Kategoriler
Internet

Google Servislerine ve Youtube’a Girilmesi için Yeni DNS Adresleri

Haziran başından itibaren Google’a ait bazı servislere erişim yasağı geldi. Aslında doğrudan Google için alınmayan bu karar, Google’ın sahibi Youtube’a erişimin engellemesini için alınmış.

Google Servislerine ve Youtube’a Girilmesi için Yeni DNS Adresleri

Çeşitli kaynaklardan gelen açıklamalara göre laf kalabalığı yapmadan anlatacak olursak; Google, Youtube’dan daha iyi verim alabilmek için bir çalışma başlatıyor ve Google servislerinin de (Google Translate, Google Video, Google Docs vs..) barındığı bir sunucuya taşınıyor. Türkiye’de erişim yasağı bulunan Youtube’a, yeni sunuculara taşınmasının ardından erişim kısa bir süreliğine serbest hale geldi. Tabi bunu fark eden Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı (TİB), Youtube’a ait yeni IP adreslerini de engelliyor. Böylelikle Youtube’a erişim yasağı tazelenmiş hem de artık internetin vazgeçilmezi haline gelen Google’ın servislerine erişim yasağı gelmiş oluyor.

Ancak üzülmeyin bunun da çözümü var tabi ki 🙂

Google servislerine ve Youtube’a en kısa yoldan nasıl erişim sağlarız? Bu olaydan daha önce Youtube yasağını aşmak için bir yöntem anlatmıştık. Ama tabi artık o yöntem, daha doğrusu konuda verdiğimiz DNS adresleri geçerliliğini yitirdi. OpenDNS ve Google DNS servislerini kullananlar şu an ne Google servislerine ne de Youtube’a girebilir. Şimdilik yeni çözüm ise; Comodo Secure DNS’in IP adreslerini kullanmak.

Yukarıda resimde görebildiğiniz üzere DNS adresinizi 156.154.70.22 ve 156.154.71.22 olarak değiştirecekseniz.

Bundan sonra istediğiniz yasaklı siteye(Google Servisleri ve Youtube dahil) engelsiz girebilirsiniz.