Kategoriler
Multimedia

Dünya ordularından kadın askerler [fotoğraf galerisi]

Dünya ordularında kadın askerlerin tamamına yakını cephe gerisinde ki hizmetler için kullanılırlar fakat bu durumb azı ülkelerde değişiklik gösterebiliyor, kadın polisler ise tüm modern demokrasilerde erkek polisler ile aynı işleri yapabilmekte.

kadin-askerler36

Özellikle İsrail, Çin, Kuzey Kore, ABD, Rusya ve İngiltere de kadın ve erkek askerler arasında görev açısından pek fark yok. Kadın askerlerle ilgili olarak NATO bünyesinde bir komite kuruldu. NATO Kadın Askeri Komitesi adı verilen komite, askerlik yapan kadınların sorunlarını masaya yatırdı. Dünya genelinde kadın askerlerin en çok şikayetçi oldukları konu taciz ve tecavüz.

Özellikle ABD ve İngiltere ordusunda görev yapan kadın askerler ciddi şekilde taciz ve tecavüze uğruyor.Yalnızca Irak’ta onlarca tecavüz ve taciz iddiası yargıya taşınmış durumda.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde binin üzerinde kadın asker görev yapıyor .Dünyanın en disiplinli ordusu kabul edilen TSK’da erkeklerle aynı eğitimden geçen bizim kadın askerlerimiz görevlerini başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

Daha fazlası için Hürriyet gazetesi: http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=10183&rid=2 ve Milliyet gazetesi: http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/yeni/goster.asp?prm=0,6226967&galeriid=3078