YouTube ve MySpace’e telif suçlaması

Youtube - Myspace - Universal Music - wolkanca.comMüzik dünyasının en büyük ismi olan Universal Müzik Şirketi, YouTube ve MySpace'e telif hakları konusunda dava açmaya hazırlanıyor. İsteyen herkesin video kayıtlarını yayınlayabildiği bu siteler, giderek yaygınlık kazandığı için de yalnızca müzik şirketlerine değil, televizyon ve sinema sektöründe de ciddi birer rakip olarak görülüyor.

Buradaki habere göre;

Universal Müzik Şirketi'nin CEO'su Doug Morris, geçtiğimiz günlerde ABD'deki bir konferansta, YouTube ve MySpace gibi web sitelerinin çok kısa bir zaman içinde kurulup, küresel yaygınlık kazandıklarına dikkat çekerek, “Bu şirketler telif haklarını ihlal ediyorlar ve bize on milyonlarca dolar borçlular” diye konuştu.

YouTube ile Universal arasında yaklaşık bir aydır süren telif hakları pazarlıkları da henüz sonuçlanmış değil. Universal yetkilileri, pazarlıkların bu ay sonuna kadar sonuçlandırılmaması halinde YouTube'e dava açacaklarını ifade ediyorlar. Görüşmelerin içeriği ise büyük bir gizlilik içinde tutuluyor.

Universal'in MySpace'le yürüttüğü pazarlıklarda ise gelişmeler olduğu ifade ediliyor. Ne YouTube ne de MySpace yetkilileri, kendilerine yöneltilen suçlamalar hakkında yorum yapıyorlar.

MySpace internetten video yayını alanında yaklaşık üç yıldır varlığını sürdürüyor. Özellikle televizyonlardan kaydedilen müzik yayınları ve konser kayıtlarının kullanıcılar tarafından yayınlandığı bu internet ortamı milyonlarca kişi tarafından paylaşılıyor. YouTube ise geçen yıl devreye girdi ve dünyanın en popüler video portalı haline gelde. Bu sitede dizilerden, sinema filmlerinden bile parçalar seyredilebiliyor. Bu nedenle YouTube pek çok televizyon, müzik ve sinema şirketinin dikkatini üzerine çekiyor. YouTube, henüz Universal'le görüşmeye başlamadan önce telif hakları ihlali sayılabilecek görüntüleri veri tabanından silme sözü vermişti. Ancak bu durumun web sitesinin popülerliğine gölge düşüreceğine de kesin gözüyle bakılıyor.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.