Kategoriler
Gündem

Ankara Tandoğan'da o gün kaç kişi vardı?

14nisan
14 Nisan mitinginde kaç kiş vardı? Küçük bir hesaplama… Bu hesaplama için öncelikle Google Earth programı açılır ve Tandoğan meydanı ile yan yollar bulunur. Sonrasında programdaki Ruler açılır ve PATH kısmı seçilir (Hesabı kuvvetli olanlar “Miles”da da kalabilirler ama, “Metre” seçeneğinde çalışması daha kolay olacaktır). Miting fotoğraflarına bakılarak katılımcıların yayılım gösterdikleri alanların sınır noktalarından fare ( mause) kullanılarak geçilir ve yaylım alanının çevre uzunluğu belirlenir…

Şimdi uygulamaya geçelim… Ankara'yı bilmeyenler için burada yer ve cadde adlarını gösteren haritayı koymak gerekli…
Ankara Harita

Şimdi gelelim asıl konuya…

genclik caddesi

Bu fotoğrafta görüldüğü üzere, Alandan Anıtkabir arka girişine kadar olan GENÇLİK CADDESİ tamamen dolu…

Alan tamamen dolu…

alan

Not : Resimde görülen iki adet Metro İstasyonu ve konuşma platformu hesaptan düşülecektir.

meydan

Bu fotoğrafdan görüldüğü üzere, Alandan Gar'a (TalatPaşa Caddesine) giden yol tamamen dolu… Not : Hesaplamada bu kesimde sınır, demiryolu üst geçitine kadardır. Göremedim ama sanırım bu sınır daha ilerideydi. Neyse… Yukarıdaki resmin sol alt köşesi daha boş demiyelim lütfen…. (bkz. Sonraki resim)

tandogan

Alanın ilgili kesimi de tamamen doldu… Not : Önceki resim ile bu resimleri karşılaştırmada metro havalandırma bacasını temel alabilirsiniz. BEŞEVLER yönüne giden DE GAULE CADDE'sinde alan sınırı, ANKARA ÜNİVERSİTESİ sınırından geçirilmiştir. KIZILAY – MALTEPE yönüne giden GAZİ MUSTAFA KEMAL BULVARI'ında sınır, Ziraat Bankası'nı geçtikten sonra, Ordu Pazarı marketinin bitiminden geçirilmiştir. Aslında bu sınırların daha geniş olduğunu sanmaktayım da neyse… (haydi buyrun hesaba) ŞİMDİ BU DEDİKLERİMİZİ GOOGLE İLE BİR KERE DAHA TEKRARLIYALIM DA KONU PEKİŞSİN.. 🙂

Aynı resim üzerinde çevrelen alana ve alanın toplam çevre uzunluğunu görelim… Sanırım dediklerimle yaptıklarım aynı şeyler değil mi ?

TANDOGAN

Gördüğünüz gibi alanın toplam çevre uzunluğunu: 2742 m.

google earth ankata tandogan

Efenim şimdi hesaba başlıyoruz. Çevresini ölçtüğümüz bu şekilsiz alanı, çevresinin uzunluğu 2742 m olan bir kare olarak düşünelim. Bu durumda bir karenin çevresi = 4 x kenar uzunluğu olacaktır, demi ama… 🙂 Kenar uzunluğuna “a” diyelim… (2742 m = 4 x a ) eşitliğini yazarsak, “a” buradan; a = 685,5 m olarak bulunur. Kenar belli ise karenin alanı (A) = a x a = a2 olmaz mı? 🙂 Eeee, bu durumda da alan (A) = (685,5)2 = 469 910,25 m2 olarak bulunmaz mı ?. Konunun başında da söz etmiş idik.. Alanda iki adet ikiz metro istasyon binası ile konuşma platformu vardı. Konuşma platformu istasyonlar kadar değildi ama, alandaki miting otobüsünü de hesaba katalım. Bu durumda bunların alanını, toplam alandan düşmek gerekecek.

