüksekliği öncelikle. ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı (CIA) ’in onayından geçen ürün güvenli kablosuz internet bağlantısı, dahili Common Access Card (CAC) desteği, Type 1 şifrelenmiş veri saklayabilme gibi özellikler sunuyor.

Aslında Obama’ya bu telefonun verileceği önceden belliymiş. Çünkü General Dynamcis şirketinin yüksek askeri personel ve hükümet yetkililerinin bu telefondan kullanması için Ulusal Güvenlik Teşkilatı ile 2007 sonlarında imzalanan bir anlaşması bulunuyor.

Yazı kaynağı ShiftDelete.Net, iki başlık derlenerek hazırlanmıştır. Son olarak eklemek istediğim bir şey var. Yazının başında Obama’ya Hüseyin “Burak” Obama dediğimi fark etmişsinizdir. Bunun sebebi ismin telaffuzundan kaynaklanmaktadır. Burak adı Hz. Muhammed’in bineğinin adıdır, isim Kuran’da geçmese de İslami kaynaklarda böyle bir rivayet vardır. Afrika’da Burak, “Barack” olarak telaffuz edilirmiş.