Kategoriler
Hayattan

İstanbul ulaşımının görünmeyen iç yüzü

Her sabah 2 vasıta ile işe gidiyorum. Buraya kadar her şey tamam ama uzun zamandır gözlemlediğim bir olay daha var. Benim kullandığım güzergahtaki minibüsçüleri Göztepe sapağında polisler çeviriyor. Sebep; ayakta yolcu almak.

Vatandaş yolda sıra bekliyor, minibüs boş bir şekilde önlerinden geçiyor. Şoför haklı, vatandaş haklı, polis haklı peki kim haksız? Şoför haklı çünkü, her çevirmeye girdiğinde 69 TL ceza ve 20 ceza puanı yazılıyor adamlar parasında değil ceza puanlarının derdine düşmüşler şayet 100 ceza puanı haklarını doldurduklarında ehliyetlerine 2 ay el koyuluyor. Dün 2 minibüsün bağlandığını öğrendim, bu gidişle hat içersinde minibüs kalmayacak! Bu ceza yaptırımını yemek istemeyen şoför arkadaşlarda hiç alakası olmayan güzergahlardan, ara sokaklardan polisi atlatma yönteminde çok fazla başarılı olduklarını söyleyebilirim.
Vatandaş haklı çünkü, sabah işe gidiyoruz! Dakikaların hesabını yaparken birde yolda kalmak iyice dayanılması zor bir durum. Önceden dolu minibüse binmek için kavga edilirdi şimdi önünden boş geçen minibüse bakmak insanın canını çok fazla sıkmakta!

Polis haklı çünkü, emir alıyorlar. Aralarında bazı dengesiz tipler olsa da bunlara gidin E5 de ayakta minibüsleri çevirin ceza yazın diye verilen emir iste şahsi kanaatimde belediyeden geliyor. Çünkü; minibüslerin hat tarifelerine zam yapılmasına rağmen (şuanda 1,75 TL indi-bindi) halen 1,20 TL den indi-bindi yapılıyor. Minibüs şoförleri bu tarifeyi uygulamadıklarından dolayı vatandaş tercihini minibüsten yana kullanıyor. Belediye ve özel halk otobüsleri zam yapamıyor! Ciddi bir rekabet söz konusu ama ben minibüsçülerin tarafındayım her ne kadar arabalarının kullanırken “yolların padişahı benim” gibi gitseler de vatandaşın ucuza seyahat hakkını koruma yolunda ciddi savaş içersindeler.

Konu açılmışken metrobüs zammını sindirdik sanırım? Öncelerden her gün eylem her gün bir durakta kavga gürültü olurken son 2-3 haftadır kimseden ses yok! Türk milleti bu tip şeyleri çabuk sindirir, “koyun” olmaya mahkum olan vatandaşın halini ne soran var nede dinleyen! Ben önümüzdeki seçimlerde milletin kesin ve net cevabını sandıkta vereceğine inanıyorum. Hoş, taraftarlaşmış örümcek kafa zihniyetinden vazgeçenler olursa.