google earth ankata tandogan

Şimdi… Bir metro istasyonunun çevresi yaklaşık 80 m.. Alanı ise, 80 / 4 = 20 m (kenar uzunluğu), 20 x 20 = 400 m2 olur. Bu istasyondan 2 tane var ve konuşma platformunu da hesaba katarsak 400 x 3 yapı = 1200 m2 eder değil mi? Miting alanının faydalı kullanım bölümü ise; 469 910,25 m2 – 1200 m2 = 468 710,25 m2 eder. 1 metrekareye 4 kişi düşerse (ki belki daha fazlaydı, katılanlar bilir); KATILIMCI SAYISI = 468 710,25 m2 x 4 kişi = 1 874 841 kişi olmaz mı?

AGALAR BEYLER SORARIM SİZE…

Hadi hesaba karşı görüşte olanlar sizin için bir kıyak yapalım…. 1 metrekareye 3 kişi düşsün diyelim.. Bakalım sayı nedir? KATILIMCI SAYISI = 468 710,25 m2 x 3 kişi = 1 406 130 kişi Haaa bu arada “Miting” süresince ANITKABİR'i ziyaret edenler var ki, bu sayı önceki hesaba dahil edilmemiştir. Yemediniz mi? BAŞKALARININ TELAŞINA BAKILIRSA YEDİLER YEDİLERR… “81 ilden gelenlerle topladılar, Biz liradan altı sıfır attık, onlar da atıyorlar..” diyenlere HESABI GÖSTERDİK SANIRIM…

Konuyu Microsoft Office PowerPoint’te izlemek için [via]

Ekleme: Ben bu yazıyı hazırlarken aynı anda bildirgec.org'de de bir arkadas yazmis onun yazisinida asagiya alintiliyorum; [via]

Katılımını kimilierinin 10 bin, kimilerinin ise 2 milyon olarak salladığı 14 nisan’da yapılan katılıdığım ve coşkusunu yaşadığım kalabalık Cumhuriyet Mitingine katılım konusunu,

Tandoğan

özellikle Sayın Başbakanımızın son konuşmasından sonra teknolojik bir açıdan bakma gereği duydum. Şu sözlerden de Sayın Başbakanımızın da gerçek sayıyı merak ettiği anlaşılıyor:

Aman yarabbim milyonlar filan…Milyon da çok basite indi. Aynen bizim 6 sıfır attığımız banknottaki milyonlar gibi…Ne kadar uçuk..Herhalde bunlar bir alanının yüzölçümünden bihaber…Biz bu işin kompetanıyız. Ömrümüz bu işlerle geçti, ölçüp biçmekle geçti.

İlk yapılması gereken iş alan ölçümü yapmaktı, bunu nasıl yapabileceğimi düşünürken bildirgeç’ten bulduğum şu kaynağın kullanımının zor olduğunu düşündüğümden,

Poligon tool ile alan ölçümü yapabilen ve ücretsiz sürümünde bu özelliği barındırmayan Google Earth'ın Pro sürümünü keşfettim.

Google Earth Pro

Gazeteler, güvenilir fotoğraflar ve kendi gördüklerimden yola çıkarak hangi caddelerin dolu olduğunu ölçtüğümüzde ise kalabalığın toplandığı toplam alanın yan, ana caddeler, anıtkabir ve aslanlı yol da dahil olmak üzere 145053.52 metrekare olduğu açıkça ortaya çıktı.

Şu siteye göre 1 metrekarede o gün “iğne atsan yere düşmez” yoğunluğunda, yani 8.4 kişi olduğunu da ekler ve bunu da son hesapta %20 (her yerde 8 kişi olmadığını düşünürsek 6.5 ile 8.4 arası) hata payını eklersek ortaya

974 bin 759 ile 1 Milyon 462 bin 138

arasinda kesin bir sayi kadar kişinin o gün Tandoğan da toplandığı ortaya çıkıyor.

Ancak ne yazık ki bu rakamın oraya toplanmasının haber değeri yok ki, TRT isimli devlet televizyonu tarafından sadece 2 dakika 18 saniye yer veriliyor.

