Kategoriler
Internet

Google ın kısa adres servisi Goo.gl

İnternet sitelerinin adresleri bazen çok uzun olabiliyor ve mikro bloglamanın tavan yaptığı günümüzde internet adresi paylaşmayı basit hale getiren adres(url) kısaltma servisleri kullanıyoruz. Bunlardan en biliniri ve dünyada en çok kullanılanlarından olan site tinyurl.com.

Hatta kısa adresler için birçok yeni tetknoloji geliştirildi son bir yıl içinde bunlardan en önemlisi arama motorları için geliştirlilen meta etiketleri oldu, bunlar Canonical ve Shortlink etiketleri.
Google da adres kısalatma servisini kullanıcılarla paylaştı ismi goo.gl, Google Chrome tarayıcı için kullanılan bir eklenti de çıkardı ve kullanıma başlandı.

Firefox tarayıcıda kısa yolu kullanmak için Goo.gla bunu bağlantısını araç çubuğunuza yerleştierbilirsiniz.(Goo.gla bunu bağlantısını tutun ve araç çubuğuna çekin.)

Online kısaltma için şu sayfa kullanılabilir.

İlk zamanlardan beri ben de blog yazılarım için Twitter hesabımda TwitterFeed kullanıyordum fakat geçenlerde yine Google’ın geçtiğimiz yıllarda satın aldığı servis Feedburner da Goo.gl servisinin kullanılmaya başladığını gördüm. Feedburner da Publicize sekmesinde Socialize seçeneğini aktif edip Twitter ile Feedburner ı birleştirebilirsiniz.

Sonuç:

Çok yeni bir servis olan adres kısaltma hizmeti Goo.gl hakkında yazabileceklerim bunlar.

İyi eğlenceler.