Google vergi kaçırıyor, Türkiye'yi yok sayıyor

Başlık Binali Yıldırım dan. binali yıldırım İnternet Habercileri Buluşmasında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Google ve Youtube hakkında çarpıcı açıklamalar yapmış.

Haliç Kongre Merkezinde Başbakan'ın da katılımıyla gerçekleşen İnternet Habercileri Buluşmasında internet dünyasının sorunları ve özellikle son (dolaylı)Google sansürü konuşuldu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulaştırma Bakanı aşağıdaki açıklamaları yaptı.

Avrupa siber suçlar sözleşmesini imzalamaya karar verdik
Buradan ilk defa söylüyorum. Bir ay içinde, Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi'ni imzalıyoruz. Yurtdışından yayın yapan sitelerle ilgili 7 gün 24 saat muhatabımız olacak artık. 46 ülke dahil bu anlaşmaya. Taraf olduğumuz için her türlü bilgiyi paylaşmak zorunda olacaklar. Bu, denetlemeyi de kolaylaştıracak.

Atatürk'e hakaret maddesini ana muhalefet istedi
Bursa'da bir çocuk pornografisi olayı vardı. Biz 5651 sayılı internet yasasını 2008'deki bu olay nedeniyle çıkardık. Ama ana muhalefet partisi ‘bu yasanın içine Atatürk'e hakareti de koyalım' dedi. ‘Koymayalım' mı diyecektik? Neticede Youtube kapandı. Ama o gün bu gündür diğerleri yüzünden kapatma yaşanmadı, sadece Atatürk'e hakaretten kapatma yaşandı. Ama Youtube temyize gitmiyor, bu yasağı kullanıyor.

Siz Google'dan zengin misiniz? Neden vergi vermiyorlar?
Youtube, Türkiye'den girişler azaldığı için Google girişlerini kullanmaya başladı. Kendi IP'lerini bırakıp Google IP'lerini kullanmaya başladı. Arıyoruz, telefonlarımıza bile çıkmıyorlar, muhatap bile olmuyorlar. Bir site bizi esir alamaz. Bir de Türkiye yasakçılar listesinde diye propaganda yapıyorlar.

Vuku bulan işlerle verilen ceza orantısızdır diyebilirsiniz, buna tamam. Peki neden haklarını aramıyorlar? Neden Türkiye'ye tabi olmak istemiyorlar. Neden vergi dairesinin adresini bilmiyorlar? Siz Google'dan zengin misiniz? Siz vergi vereceksiniz, onlar bu kadar reklama rağmen vergi vermeyecekler… Beni yasakçı saysınlar önemli değil. Kimse bu ülkeyi hafife alamaz. İsrail'e özel içerik yapıyor. 28 ülkeye özel içerik yapmışsın. Bize de yap, yapmam. Bunları çıkar, çıkarmam. Türkiye'yi yok sayıyorlar, vergi mükellefi olmak istemiyorlar. Mahkeme karar veriyor, itiraz etmiyorlar. Neden? Çünkü muhatap almıyorlar.

Ip işini artık devralıyoruz
IP işini yakında devralacağız. Eskiden ODTÜ veriyordu tr uzantısını, yakında biz vermeye başlayacağız.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

sayın adem,

yazdıklarınıza katılıyorum ama bazı görüşleriniz biraz eskide kalmış gibi geliyor bana, kesin olarak sadece şuna katılmıyorum *bence teknolojik gelişmeler sonuç değil, o eskidendi.

yorumunuz için teşekkürler. sitemizin gelişmesini (refresh)yenilemesi vs. düzelmesini istiyorsanız bağış yapabilirsiniz, bağış için adres .

dünya'nın en değerli markalarından birisi vergi kaçırıyorsa yuh artık. bu arada türkiye'yi yok sayıyor desek yanlış olur. para alırken var, para verirken yok sayıyor demeliyiz.

bence google türkiye yi değil bizimkiler teknolojik gelişmeleri/google ı kaale almıyor o yüzden böyle oluyor.

eğer başbakanın çevresinde benim gibi bir iki acayip adam olsa ülkenin toptan kalkınması ve her konuda liderliğe oynamasının teknolojiden geçtiğini anlar bu işleri ciddi şekilde kaale alırdı ama maalesef biz alışmışız iş işten geçtikten sonra zaten ithal eder bir iki tane milyoner yaratırız diğer insanlarımız daha da fakirleşmeye devam eder.

lider ülke olmanın teknolojik olmakla alakası yok bence. teknolojik ilerleme, bir sonuç. süper güç olmanın ana kuralı sömürmeyi iyi bilmekten geçer. osmanlı varken, amerika gibi sömürseydik şimdi nasıl biryer olurdu buralar. bizim millette aşırı bir vefa var.

adamlar her konuda her durumda kendi paralarını düşünüyor. amerika para kazanmak için kurulmuş gibi sanki. mesela derler ya israili destekliyor felan. durum bu ama neden destekliyor? bunun cevabı bence sadece amerika'nın daha fazla devlet olursa daha çok mal satacağını bilmesinden kaynaklanıyor. örnek olarak rusyayı verebiliriz. geçenlerde bir haber okumuştum, rusya resmi olarak 100 milyon keleş ihraç etmiş, birilerine ödül vermişlerdi. ama rusya denilen ülkenin sınırlarında 40 devlet olsaydı? hem böyle üretimler ihracatlar yapamazdı, hemde amerika'dan savunma(!) sanayii ithal ederdi.

