Kategoriler
Internet

İnsanların site adresini Google’da araması yalnızca tembellik değil

Bir web siteniz ya da blogunuz varsa ve takipçileri varsa sizde istatistiklerde site adresini Google’da arayıp gelenleri görmüşsünüzdür.

SEO Google Ayakkabi

İnsanların kolayı seçmesi doğanın bir gereğidir, yaşam böyledir ve bu yüzden her yen gün hayatı daha da kolaylaştıran sloganı ile teknolojik ürünler çıkmaktadır, bunda şaşılacak bir şey yok. Başlıkta yazan konu üzerine genel görüş hep insanların Google’ı açılış sayfası yapmış olması ve site adresini adres çubuğuna yazmaktansa Google arama kısmına yazarak ulaşmasını tembellik olarak görmektir, düşünülen insanların yalnızca daha kolay olduğu için bu yolu seçtikleridir, oysa aslında durum yalnızca bu tembellik ya da kolaya kaçış değildir.

İnsanlar hayatta kolayı sevdiği gibi güveni de ararlar, güvendikleri insanlarla bir arada olmak isterler, güvendikleri araçları kullanmak isterler. Siz hiç güvenmediğiniz bir araçla yola çıkar mısınız? ya da siz hiç güvenmediğiniz insanlarla önemli bir iş yapmak ister misiniz?

Google’da site adresini aramanın tembellikten başka şöyle nedenleri olabilir:

  • Wolkanca.com a gireceğim fakat site açılacak mı açılmayacak mı? Ben en güzeli zamandan kazanmak için Google’da arayayım açılmazsa önbellekten bir göz gezdiririm.
  • Wolkanca.com a gireceğim fakat ona güvenmiyorum Google’da arayayım acaba Google sonuçlarında var mı? Varsa demek ki Google onu onaylamış, ona güvenebilirim.
  • Wolkanca.com a gireceğim ancak belki daha iyi alternatifleri ile de karşılaşabilirim.
  • Bunlar ilk aklıma gelenler, inanın çok daha fazla neden vardır.

    Bizler Google’da web sitelerinin adını ya da adresini yalnızca tembellikten aramıyoruz, insanlar aynı zamanda %20/30 luk bir kısmı da olsa Google’a güvendikleri için site adresini Google’da arıyorlar. Aslında Google şu an dünyanın en büyük şirketi ise bunu o güvene borçludur.

    Konuyu bağlamak istediğim yer insanların bir web sitesine güvenmesinin ne kadar önemli bir şey olduğuydu.

    Meral Okay çok iyi bir kadındı. Allah rahmet eylesin.