Kategoriler
Genel

Gizliliğe önem veren Google alternatifleri

Bir değişiklik yapmaya hazırsanız, bu gizliliğe önem veren arama motorlarından birkaçını deneyin ve beğendiğiniz biri ile devam edin.

Google Arama, en çok kullanulan arama motorları arasında dünyada 1. sırada ve Youtube’da 2. sırada. İnternette gizliliğinizi sağlamak isterseniz Google, Bing, Yandex değil aşağıda vereceğim farklı gizliliğe önem veren arama motorlarını kullanabilirsiniz. Bu arama motorları da aslında bakılırsa Google’ın altyapısını kullanmakta, farkları bilgi toplamamaları.

Google, Bing ve Yandex gibi arama motorları aramalarınız ilze sizin hakkınıda bilgi toplarlar, bilgilerinizin gizliliğinizi sağlamak için aşağıda verdiğim bilgi toplamayan farklı 6 arama motorlarını kullanabilirsiniz.

  1. StartPage: StartPage kendisini “dünyanın en özel arama motoru” olarak adlandırıyor. Hollanda merkezli şirket, konu arama olduğunda Google’ı yenmenin zor olduğunun farkında. Bu nedenle, kullanıcı takibini yapmadan Google’ın altyapısını kullanıyorlar.
  2. Ecosia: Ecosia tamamen farklı bir yaklaşıma sahip. Bu geleneksel bir arama motoru, reklamlar ve hepsi, ancak toplanan para dünyayı daha yeşil bir yer yapmak için kullanılıyor. Ecosia’da arama yaptığınızda, dünyanın her yerine ağaç dikmeye yardım ediyorsunuz.
  3. Dogpile: Google milyarlarca web sayfasını sıralamak için bir algoritma kullanırken, Dogpile bunun yerine büyük arama motorlarından farklı sonuçlar alır. Google, Yahoo, Bing ve diğerlerinin sonuçları sıralama yolları vardır ve Dogpile aradığınızı bulmanıza yardımcı olmak için hepsini analiz eder.
  4. DuckDuckGo: Bu arama sitesi, muhtemelen en çok bilinen gizlilik odaklı olanıdır. DuckDuckGo kullanıcıları takip etmez, bu yüzden onu kaç kişinin kullandığı tam olarak net değildir. Ancak CEO yaklaşık 25 milyon kullanıcı olduğunu tahmin ediyor.
  5. Kiddle: Evde küçükleriniz varsa, Kiddle’ı düşünün. Google’a bağlı değil, ancak Google Güvenli Arama altyapısını kullanmakta.
  6. Wolfram Alpha: Wolfram Alpha’yı tarayıcınızda bir dahi olarak düşünün. Bilmek veya hesaplamak istediğiniz bir şeyi yazarsınız ve size uzman düzeyinde bir cevap bulmak için işe koyulur. Nasıl? Algoritmalar, yapay zeka teknolojisi ve kapsamlı bir veritabanı kombinasyonu.

Bonus olarak “Google’ın hakkınızda topladığı verileri silmek” başlıklı yazımı incelemek isteyebilirsiniz.