Eski wolkanca.com’da Ankara Tandoğan'da o gün kaç kişi vardı? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Ankara Tandoğan'da o gün kaç kişi vardı? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

valla tandoganda kaç kişi olursa olsun bir ankarayla olacak iş değil bu ülke 81 il seçimler de 81 il olarak türk halkı akp'yi iktidar yaptı büyük çoğunlukla da o zamandan millet seçimlerde cumhurbaşkanı tayip diye bağrıyordu.
bunu bile bile iktidar yaptınız.
simdi aklınız nerde türk halkı o yürüyenler zaman mı değişti.
akp şimdi o zaman 81 ilden aldığı yetkiyi kullanarak meclise tayip erdoğan mı çıkacak belli değil ama biri çıkacak bu akp'den olacak. yani siz türk halkı seçim de cumhurbaşkanını belirlediniz.
beş yıl önce tiren geçti. artık bana göre herşey geç.
yeni cumhurbaşkanınız akp'den olacak hayırlı olsun.

atı alan üsküdarı geçti.. herkese geçmiş olsun.. bundan sonrası malum.. daha da hızlı "islam cumhuriyeti"ne doğru yola çıkıcaz.. bişi deil de yatsı namazı çok uzun yaaaa…. 🙂 )

o gün oradaki gazeteciler bile 1 milyondan fazla kişi olduğunu söylerken başbakanın kabullenmemesine artık hesap kitap işe yaramaz.

trt hükemtin televizyonumu yoksa devletin televizyonumu? bu konudad a bişiler yazmak lazım görünüyor.

trt devletin tvsi fakat,kadrolaşma olduğu açık bence.dün 40 dk haberi izledim 30 dksı akpli kişilere ayrılmıştı.akp reklamı yapıyorlar bence. 🙂

bu yaptığınız analizle, insanların kurdukları cümlelerin ıq larıyla ne kadar yakın ilişkili olduğu sonucunu görmekteyiz. elinize sağlık cumhuriyetçi insanlar…

tabi bu araştırmada rakam biraz fazla çıkmış gibi gerçekten bir çok arkadaşım beni e-posta ile uyardı yaklaşık rakam 500bin civarı diyelim biz.

zamanında "sus, vururlar" diye (haklı olarak) korkutulan, susturulan bir kuşak yaratılmıştı. ama o gün gördük ki o korkular eskide kalmış, biz hâlâ koruyabilirmişiz cumhuriyeti. bizden umudu kesenler için gerçekten çok büyüktü o gün.

emniyetin rakamları 580 bin diyor. 340 binde anıtkabirde olduğuna göre resmirakamlara göre 820 bin. yani nereden baksanız 1 milyon kişi var.

simdi diyeyim ki o çevresini ölçtüğünüz alanı bir kareye eşdeğer sayamazsınız.

çünkü genel geometri kuralı çevresi eşit olsan iki geometrik şeklin alanı eşit olmayabilir.

misal: çevresi 20 cm olan bir kare ile çevresi 20 cm olan bir dikdörtgeni karşılaştıralım.

karenin bir kenarı : a=5 cm çıkar. yani karenin alanı 25 cm2

dikdörtgenin kısa kenarı a=2 cm olsun b=8 cm olsun
dikdörtgenin alanı 16 cm2 çıkar.

aradaki fark 9 cm2
eğer sayılar büyüdüğünde bu fark çok daha büyür gider.

yani sizin hesapladığınız rakam ile gerçek rakam arasında binlerce metrekare fark vardır o demek oluyorki binlerce kişi sayısı fark vardır.

ben bunu söyledim diye sakın kimse cumhuriyete karşı olduğumuda düşünmesin

mantık oyunlarıyla kendimizi kandırmayalım..

ister 1 milyon kisi olsun ister 500 bin kisi sonucta tepki ortada rakam o kadarda onemli değil…

gercek alani kare olarak değil de oldugu(haritada gorundugu) gibi hesapladim. matematiksel olarak iki nokta arasindaki uzaklik ile ucgen alani hesaplarindan faydalandim. bunlar cok bilinen analitik matematik hesaplamari. toplam kullanilabilir alan yaklasik olarak 56,000 metrekare cikiyor. metrekare basina 3 kisi kabul edersek 168,000 kisinin meydanda oldugu gercegi ortaya cikiyor. bence hesaplanmaya alinan alanin kucuk oldugu gozonune alinirsa bu rakamin yaklasik 200,00 kisi civarinda olabilecegini dusunuyorum. demokratik turkiye icin sevindirici bir durum. politikacilarin cogunlugun sesini dinleyecegini umuyorum!

