Kategoriler
Konuk Yazar

Google Servislerine ve Youtube a Girilmesi için Yeni DNS Adresleri

Haziran başından itibaren Google'a ait bazı servislere erişim yasağı geldi. Aslında doğrudan Google için alınmayan bu karar, Google'ın sahibi Youtube'a erişimin engellemesini için alınmış.

Google Servislerine ve Youtube a Girilmesi için Yeni DNS Adresleri

Çeşitli kaynaklardan gelen açıklamalara göre laf kalabalığı yapmadan anlatacak olursak; Google, Youtube'dan daha iyi verim alabilmek için bir çalışma başlatıyor ve Google servislerinininde (Google Translate, Google Video, Google Docs vs..) barındığı bir sunucuya taşınıyor. Türkiye'de erişim yasağı bulunan Youtube'a, yeni sunuculara taşınmasının ardından erişim kısa bir süreliğine serbest hale geldi. Tabi bunu farkeden Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı (TİB), Youtube'a ait yeni IP adreslerinide engelliyor. Böylelikle Youtube'a erişim yasağı tazelenmiş hem de artık internetin vazgeçilmezi haline gelen Google'ın servislerine erişim yasağı gelmiş oluyor.

Ancak üzülmeyin bunun da çözümü var tabi ki 🙂

Google servislerine ve Youtube'a en kısa yoldan nasıl erişim sağlarız? Bu olaydan daha önce Youtube yasağını aşmak için bir yöntem anlatmıştık. Ama tabi artık o yöntem, daha doğrusu konuda verdiğimiz DNS adresleri geçerliliğini yitirdi. OpenDNS ve Google DNS servislerini kullananlar şu an ne Google servislerine ne de Youtube'a girebilir. Şimdilik yeni çözüm ise; Comodo Secure DNS'in IP adreslerini kullanmak.

Yukarıda resimde görebildiğiniz üzere DNS adresinizi 156.154.70.22 ve 156.154.71.22 olarak değiştirecekseniz.

Bundan sonra istediğiniz yasaklı siteye(Google Servisleri ve Youtube dahil) engelsiz girebilirsiniz.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

ya buraya neden spam yapıyorsunuz sayın arkadaşlar valla kötü yazacağım ha ağzımı bozduracaksınız. ayıp oluyor. bari adam gibi bir şey yazın ne bileyim adınızı yazın en azından. bu yorumu yazabilmek için onayladım yorumları bir daha alacağınız şeyi biliyorsunuz.

youtube gibi gogole servisleri gibi güzel hizmetleri engellemekten ne anlıyorlar çözemedim,bizde bu servislere ulaşmak için böyle yöntemleri kullanacaz onlarsız olmuyor… teşekkürler