Kategoriler
Hayattan

İlkokul mezunlarına ehliyet verilmeyecek

5 Temmuz 2011 itibariyle sürücü ehliyeti alabilmek için en az 8 yıllık temel eğitimi almak gerekecek yani ilkokul mezunları sürücü ehliyeti alamayacaklar.

Blogger resimler, videolar, oyunlar, izle, oyna, seyret

Bu düzenleme aslında 1996 yılında gündeme geldi ve 2011 e kardar 10 yılda fazla ertelendi bu sırada görmüşsünüzdür sürücü kurslarının reklamlarında sürekli bu yer aldı, gün geldi çattı ve kanun yarın itibariyle yürürlüğe girmiş olacak. Tabii ki bu durum sahte diploma vb. sahtekarlıkları da çoğaltacaktır.

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikle sadece 5 yıllık temel eğitim (ilkokul) alanların ehliyet sahibi olabilmeleri için belirlenen süre 5 Temmuz 2011’de sona erecek.

1996 yılında Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikle, ehliyet alabilmek için aranacak, 8 yıllık temel eğitim (ilköğretim) mezunu olma şartı yarın başlayacak.

Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları Birliği Derneği Başkanı Vedat Şahin, ilkokul mezunlarınında ehliyet alması gerektiğini belirterek, “İnsani bir haktır, bir kişiye köyünden kasabaya gelme demek doğru değildir. Avrupa Birliği ülkelerinin hiçbirinde sürücü belgesi için okul mezuniyet şartı bulunmuyor. Hatta okuma yazma bilmeyenlere bile sözlü sınavla ehliyet veriliyor. Bizim insanımıza haksızlık bu” dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ilkokul mezunlarının yoğun olduğunu belirten Şahin, bölgeler arasında farklılık yaratmanın hukuki olmadığını ileri sürdü.

Karayolları Trafik Kanunu’ndaki değişikliğin sekiz yıllık eğitimi özendirmek amacıyla 1996 yılında yapıldığını hatırlatan Şahin, “Kanunun topyekün değiştirilmesi gerekiyor. Hükümetin kurulmasını bekliyoruz. Hükümet kurulduktan sonra gerekli girişimlerde bulunacağız. 2004 ile 2006 yılları arasında bir süre ilkokul mezunlarına ehliyet verilmedi ve bu dönemde sahte diploma ticareti çok gelişti. Bu tür uygulamalar insanları kanuni olmayan yollara sevk eder. İnsanlar komşu ülkelerden ehliyet almaya ve Türkiye’de değiştirmeye yönelirler” diye konuştu.

“Sekiz yıllık eğitimi delmek istemediklerini” kaydeden Önal, “Yasaya 2006 yılından önce ilkokulu bitirenlerin hiçbir kısıtlamaya uğramadan ehliyetlerini alabilmelerine ilişkin bir maddenin konulması gerekiyor” dedi.

Önal, söz konusu tekliflerini yaklaşık 6 ay önce Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya sunduklarını ifade etti.

Bu tür kısıtlamalar yerine yüksek ehliyet harçları, direksiyon eğiticilerinin iyi yetişmesi gibi konulara ağırlık verilmesi gerektiğini anlatan Önal, “Söz konusu uygulama ertelenmezse veya kanunda değişiklik yapılmazsa sürücü belgesiz araç kullanma, sahte diploma hazırlama ve sahte ehliyet verme” gibi kanunsuzlukların artacağını öne sürdü.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

İlkokul mezunlarına ehliyet verilmeyecek başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

ilkokul mezunu bakan yardımcısı olabiliyorsa neden araba kullanamasın anlamadım 🙂

ben bu yasayı çıkaranın ta ……………………………………..s……..

ilkokul mezunlarını bu devlet adam yerine koymuyorsa bende bu devleti devlet yerine koymam hem gerekli eğitimin alınmasını zamanında sağlama hemde onları ikinci sınıf insan yerine koy bu büyük bir adaletsizlik sıra vergiye gelince ayrım yapmıyorlar ama ehliyeti sonuçta sınavla veriyorlar parayla satmıyorlar başarılı olan alır başarısız olan alamaz bu kadar basit

ilk okul mezunlarına ehliyet vermiyorlarsa ehliyete kaldırsınlar ozaman yada motorsikleti b sınıfı ehliyet kulanabilsin gerci aracı kullanan ehliyet degil ama yinede insanları ikiye bölmek iyi bir şey degil bence türkiye,mizde milyonlarca ilkokul mezunu insanlarımız var bizler insan degilmiyiz ya neyiz

boyle saçmalık olur mu bende ilkokul mezunuyum, ehliyet almak istiyorum. çok saçma bir uygulama. o zaman oyda kullanmayalım, vergıde vermeyelim olsun bitsinnnn!!!!!!!!!

bu yasayı çıkartanlar okuma yazması olmayanlardan binlerce oy almasını biliyorlar. ama sınava girip kursu kazana bilcek insanların ehliyet almasını neden engelliyorsunuz…..
okuma yazmam olmazsa zaten sınavı kazanıp ehliyet alamam .. bu hakkımı elimde alanlar o zaman oy kullanmaya gidenlerden lise diplaması talep etsinler bakalım o zaman ne kadar oy ala bileceksiniz… !!!!!

ab birliği ülkelerinde bile okıma yazma bilene ehliyet veriliyo ,biz bide ab giricez bu zihniyetle mi? yoksa ticarete mi dönüyo bu iş akp hükümeti tarafından…. eğitim diyolar ilk önce demin dediğim gibi ab birliğinden örnek alsınlar …yasa çıktıktan sonra yollara bir bakın caddelere kazalar yasa çıkınca azal dı mı? yoksa daha mı çoğaldı? bu arada uzun yollarda hiç denetim yok çok yazık ….

bu ilk okullarına ehliyet vermemek tamamen ticaret amaçlı şimdi yeni gelir kapısı açılacak ilk okul mezunları ehliyet alabilmek için açık öretime giricek açık öğretimde ilkokul mezunları 2-3 sene kaz gibi yolunacak parası alınacak bu kanun tamamen ticaret amaçlıdır bütün ilk okul mezunları toplanıp eylemmi yapsak acaba=)

ilk okul mezununa verilmeyecekse ozm artık hiç bir insan oğluna verilmesin ilk okul mezunu insan değil mi