öncelikle titiz bir çalisma yapmissiniz, bravo! bu gibi bir incelemeyi, belki de daha ilerisini yapmak basina düserdi ama onlar bikinili kiz kovalamaktan türkıye'nin sorunlarina egilmeye vakit bulamiyorlar 🙂

tepkı konusu

sayilari 1milyon veya 2 milyon olan bu insanlar hiç bir sey ifade etmiyorlar. neden? çünkü sadece ne ıstemedıklerını bılıyorlar . ne geçen seçimlerde ne de simdi chp veya dyp gibi bir partinin arkasinda birlesemiyorlar.

sorun suradan kaynaklaniyor : ab istemeyen, tayyip'i cb olarak istemeyen,. herkes tandogan'a toplandi. aralarinda ab'yi isteyenler de vardi. ama herkes ne istemedigine kilitlenmisti.

kirginlik ve küskünlük ifade eden, projesiz ve amaçsiz bir topluluga güruh denir.

hesap konusu
birinci hesapta bütün hassasiyetinize ragmen "kare oldugunu varsayalım" dediginiz noktada geometrinin temel kurallarini çignemissiniz.

ıkinci hesabi veren site ise metre kareye 8 kisi derken yanilmis. 4 demeliydi. bir grup arkadas ile evde deneyin, 8 kisinin ancak sarildiklarinda 1 metrekareye sigdiklarini göreceksiniz.

dostlukla
tunç

ankara'da yaşayıp kıbrıs'ta okumama rağmen, o gün için kıbrıs'tan uçakla ankara'ya gelip ertesi gün de mitinge katıldım.

kendi gözlerimle gördüğüm kalabalıkta "1 milyona yakın" insan geldiğini varsaymıştım.
ancak burdaki hesaplamayı görünce, benim gözlemimden bile daha çok bir kalabalığın toplanmış olduğunu anladım. bu konuda teşekkür etmek isterim.

ayrıca slayt konusunda şunu da eklemek isterim. sadece anıtkabir'in arka giriş kapısına kadar olan yer hesaba katılmış. oysa, anıtkabirin arka giriş kapısından, aslanlı yoldan, anıtkabir'in içine kadar dolmuş taşmıştı orası. anıtkabir'in aslanlı yolu ve anıtkabir'in iç meydanı da hesaba katılmasını istiyorum.

yeni şafak, vakit ve erbakan gibi kişiler hala "o tandoğan meydanı 30 binden fazla kişiyi kaldırmaz" diye ısrar ede dursun, ahan da işte matematiksel kanıtı bile var.

bu mitingi desteklemesine rağmen katılamayan kişiler adına üzgünüm. hele ankara'da olup da "üşenip" gelmeyenlere de sitem ediyorum.

umarım 14 nisan mitingi aynen sandıklara yansır da, tayyip erdoğan'ın "beni 70 milyon seçti" havalanması da biter.

ya gonul isterki bu hespalar dogru olsun. iki milyon değil 10 milyonlar orda olsun. ama maalesef bu hesabi yapan kisiye soruyom. hic mi geometri dersi gormedin? hadi herkes bir kez hata yapabilirde, sana gaz veren bu hesabı kutlayan, hatta televizyona haber yapan suru psikolojisiyle ilerleyen hic bisi sorgulamayan insanları kınıyorum. sizden 10 milyon kisi olsa yine biri sizi gütmeye devam eder. sorgulayalım arkadaslar. bu dinci hayvanlara kolay kolay bırakmayalım, kolay kolay da gaza gelmeyelim. erdem denen arkadas hesabın gercegini acıklamis.

