Google sana ne oldu?

İnternette dünden beri yaşanan bir sorun veya bir gariplik var, sorunun ne olduğu hakkında bilgimiz yok fakat durumu çoğu kişinin çabucak farketmesi Google Analytics sayesinde oldu. İnternet sitelerinin neredeyse tamamı istatistikleri için Google ın hemen hemen tüm servisleri gibi sebil, bedava olan Google Analytics kullandığı için internet siteleri kullanılan Analytics scriptine ve sitenin diğer uygulamalarına bağlı olarak ya tamamen açılmıyor ya da kullanılamıyor.

google


Ben farketttiğim de birkaç deneme yaptım bu sitede, en son aklıma gelen Analytics kodunu kaldırmak oldu baktım sorun ondan kaynaklanıyor, daha sonra başka dns adresleri kullandım ve gördüm ki sorunun kaynağı ülke insanımızın suçlu görülüp cezası olan OpenDns denen geri zekalı şeyden kaynaklanıyor. Dns değiştirdim bilgisayarımda sorun kalmadı fakat bu seferde başka sorunlar olmadı değil.

Her neyse, belirttiğim gibi bibok bilmyioruz biz kimiz ki zaten, bu internetin amiri kisme kafasını gözünü kırasım var ama eleman kimdir onu da bilmiyoruz, kısa vadeli çözüm isteyen uzaylılar için 208.67.222.222 – 208.67.220.220 olan dns adreslerini 8.8.8.8 – 8.8.4.4 olarak Google DNS değiştirebilirsiniz veya komple dnsleri silip kendinizi TC. yasalarına saygı duyan örnek bir vatandaş haline getirip bla blba bal filan.

Onu bunu boş ver Google yasaklanırsa hakikaten işimiz biter doğru diyorsun.

Bu arada Memorial Day dalgası varmış ABD de, bu yüzden Google şöyle bir yazı koymuş dün: In honor of the soldiers who have given their lives for our country. …->

Bu işin arkasında İsrail'in olduğunu yazsam komplo teorisi olur evet ama keşke bu işlere tepeden bakacak bir konumda olsam da ülkemizin siber dünyada gelişen olaylarda, çekişmede ve savaşta geri kalmamasını sağlamak konusunda çalışsam, gerizekalı, embesil herifleri de koltuklarından kaldırıp tuvalet temizletsem ama bizde işler böyle değil maalesef.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Google sana ne oldu?için 4 yanıt

bence israil konusundaki düşünce komplo olmaya uzak görünüyor. kesinlikle onların işi. sözde türk hackerlarda saldırılarda bulunuyor. ama ortada büyük zararlar verecek bir iş yok.

son yazdığın cümlelere katılmamak elde değil. sorun halen devam ediyor sanırım ….google.com.tr adresinden veri aktarılıyor diyor da diyor. dns adresi eklesem de faydasız.

tib kararıyla hukuksal nedenlerden dolayı google'ın bazı hizmetlerine (translate, earth ve docs) engelleme gelmiş. türkiye'de bu duruma şaşırmamak lazım. teknolojinin nimetlerini kullanmamızı desteklemesi gereken yetkililer, bırakın destek olmayı böyle saçma sapan nedenlerden dolayı sürekli kısıtlamalar getiriyorlar. yakında google hizmetini de engelleme gelirse hiç şaşırmayın.