Kategoriler
Internet

“İnternet Sözlükleri” sorunsalı

Ek$iSozluk Son zamanlarda her köşe başına açılmaya başlanan şu internet sözlüklerinden rahatsızlık duymaya başladım açıkçası.

Lafım tüm sözlüklere değil elbette, yanlış anlaşılmasın. Örneğin; internette ve hatta internetin dışına da taşarak medyada bile bir marka olmuş olan Ek$iSozluk’e kimin ne lafı olabilir ki? ya da Ek$i’ye göre çok daha yeni olmasına rağmen kaliteli bulduğum PrivateSozluk de ona keza… Kalite eleştrilebilir, zaten kaliteyi artıran da budur ama hakkı yenmemelidir.

İsim vermeyeceğim elbette ama içerikleri sağlam ve entry’leri kaliteli olsa neyse. Öyle olsa isterse yüz tane açılsın, hem rekabet ortamını artırır ve kaliteyi genel anlamda yükseltebilir.

Bazen merakımdan gezeyim diyorum bu malum sözlükleri. Rezalet… Öyle başlıklar açılmış ve içlerine öyle saçma ve fütursuzca entry’ler girilmiş oluyor ki insan hakikaten soğuyor yani. Tamam geyik her yerde olur, sadece laf olsun diye, şaka amaçlı mesajlar en ciddi ortamlarda bile atılabilir ama aradaki çizgiyi korumak çok önemli.

Umarım siz de bu kalın çizgiyi görebilecek türden kullanıcılardansınızdır. Nitekim çizgi gerçekten çok kalın…

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

“İnternet Sözlükleri” sorunsalı başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

evet bahsettiğin sitelerden bir kaçını biliyorum bunların çokça tartışıldığı ekşi entryleri biliyorum.

ek$i artık bir fenomen olmuş.taklitler olsada aslının yerini tutmak bir yana yanından bile geçemiyorlar.

ee ne popülerse o iyi gider ama önemli olan ne yaparsan yap ilk olmaktır, bkz:turkcell

özellikle hazır script olayından sonra neredeyse her ay yeni bir sözlük açılıyor. aslında ekşi sözlük'ten sonra ona benzer sitelerin açılmasına kesinlikle karşı değilim. sonuça private sözlük, uludağ sözlük gibi oldukça başarılı sözlük siteleri artık yeni yazar almayan ekşi sözlük yerine bu sitelerde hem kendilerine yer bulup bilgi ve düşüncelerini paylaşıyorlar, hem de bu sitelerin çokluğu yüzünden rekabet ortamı oluştuğu için her biri daha iyi olmaya gayret edip, ekşi sözük seviyesine ulaşmaya çalışıyorlar. yalnız fikrin aynen çalınıp, hiçbir değiştirme yapmadan kullanılmasına karşıyım. o zaman gerçekten bir kirlilik oluşuyor ki, bunların ömürleri de çok uzun olmuyor zaten.

kusura bakmayın ama ekşi sözlük hakkındaki görüşlerinize katılmıyorum.ekşi sözlük eski halinden çok uzak.eskiden hemen hemen her entry'e imrenerek bakardım,gerçek bir kutsal bilgi kaynağıydı.fakat şu an saçma sapan başlıklar açılan bir yer haline geldi.kalitesiz bir sürü insan yazar olarak alındı. şahsi görüşüm,ekşi sözlük eski günleri mumla arıyor(kalite bakımından)