mitinge katılamadım ama (izmirliyim zira) katılmayı çok fazla istedim. ama bu 1 buçuk milyon kişiye benim gibi olanları da ekleyin, ce gerisini siz düşünün. bunları iktidardan indirmek hepimizin boyun borcudur..

duyduk-duymadık demesin kimse…29 nisanda istanbul'da yapılıyor 'cumhuriyete sahip çık' mitingi!neredemi? abideyi hürrüyet meydanında!ankara'ya göstererim istanbul'un cumhuriyete sahipligini!

lem özgürlüğü siz bumu sanıyorsunuz nere gitti cumhuriyet bak yerinde duruyo bunu geremeyecek kadar körmüsünüz. sizin gözünüzün içine baka baka yanmanızı sağlayacak bunlar körmüsünüz. allah çarpar bak. 😀 😀

yazıyı hazırlayan arkadaş gayet “bilimsel?(!) bir yöntemle tandoğan mitingine katılanların sayısının bir milyondan çok daha fazla olduğunu ispatlamış. ama bilerek veya bilmeyerek atladığı bir gerçek var ki hesabın öyle olmadığını ispatlıyor.

arkadaşın resimlerinden birisinde miting alanının ortasındaki metro durağının alanı 400 m2 olarak belirtilmiş. kendisinin verdiği bu bilgiyi sınırlarını yine kendisinin çizdiği miting alanını ölçmek için kullandım. aşağıdaki resimde görebilirsiniz ki hesap öyle değilmiş…
http://geocities.com/cemilaksut/mitingdeki_abarta…

bu alana, oldukça da bonkör davranarak, taşırarak falan tam 127 tane 400 m2 sığdırdım. simdi çarpalım: 127 * 400 = 50.800 m2. peki yazıyı hazırlayan abartmacı arkadaşın bulduğu rakam kaçtı: 1.874.000 m2. alicenaplık yapıp bir de indirime gitmiş: 1.406.000

oysa bizim hesabımıza göre metrekareye dört kişi bile sığdırsak: 50.800 * 4 = 203.280 kişi eder. yüzde elli (!) de hata payını ekleyelim, etti mi 300.000 kişi. hesap açık.

yani netice şudur ki yazıyı hazırlayan arkadaşın ya matematiği zayıfmış veya duyguları aklını esir almış. çevresi belli bir bölgenin alanını hesaplamak için eşit çevre uzunluğuna sahip bir kareyi baz alamazsınız. alırsınız da hesabı yanlış yapar, üçyüz bini bir buçuk milyon yaparsınız, mahcup olursunuz.

yanlış hesap maslak’tan dönermiş!

başbakan doğru rakamı bilmiş vesselam.

tandoğan mitingini izlerken orada bulunanların sayısından çok eylem önemliydi. herkes demokratik haklarını yeri geldiğinde ne kadar serbestçe kullanıyor.demokrasiye inancımız varsa seçilen ve seçenlerede saygılı olmalıyız.lütfen her görüşün haklarına saygılı olalım.cumhuriyeti kolay elde etmedik. ülkenin huzura her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.bulanık suda hiç birimiz yaşayamayız.

tam bir hesap hatası,75 milyondan olsa olsa 1 milyon kişi kardeşim 74 milyon nerede?
biz çıkarsak meydanlara sığmayız o zaman böyle harita hesabı falan yapamazsınız. çünkü biz 1 değil 70 milyonuz,bırakın artık bu tür zırvaları,cumhuriyet tehlikede değil asıl tehlikede olan bazı menfaat odaklarının,militan ruhlu dekanların,ucu dışarıya bağlı ne olduğu belli olmayan insanların çıkarları.

hasan diyor ki:

23 nisan 2007 (3 gun once), 22:21 tarihinde
ya gonul isterki bu hespalar dogru olsun. iki milyon değil 10 milyonlar orda olsun. ama maalesef bu hesabi yapan kisiye soruyom. hic mi geometri dersi gormedin? hadi herkes bir kez hata yapabilirde, sana gaz veren bu hesabı kutlayan, hatta televizyona haber yapan suru psikolojisiyle ilerleyen hic bisi sorgulamayan insanları kınıyorum. sizden 10 milyon kisi olsa yine biri sizi gütmeye devam eder. sorgulayalım arkadaslar. bu dinci hayvanlara kolay kolay bırakmayalım, kolay kolay da gaza gelmeyelim. erdem denen arkadas hesabın gercegini acıklamis.

