Kategoriler
Gündem

Barış şehri İstanbul (İstanbul’un fethi)

29 Mayıs 1453… Biliyorsunuz ki bugün İstanbul’un fethinin 556. yıl dönümü. “İstanbul mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker, ne güzel askerdir.” Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimizin fetih hadisi ile başlayan bu destan 29 Mayıs günü fetih ile sonuçlandı.

istanbul fetih

İstanbul daha önceden İslam askerleri tarafından 7, Osmanlılar tarafından 4 kez kuşatıldı. Hiçbiri surları geçemedi ve Peygamber efendimizin hadisinde söylediği yüce makama gelemedi. İstanbul tam anlamıyla Fatih’i bekliyordu. Karadan ve denizden harekete geçen Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u kuşattı. Kuşatma soluksuz ve aralıksız olmak üzere günlerce sürdü. Fatih’in hareketlerinde heyecan, tutku, telaş vardı. Zordu İstanbul’a sahip olmak, hatta imkansız deniyordu. Bizans bitmiş, tükenmiş de olsa teslim etmiyordu İstanbul’u. Elçiler göndererek savaşmadan istemişti İstanbul’u; ama vermediler.

Genç Fatih tutkusunun izinden gidecek kadar cesurdu, parlak bir zekası vardı. O büyük surlar ilk defa titreyerek bekliyordu Fatih’i.

22 Mayıs sabahı öküzlerin çektiği ve halatlarla çekilen 70 kadar gemi Haliç’e indirildi. Fatih’in buluşu büyük top saldırıya hazır hâlâ getirilmişti. Rumeli Hisarı 6 ay gibi kısa bir sürede yapılmıştı. 28 Mayıs gecesi Osmanlı tekbir sesleriyle saldırıya geçti, saldırı sabaha kadar sürdü. Büyük toplar siperde boşluk açarak, yeniçerilerin ileri atılmasını sağladı. İstanbul’un surları aşılmış, teslim olmuştu Fatih’e. Öğle vakti beyaz atıyla kapıdan girdi. Dönemin savaş koşullarında Bizans teslim olmadığı için, Osmanlının yağma hakkı vardı. Ama Fatih buna izin vermedi. Farklı din, dil ve kültürden insanların 556 yıldır barış içinde yaşadığı model bir şehir bıraktı. İşte bu yüzden İstanbul 556 yıldır bir barış şehridir.

Serkan Ortaç.