amerikanın süper güç olması teknolojiden yada başka şeylerden değil, her konunun paraya endeksli olduğundandır. mesela obama ermeni-türk olaylarından bahsederken, konuşma arasında (ermenilerinde ülke ekonomisine katkıları vardır) gibi bir laf etti. sanırım buradan bakış açısı tam olarak anlaşılıyor.

sonuç olarak ülkemizin artık ne kadar sevmesekte kapitalizm'in soyulan tarafında değil, soyan tarafında olması lazım. yada avrupa birliği meselesinde gördüğümüz gibi soyanlara el açan bir ülke olacak.

biraz uzun oldu sanırım içimi döktüm. 🙂

(bu arada daha fazla yorum almak istiyorsan refresh olayını kaldır. insanı çileden çıkarıyor)

sayın adem,

eğer bu siteden bir şey istiyorsanız katkı yapmalısınız, katkı yapmadığınız bir oluşumdan bir şey bekleyemezsiniz, bu vergi vermeden devletten hizmet beklemek gibi bir şey hehalde.

site benim, keyfim yenilemesini istiyor. siz bilmem kaç yıldır yayında olan, hayatımdan önemli vakitler ayırdığım bu siteye ne katkı ettiniz ki bir şey istiyorsunuz?

yorumunuz için teşekkürler.

sayın yılmaz,

zaten yorumlarımla zaman ayırıp katkı yaptığımı düşünüyorum. dikkat ettiyseniz "fazla yorum almak istiyorsanız" demiştim, yani sizden birşey istememiştim. ayrıca internete girmek için yeterince vergi ödediğimi ve sizinde reklamlardan yeterince bağış aldığınızı düşünüyorum.

sayın adem,

bizim sitemizin herhangi bir noktası sizi zerre kadar ilgilendirmez ben de bunu belirttim. eğer böyle bir site isterseniz birkaç dakika da www.blogger.com dan blog alabilirsiniz tabii o da binali yıldırım ve saz arkadaşları doğru dürüst yasalar çıkartıp lütüf ederlerse.

blog yorum alsın gibi bir isteğimiz yok. herhangi bir isteğimiz yok, ama site kim emek veriyorsa onundur ona göre diğer kişilerden saygı duyup had bilsin isteriz.

yorumlarınız için teşekkür ederim fakat konu dışı ve site hakkında düşüncelerinizi iletişim sayfanızdan yazmanızı rica ederim.

sayın yılmaz,

yazı ve yorum yazanlara değer verdiğinizi sanıyordum, "bizim sitemizin herhangi bir noktası sizi zerre kadar ilgilendirmez" diye düşündüğünüzü görünce üzüldüm gerçekten. o zaman footerdeki yazıyı türkiyenin tescilli blog markası değilde, sayın yılmazın tescilli blog markası olarak değiştirin diyeceğim ama sanırım bağış yapmam gerekiyor.

sayın adem zaten marka hakları şahsıma ait arkadaşım neyini değiştireyim bu site yıllardır benim yani kim ne karışır. "site benim ve diğer emek veren arkadaşlarımın(yazar/çizer)dır", "marka benim markam", itirazınız varsa patent enstitüsüne veya mahkemeye gidersiniz.

stresiniz varsa rica ediyorum başka yerde atın, benim sitemin ve benim enerji kaynakların tüketmeyin, agresif, negatif yorumlarınızın bizim sitemize bir değer kattığını düşünmüyorum ama teşekkür de ediyorum.

tekrar edeyim "burası benim çöplüğüm" 🙂

sayfa yenilense bile yorum kısmında yazdıklarınız silinmiyor(firefox-windows7), siliniyorsa ona göre önleminizi alabilirsiniz bu beni ilgilendirmez, bilmiyorsanız sorun cevaplarız bir blog yazısı ile, ben burada insanların reklamsız siteyi dolaşmasını bile konu ettim arayın site de zahmet olmazsa, sitenin yenilemesi, şurası burası da sizi ilgilendirmez.

bundan sonraki site hakkında yorumlarınızı yayına almayacağım. değerli yorumlarınız için teşekkür eder tekrardan site hakkında diyecekleriniz varsa iletişim sayfasından ulaşmanızı rica ederim.

windows 7 ve firefox kullanıyorum. yazdıklarım siliniyor. ben de yıllardır blogu takip ediyorum ve öneriye bu şekilde sert cevap verilmesini doğru bulmuyorum.

sayın asil öneriniz için teşekkürler "önerileriniz için sitenin iletişim sayfasını kullanın lütfen".

blog benim istediğim şeyi istediğim gibi yaparım siz okuyorsunuz diye yazı eklemiyoruz canımız istiyor diye ekliyoruz zaten parayla da satılmıyor blog keyfinize göre girer keyfinize göre çıkarsınız siteden.

yorumlar da umurumuzda olmadı hiçbir zaman benim blogumu başka sitelerle karıştırmayın.

blogla ilgili derdiniz varsa ki o da pek umurumda olmaz, yine iletişim sayfasında telefon numaram dahi var güzel güzel öneriniz, bilmem neyiniz varsa gelir söylersiniz mesaj yazarsınız burada konu ile alakasız yorumlar ekleyerek değil.

bu site kimseye gebe değil "benim". kimse kendine pay çıkarmaya çalışamaz, "böyle negatif olacaksanız yorum morum yapmayın sayın arakdaşım hatta rica ediyorum bu siteye bir daha girmeyin".

sayfanın yenilenmesinden yorumunuz gitmesin istiyorsanız "notpad açın windows da yorumunuzu oraya yazın sonra gelin siteye ekleyin".