"evet ben dindarım ama dinci değilim hele ayrımcı hiç değilim,tüm dindarlara dinci hayvan diyen zavallıya, seviyesine inip hayvan demeyeceğim çünkü onunda bir haysiyeti var. ona alçakta demeyeceğim çünkü oda bir mesafeyi ifade eder,o olsa olsa ancak bir çukur olabilir."

eğer mitingde toplanan herkes bu milyon hesapları yapan arkadaş ve onun peşinden koyun sürüsü gibi mantık aramadan sorgulamadan "helal be 1milyon kişi,o 1milyon nedemek 1.5 milyon kişi" diyenler gibiyse gerçekten cumhuriyetimiz tehlikede! ama neyseki oradaki insanların hepsinin sizin koyun gibi çalışan kafadan olmadığını az da olsa tahmin edebiliyorum. sizin kafanızdan 2 milyon kişi toplanacağına,ne istediğini,neye karşı çıktığını,cumhuriyetçiliğin kemalizmin nedemek olduğunu bilen tek bir kişi eline türk bayrağını alıp çıksaydı o meydana ozaman hakkettiği değeri görürdü.

kac kisi katilirsa katilsin ne olursa olsun bende bir sayım yapan siteye ,,mutlaka girin okuyun,,, seklindeki bir uyarı yüzünden girdim ve bilmeden destek oldum. yazıklar olsun ki demokrasi bu halde !demokratik insanlar korkuları yüzünden gelecegimizle oynuyorlar. ve halkın sectigi kisilerin halkın kararını hiçe sayıyorlar. yüce ataatürk ü alet edip koltuk siyaseti yapıyorlr demokrasiniz eğer buysa ben onu tanımıyorum…

farz edin 5 milyon kişi geldi ne olucak her yollara düşen olduğunda demokrasi gidiyor anlamına mı geliyor yoksam yoksam….
iktidar olamamış bir partinin milleti kullanması mı oluyor gaza gelmeyin at gözlüğü kullanmayın unutmayın ki bu ülkede belli ölcülerde azınlık ve çoğunluk var demokrasi yi ortaya atanlar,demokrasiyle yönetilirler demokrasi zorlarına gelince de süngü takmaya çalışırlar ……

miting neye karşı yapıldı anlamadım sanki ülkede olağan üstü durummu var. bunu yapanlar siyasi partiler sezer ve genel kurmaydır bence.

bence bunu kimyapiyorsa yapsin, biseyin farkinda olmali milletimiz. siz bu mitinge destek veren, genelkurmaya, yöke, dekanlara, sezere ve bas belasi muhalefete destek veriyorsunuz. ama destek verirken bir düsünün. su anki durumu düsünün, issizlik düsüyor, ekonomide simdiye dek olmadigi kadar, özel ve kamu sektöründe yatirimlar gerceklesiyor. bunlarin hepsi sadece bir anayasa mahkemenin kararina bagli. ve o haince yapilan genelkurmay aciklamasi sayesinde bu ekonomi yiklirsa, ki yikilmasi bu gidisaatta kacinilmaz olabilir, en büyük sorun tsk nin bu tür densiz insanlara destek cikmasi. bu mu millet sevgisi. laik'liyi hepimiz benimsiyoruz. hepimiz ulu önderimizin yolunda izinde onurlu türk milletiyiz, gerekirse canimizi kanimizi, mizrakla da olsa milletimizi topragimizi korumaya yine variz, değilmi. ama 15 yil geriye gidecegiz eğer yine kriz cikarsa. bunu hicbirimiz istemeyiz değilmi.

