Kategoriler
Internet

Torrent nedir, nasıl kullanılır

Torrent internet üzerinde ki dosya paylaşım yöntemlerinden biridir, BitTorrent ismi ile aynı zamanda paylaşımın yapıldığı yazılımın ismi olarak da bilinir. Diğer p2p paylaşım programlarından farkı; sabit olmayan bağımsız sunucu tanımlama dosyaları sayesinde sabit bir sunucuya ihtiyaç olmaksızın paylaşıma devam etmesidir.

Torrent Nedir? Nasıl Kullanılır?

Torrenti diğer download yöntemlerinden ayıran en büyük fark; Dosyayı çekme hızınızı dosyaları çeken kişilerin ve dosyanın popülaritesinin yönlendiriyor olmasıdır. Yani bir dosya ne kadar popülerse o kadar çok kişi o dosyayı çeker ne kadar çok kişi o dosyayı çekiyorsa o dosyanın Peers sayısı o kadar artar ve ne kadar çok peers varsa dosyayı çekme hızınız o derece artar. Seeder lar anahtar rol üstlenmelerine rağmen leecher’larda büyük öneme sahiptir. Torrent dosya paylaşım tekniğidir, sadece download’a dayalı diğer dosya yöntemlerinden oldukça farklıdır. (rapidshare benzeri dosya dağırım şebekeleri gibi) Bu nedenle bazı dosyaları zor bulabilir, bazı dosyalarıda çok yavaş çekebilirsiniz. Torrent herzaman tam hızda download’ı garanti etmez, o dosyayı hızlı çekmenizin formülü pek karışık olmayan bir şekilde anlayabilirsiniz.

Torrent, internetten bir dosya indirmenin en hızlı ve akıllıca yoludur. Torrent ile dosya indirebilmek için bir torrent programına ve indireceğiniz dosyanın .torrent uzantılı boyutu 10 kb ile 4mb arasında değişen dosya yeterlidir. Bu yazımda size torrent’in kullanımını anlatacağım.

Torrent, filmler ve oyunlar da dahil, günümüzün en popüler devasa dosyalarını indirme yöntemidir. Torrent ile dosya indirmenin internet kullanıcıları için pek çok avantajı vardır. Öncelikle Torrent’in dünya çapında yaygın bir kullanım ağının olduğunun altını çizmek gerekir. Daha fazla internet kullanıcısını kendine çekmesinden ötürü daha hızlı dosya transferini mümkün kılan Torrent ile devasa boyutlu dosyaları bilgisayarınıza en hızlı şekilde indirebilmeniz mümkün.

Torrentin özellikleri; Torrent bir dosyadır. Torrent ile internetteki hemen her şeyi indirmek mümkündür. 1 tb’lık dosya bile indirebilirsiniz, internet hızınız 100 Mbit değilse o dosyanın bittiğini görmeniz 1-2 haftayı alabilir ama gene de indirebilirsiniz 😀 . Her dosyanın kendine has torrent dosyası mevcuttur.

Bir torrent’i indirmek aslında oldukça basit bir olaydır. Yapmanız gereken tek şey doğru torrent client’i edinmenizdir. Torrent’te bağlantı hızınız da dahil önemli ayarlarınızı doğru girmeniz gerekir. Ardından client’inizdeki Torrent dosyasını açın ve dosyalarınızı hangi klasöre kaydetmek istiyorsanız bunu belirleyin.

Benim tavsiyem μtorrent programıdır. Ben de onu kulanıyorum, gayet hızlı ve kullanımı kolay. Türkçe dil desteğiyle daha kolay anlayabilirsiniz. Bilgisayarınıza yüklediğinizde 1 MB’dan fazla yer kaplamayacaktır ve hemen kullanıma başlayabilirsiniz. İndirmek için ahanda link: http://www.utorrent.com/download.php

Ayrıca indirme yöneticileri(Flashget,Internet Download Manager vb.), dosya paylaşma programları(LimeWire, Ares) torrent yüklemesi yaptırabiliyorlar. Dosya paylaşma programları kesin yaptırıyor ama indirme yöneticilerinin güncellemelerinden torrent destekleyip desteklemediğine bakmalısınız.

Yerli Torrent Siteleri

Torrentturkey – http://www.torrenturkey.com/login.php?returnto=%2F
Torrent arena – http://www.torrent-arena.com/login.php
Torrentizm – http://www.torrentizm.com/news.php
Bitturk – http://www.bitturk.net/
Turktorrent – http://www.turktorrent.biz/
Torrentegel – http://www.torrentegel.net/
Leechturk – http://www.leechturk.com/login.php
Torrentim – http://www.torrentim.net/login.php
Turknova – http://turknova.com/login.php

Not: Yerli torrent sitelerinin pek çoğu davetiye yoluyla üye kabul etmektedir.

Yabancı torrent siteleri

BiteNova – http://www.bitenova.org/
Isohunt – http://www.isohunt.com/
Torrentscan – http://www.torrentscan.com/
Torrentportal – http://www.torrentportal.com/
Bitsoup – http://bitsoup.org/
LegalTorrents – http://www.legaltorrents.com/
Snarf It – http://www.snarf-it.org/
Torrentz – http://www.torrentz.com/
Torrents – http://torrents.to/
Torrentmatrix – http://www.torrentmatrix.com/
Torrenttypoon – http://www.torrenttyphoon.com/

Benim tavsiyem Torrentz(http://www.torrentz.com) sitesidir. 5-10 tane torrent sitesinde arama yapıyor ve linklerini size veriyor.