Kategoriler
Tech

Optimus – Gen 2

Tesla’nın insansı robotu “Optimus” Gen 2 versiyonu ile artık Elon Musk gibi dans edebiliyor.

Elon Musk, Tesla’nın “Optimus” adlı insansı robotunun1 en son versiyonunun2 yer aldığı bir videoyu paylaştı. Robot insana benzeyen yeni el ve ayaklara sahip.

Yeni robot bir önceki versiyondan 10 kg daha hafif ve bu da onu daha hızlı kılıyor. Tesla %30’luk bir yürüme hızı artışı olduğunu iddia ediyor. Ayaklar da insan ayaklarını taklit edecek şekilde revize edilmiş. İnsan ayağı geometrisini takip eden mafsallı parmak bölümleri kullanıyor. Robot ayrıca daha iyi bir denge ve tüm vücut kontrolüne sahip. En önemli değişiklik ise yeni eller. Tesla bu ellerin daha hızlı olduğunu ve tüm parmaklarda dokunma algılama özelliğine sahip olduğunu iddia ediyor. Tanıtım videosunda Optimus Gen 2’nin hassas yumurtaları yumurta tepsisinden alıp kazana yerleştirdiği gösteriliyor.

Peki dans edebiliyorlar mı? Videonun sonunda iki Optimus Gen 2 robotu dans ederken görülüyor.

elon paylaşmasa video gerçek değil derdim. optimus.

Optimus – Gen 2” artık fiziksel olarak daha rafine bir görünüme sahip ve Tesla’nın Optimus Generation 1’i sergilediği Mayıs ayındaki tanıtımına kıyasla %30 daha hızlı yürüyor.

Hız artışı, 10 kg ağırlık azalımı, geliştirilmiş insan ayağı geometrisi, yeni mafsallı parmak bölümleri ve genel olarak diğer teknik iyileştirmelerle mümkün olmuştur.

Videonun sonunda, Optimus’un Tesla CEO’sunun otomobil üreticisinin büyük lansman etkinliklerinde zaman zaman yaptığı performansları anımsatan bazı dans hareketleri yaptığı bir skeç bile gösteriliyor. Muhtemelen robotun hareketlerinin kalitesi zaman içinde artacaktır.

Musk, Optimus’u 2021 yılında duyurmuş ve robotun bir gün “tehlikeli, tekrarlayan, sıkıcı görevleri ortadan kaldıracağını” iddia etmişti. Tesla, bu yılın başlarında büyük bir güncellemeyi açıklamadan önce Eylül 2022’de bir prototipi tanıttı.

Son video, Optimus’un daha doğal bir şekilde hareket ederken gelişmiş denge ve vücut kontrolüne sahip olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, bu durumda bir yumurta gibi hassas nesneleri güvenli bir şekilde tutabilen “yepyeni eller” kullandığını görüyoruz.

Büyük laflar etmekten asla çekinmeyen Musk, Optimus programının tanıtımında yaptığı konuşmada şunları söyledi “Anlayışlı olanlar ya da bizi dikkatle dinleyenler, Optimus’un nihayetinde otomobil işinden daha değerli ve tam otonom sürüşten daha değerli olacağını anlayacaklardır. Bu benim kesin inancım.

Optimus’un ilk versiyonları fabrika zeminine yönelmiş olsa da CEO, bir gün insan sahipleri için ayak işlerini yapmak üzere kullanılabileceğini ve “Lütfen markete git ve bana şu yiyecekleri getir” gibi taleplere yanıt verebileceğini de sözlerine ekledi.

  1. Humanoid ↩︎
  2. Optimus – Gen 2 ↩︎