mitinge kaç kişi katıldığını tam olarak bilmiyorum. zaten herkes ayrı telden çalıyor. fakat bildiğim bir şey var türkiyede geçen sseçimlerdeki seçmen sayısı 41.4 milyondan fazla olduğu. (bunun 32.7 milyonu seçime katılmış)
her iki meydanda sıkça duyduğumuz ve mitingi düzenleyenlerinde söylediği bir kelime var. "birleşin". madem bu kadar çoklar neden birleşme ihtiyacı duyuyorlar çünkü biliyorlarki ak parti nin oyları hala çok fazla. üstelik iktidar partisi olmasına rağmen. çünkü geçmişe bakarsanız iktidar partilerinin oyları hep düşüşe geçmiştir. fakat ak parti'de bu olmamıştır. ha niye birleşin deniyor o da seçim sistemimizden dolayı. oyların bölünmesi demek ak partini tek başına iktidar olması ihtimalinin artması demek. akparti bu konuda çok eleştiri almıştı. aldığı oylardan fazla temsil hakkı elde etti diye. sanki seçim kanunu ak parti yapmış gibi. ve sanki çubuk çekilerek iktidara gelmişti.
adama sorarlar chp'de bu seçim sisteminden dolayı aldığı oya göre daha fazla temsil hakkı kazanmamış mı? bu sadece ak parti için mi geçerli. üstelik birde oylamaya kayılmayan kişilerin oylarını kendi hanelerine yazıyorlar.(nerden biliyorlarsa)
diyelimki bazı partiler chp çatısı altında birleşti. bunlar kendi aralarında anlaşabiliecekler mi. chp kongresinde gördüğümüz gibi chp kendi içinde sorunlar yaşayan bir parti. üstelik daha doğru dürüst muhalefet yapmayı beceremeyen bir partiyi neden iktidara taşıyalım. chp kriz üretmekten başka ne yapıyor. bu arada cem uzan'ıda aralarına almışlar hayırlı olsun. (düşmanımın düşmanı benim dostumdur)
sonuç olarak şunu söyleyebilirim. deniz baykal'lı bir chp nin önümüzdeki seçimlerde bir şansı olmadığı gibi bu ülkeye verebileceği bir şey olmadığınıda düşünüyorum. zaten bu şekilde düşünen bir tek ben değilim. chp en son ne zaman iktidara gelmişki. bir önceki seçimlerde meslis dışındada kalan bu parti utanmadan biz atatürk'ün partisiyiz diye oy toplamaya çalışıyor. chp nin içinde atatürksüz atatürkçülük yapan çok insan var.

bu fotolar sabah saatlerinde ve ayni zamanda cekilmis fotolar oldugunu sanirim gunesin yonunden anlasilabilir, fakat bizim gibi miting gununu ancak o gün ogrenip miting alanina ancak aksam saatlarinde ulasabilen 100 binleri de hesaba katmak gerekli.o zaman 2 milyonun cok ustunde oldugu kesindir ki, toplam sayı 500 bin bile olsa akp nin toplariz dedigi tas catlasa 50 binin tam 10 kati olur ki akp'nin su ana kadar 5 kisi ile miting yaptigi zamanlar oldugunu da hesaba katmak gerekli sanirim.
bir de mitinge katilanlarin hepsinin chpli diye nitelendirilmesi cok acidir sanirim, oraya katilan bizim gibi bircok pişman akpye oy vermiş insanlar oldugunu da hatirlatmak yeridir sanirim.''affet bizi ata'm, cumhuriyetimiz'e sonuna kadar sahip cıkacağız!'', ''affet biz müslüman kullarini allah'im, bir daha asla senin adini kullanarak çıkar sağlamaya çalışanlara prim vermeyeceğiz''

ak parti'nin yapacağı benzer bir miting için toplanacak insanları alacak bir meydan henüz yok.
konya ovası yahut harran ovası ancak yeter 🙂

eline ve yüreğne sağlık o kadar uğraşmışsın…birileri halen kulak tıkıyor bildiğin gibi…

birden aklıma şu söz geldi kendime uyarladım..umarım hatırlarsın bir yerden…..

