Kategoriler
Konuk Yazar

İnceleme: Nokia 5800 Xpressmusic

Bugünkü yazımda kurban bayramından önce edinmiş olduğum telefonumun incelemesini yapmak istiyorum. Bildiğiniz üzere Nokia'nın büyük umutlar beklediği bu telefonda fiyatında cazip olmasından dolayı çok büyük ilgi gördü ve telefon şuanda yok satıyor.

Nokia 5800 XpressMusic
Online alış-veriş sitelerinde bile ön sipariş alımları halen sürerken, çok yakın telefoncu arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre telefonu piyasada tavsiye edilen satış fiyatı olan 529 TL den bulmak neredeyse imkansız. Fırsatçılar bu durumdan da yararlanarak stoklarına aldıkları bu telefonu hem Euro kurunun yükselmesi hem de zaten piyasada zor bulunan ürünü istedikleri fiyata satma derdine girmişler bile.

Gelelim ürüne.
Efendim uzun araştırmalarım sonucu almaya karar verdiğim 2 telefondan birisiydi. 1. iphone 2.Nokia 5800, iphone fiyatları malumunuz, eh benimde bu aralar meteliği çok fazla çarçur etmemem gereken dönemdeyim ayrıca yarimle görüntülü konuşma olayına girmem gereken zamanda gidip de iphone'a o kadar para vermem aptallık olurdu.

Telefon symbian işletim sistemini barındırıyor, başlıca özellikleri arasında en çarpıcı olanları entegre GPS alıcısı ve Wireless ve 8 gb hafızası var. Bunlara ek olarak görüntülü konuşma için önünde bir kamera bulunmakta ayrıca ana kamera olarak 3,2 MP Carl Zeiss optikli bir kamerası var.

GPS alıcısından bahsetmek istiyorum biraz.
Barındırdığı GPS anteni çok iyi konumlandırma yapıyor ve bu konumlandırma 1 dakikadan az bir sürede gerçekleşiyor bunu yaparken eğer kullandığınız operatörün bağlantı ayarlarını kapatırsanız (ki ben kapattım) tek kuruş ücret ödemezsiniz! Hareket ettikçe sizi uydudan takip eden bir sistemi var ve bence çok kullanışlı. Ayrıca; diyelim ki bilediğiniz bir sokak, semt yada ildesiniz aracında GPS olan birisine nerede olduğunuzu tarif etmeniz gerektiğinde GPS konumlandırma fonksiyonunu kullanarak GPS konumunuzu enlem ve boylam olarak karşınızdaki kişiye verebilir yerinizi tam olarak saptayabilirsiniz. Tabi bu biraz teknik bir konu bunu yapmak istemeyen birisi Kadıköy de rıhtımdaki tiyatronun önüne gidip arkadaşına "ben tiyatronun ordayım lan çabuk gel" de diyebilir.

Çok fazla nette dolaşan birisiyseniz Wi-Fi özelliği çok işinize yarayabilir. Çok hızlı şekilde tarama yapıyor ve hemen bağlanıyor. Ben ek olarak browser yüklemedim şayet kendi tarayıcı hızı çok tatminkar! Ayrıca iphone gibi bir uygulama merkezi var istediğiniz oyunu, uygulamayı, temayı ücretli/ücretsiz indirebiliyorsunuz.

Hafızası 8 gb olan ürünün dahili hafızası 70 mb kadar. Ben 3,5 gb kadarını kullanmama rağmen telefonda bir yavaşlama olayı olmadı. Telefonun ayrıca MP4 filmleri oynatabilme özelliği var. Elinizde olan filmleri mp4 formatına dönüştürüp telefonunuza attığınız zaman (ayarlarını çok iyi yapmalısınız) gerçekten keyifli filmler izlemeniz ve bu minnacık ekrana gömülmeniz icten bile değil. Ses kalitesine gelecek olursak, tahmin edeceğiniz gibi mükemmel!! adı üstünde zaten Xpressmusic müzik dinlemek için tasarlanmış neredeyse. Hem kulaklık hem de harici ses çıkışlar çok muhteşem bir ses vermekte.

Telefon kamerasını pek kullanmayan birisi olarak kamerasından bahsedeyim birazda. Açık alanda net resimler çekebilirsiniz ama kapalı mekanlarda görüntü sizi tatmin etmeyebilir. Her ne kadar cihaz güçlü bir flash barındırsa da sonuçta fotoğraf çekme işi telefonun işi değildir bunu sakın unutmayın!

Son olarak bir kaç cümle söylemek gerekirse; full dokunmatik ekranı her ne kadar arka tarafında bulunan pointer kalem ile kullanmış olsanız da çizilmeye müsait. Piyasada satılan 38 TL lik şuradaki ürünle sorunsuz koruma yapmanız mümkün ben aldım uyguladım. Bu tip telefon kullanmayan kullanıcılar telefonu ilk başlarda benim gibi yadırgayabilir şayet ben ilk 2 gün elimden düşürecekmişim gibi geldi sonralardan alıştım. Bu çizilmez kaplamayı uyguladığınız zaman telefonunuz hem ömür boyu çizilmezlik kapsamına girecek hem de kaydırmama özelliği sayesinde elinizden düşürme gibi bir durum yaşamamış olacaksınız.

Yukarıda da bahsettiğim gibi ürünün Nokia tarafından tavsiye edilen satış fiyatı 529 TL ama kur farkından dolayı biraz artış olmuş olabilir.

Ürünle ilgili özel soru sormak isteyen arkadaşlar bu başlık atından sorabilirler memnuniyetle yanıtlarım 🙂

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.