Kaddafi de interneti kapattı

Tunus, Mısır ve ardından Muammer Kaddafi'nin ülkesi Libya da karıştı, Libya'da insanlar ayaklandı ve olaylar çok ciddiymiş. Libya'da medya ve internet dahil tüm iletişim araçları tamamen kapatıldı, kullanılan araçlarda ise kontrollü izin veriliyor, yabancı basın'a örneğin sadece hükümetin istediği malzemeler verilmekte diğerleri yok ediliyormuş.

Kaddafi de interneti kapattı

Libya'da ki internet erişiminin kapatılmasına işaret eden en dikkat çekici örneği Google Webmaster servisleri başkanı Matt Cuts Twitter'ında paylaşmış;

https://twitter.com/#!/mattcutts/status/38832184773058560
Looks like queries from Libya to Google have dropped enormously: http://goo.gl/Vuacg http://techme.me/BBFs

libya-internet

Kaddafi dünya liderleri içinde enteresan kişiliklerden biri, bir renk, biraz artis gözlüklerle filan öyle olsa da önceden sempatim vardı.

Ssansürün her türlüsünü geçelim zaten interneti sansürlersen her şeyi sansürlemişsin demek oluyor bu tam bir zorbalık, diktatörlük, insan hakları ihlali, günümüzde internet erişimini kısıtlamak demek bence insanı dört duvar arasına atmak ile eş anlamlı bir şey.

Dolayısıyla Kaddafi gözümden düştün koçum, belki Twitter hesabı filan açarsan barışabiliriz, belki.

Konu hakkında Mashable haberi: Internet Down in Libya As Day of Rage Fatalities Mount.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Kaddafi de interneti kapattıiçin 5 yanıt

şükür tr de biz o devreleri geçtik biraz. tamsüper değil ama en azından komple kapatmıyorlar bizde. tr yi örnek alıp yeniden yapılacanacak o ülkeler işte ortadoğu kuzey afrika filan, petrolün parasını tek başına yemesinler artık biraz da millete vermek zorunda kalacaklar o kadar. her şey para.

libya'da yaşamış ve kalmış biri olarak söylemek isterim orada internetin kapatılması ilk değildir. hatta ülkenin telefon hatlarının tamamıda zaman zaman keyfe keder kapatılır. öte yandan ülkenin bütün önemli işleri yabancılar tarafından yapılır. ekmek fırınlarının neredeyse tamamı ve manavlar mısırlılar tarafından çalıştırılır. doktorlarının büyük bir çoğunluğu yabancılardan oluşmaktadır. kısacası hayatlarını neredeyse yabancılar olmadan idame ettiremezler. bu durumda bir ülke için gerçekten çok vahim bir durum.