Kategoriler
Internet

“İnternet Sözlükleri” sorunsalı

Ek$iSozluk Son zamanlarda her köşe başına açılmaya başlanan şu internet sözlüklerinden rahatsızlık duymaya başladım açıkçası.

Lafım tüm sözlüklere değil elbette, yanlış anlaşılmasın. Örneğin; internette ve hatta internetin dışına da taşarak medyada bile bir marka olmuş olan Ek$iSozluk’e kimin ne lafı olabilir ki? ya da Ek$i’ye göre çok daha yeni olmasına rağmen kaliteli bulduğum PrivateSozluk de ona keza… Kalite eleştirilebilir, zaten kaliteyi artıran da budur ama hakkı yenmemelidir.

İsim vermeyeceğim elbette ama içerikleri sağlam ve entry’leri kaliteli olsa neyse. Öyle olsa isterse yüz tane açılsın, hem rekabet ortamını artırır ve kaliteyi genel anlamda yükseltebilir.

Bazen merakımdan gezeyim diyorum bu malum sözlükleri. Rezalet… Öyle başlıklar açılmış ve içlerine öyle saçma ve fütursuzca entry’ler girilmiş oluyor ki insan hakikaten soğuyor yani. Tamam geyik her yerde olur, sadece laf olsun diye, şaka amaçlı mesajlar en ciddi ortamlarda bile atılabilir ama aradaki çizgiyi korumak çok önemli.

Umarım siz de bu kalın çizgiyi görebilecek türden kullanıcılardansınızdır. Nitekim çizgi gerçekten çok kalın…