Kategoriler
Internet

Google şifreli de aratacak

HTTPS, Gmail de uzun süredir varsayılan olarak kullanılmakta olan şifreli ve güvenli bağlantı şekli artık Google aramaları için de kullanılabilecek, bu sayede Google güvenilmez ve verileri çalıyor diye yerden yere vurulmaktan bir parça da olsa kurtulmayı planlıyor. İlgili blog girdisi: googleblog.blogspot.com/2010/05/wifi-data-collection-update.html

Google to Offer Encrypted Search Next Week
Image By Darwin Bell

Önümüzdeki haftadan itibaren Google da şifreli aramalar başlayacak, kullanıcılar https üzerinden arama yapabilecekler. Bu kullanım internet üzerinden, sızmaları ve saldırıları azaltacak diye düşünülüyor.

Şifreleme sistemi kullanılmadan, okul ya da iş yeri ağları gibi ağlarda yaptığınız girişlerden sonra, yetkililer e-postalarınızı okuyabilir ya da internette nereye gittiklerinizi öğrenebilirler. Aynı olay açık şekilde Wi-Fi kullanan kullanıcılar için de geçerli.

Https kullanmak teknik olarak http kullanmaktan zor değil ancak hem sunucudan hem de tarayıcıdan daha çok kaynak kullandığı için işlem biraz daha ağır işleyebiliyor.

https://www.google.com/
https://www.google.com

HTTPS: Secure Hypertext Transfer Protocol, (Güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı)

Google yardım: google.com/support/websearch/bin/answer.py?answer=173733&hl=tr

Eski wolkanca.com’da Google şifreli de aratacak veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Google şifreli de aratacak için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.