"…34 yaşımdayken ben;varlığımı türk varlığına armağan etmekten onur duyacağım…"

ya ltfen bırakanın bu meseleleri yok su kadar insan varmıs falan filan.
cumhuriyet elden gidiyormus. laiklik gidiyormus.
hiçbirseyin gittigi falan yok .
acın gözlerinizi artık. bu kavga sadece oy kavgası. chp ve yandaslarının oy kaybına ugruyor ve çöküyor olmasının bir göstergesi.
bilinçlenelim ve acalım artık gözlerimizi.

be birader ne uğraşıp durursun ya al sana hesap
50 metre genişliğinde bir yol düşün 10 km uzunluğunda olsun bu yol ve tıka basa insan dolu olsun.
50×10.000=500.000 metrekare alan yapar. hadi 1 metrekareye 4 solcu düştü diyelim. 500.000 metrekareye de 2 milyon solcu düşer. simdi eğer bu kediyse et nerede, eğer etse kedi nerede?

ne için gittiğini bilmeyen gelirleri orta gelirin üstünde olan topu sayısı kaç olursa olsun istersen 10milyon ama ben gitmedsim ve ordaki 10 milyon yada her ne kadar kişiyse benim adıma karar veremez bırakın bu saçmalıkları bu güne kadar laillik demokrsi tehlikede değil di 2gün içersindemi tehlikeye girdi bırakın şu tan doğan saçmalığını unutmayınki 60milyon daha insan var uyanın millet bu yazıyı yayınla medya bağnazlığına kanma

bence muhtesem bişey turk halkı turkıyeye sahıp cıkıtı. dewam turkıye

akp yerine başka parti olsa türkiyenin halibaşkamı olurdu atatürkün devletçilik ilkesine karşı çıkıp kar eden kit leri satanlar özelleştirmeye evet diyenler aklınız ozaman nerdeydi,ülkenin laikliğimi kalmış sanki,bu ülkede 1 milyon değil 5 milyonda toplansa hükümetin kulağı gözü hep kapalıdır.

1.000.000 kişi he 🙂 acizsiniz,cahilsiniz,koyunsunuz.çobanınızda deniz baykal…

4 kişi 1m2 içinde nasıl bayrak sallayabilir. denedik olmadı…
8 kişi denemedik ama gerekte yok…
mitinge katılanlar anti akparti idi. türkiye eksi akp/mitinge katılırım diyenler
diğer olasılıklar akla neden gelmiyor acaba
mesela türkiye eksi chp/mitinge katılırım diyenler.
sayı daha fazla artmaz çünkü bananeciler her zaman çoğunlukta olması, ya da faydası olacağına inanmamaktır.
ortalama istatistik sonucunu söyleyeyim partinin toplam üyesi çarpı 6 alacağı oydur, partinin üye sayısı bölü 6 mitinge katılacak kişi sayısıdır.
90kmden uzak yerden katılımlar sayılmazsa.
normal mtiing ise ankara'nın 36 da biri katıldıysa ankara'dan akparti'ye oy yok. http://cumok.org/html/cumok/antalya/yilmazdikbas0…
buradaki arkadaşlar siyonizmin zararını anlamış fakat bununla meşgul olduklarından komünizm'in zararına bakamamıştır.
fakat amerika sağ gösterip sol sallar.

helal olsun birileri hala gerçekleri konuşuyosa ve bundan korkmuyosa ben bunu ayakta alkışlar ve sonuna kadar destek veririm.

benim aklıma bir şey takıldı. biz bu çevreyi dikdörtgen olarak ele alırsak alan değişiyor o zaman alan farklı oluyor .mesela ;
çevresi :4+4+4+4=16cm ve alanı:4*4=16cmkare olan bir kare.
çevresi :3+3+5+5=16cm ve alanı:3*5=15cmkare olan bir dikdörtgen.
çevresi :2+2+6+6=16cm ve alanı:2*6=12cmkare olan bir dikdörtgen.
görüldüğü gibi alanı belirleyen şey kenar uzunluğu biz şekli kare yaparsak farklı oluyor dikdörtgen yaparsak farklı oluyor .