Kategoriler
Internet

Kanonik bağlantı öğesi rel="canonical"

canonicalGeçtiğimiz haftalarda popüler arama motoru şirketleri Google, Yahoo ve Microsoft ortaklaşa bir konuyu açıkladılar, bu kanonik(canonical) bağlantı öğesi rel="canonical" ile yinelenen url leri temizlenmesi konusuydu.

Olay bizim anlayacağımız dil ile yazarsam şöyle, şimdi bir internet sitesi düşünün, durun durun fazla düşünmeyin örnek internet sitesi wolkan.ca olsun. Mesela wolkanca.com/eski/, wolkanca.com/eski/index.php, wolkanca.com/eski/Index.Php, bu üç adreste aynı sayfayı gösteriyor, her yol Taksim. Arama motorları üçünüde ön belleğine alabiliyor bazı durumlarda, bu durumda içerik duplicate oluyor, yani kısaca bir içerik birden fazla adres ile arama motorları tarafından indeksleniyor, işte bu durum ilgili sayfaların değerlerini düşürüyor ve arama yapan insanlara da çifter çifter içerikler gösterdiği için arama kalitesi, verimliliği düşüyor aynı zamanda.

Google, Yahoo ve Microsoft kardeşlerin desteklediklerini duyurduğu <link rel="canonical" href="https://wolkanca.com/eski/" /> elemanı yukarıdaki durumu engelliyor, web sitesinin ile etiketlerinin arasında bulunacak bir rel="canonical" doğru sayfa adresini arama motoruna bildiriyor.

Bu sayede arama motorları daha doğru indekslemiş, arama yapan abiler ablalar daha verimli, kaliteli aram sonuçlarına ulaşabilmiş olacak Allahın izni ile.

Matt Cutts usta ne güzel de anlatmış şurada olayı.

Şimdi gelelim kuru fasulyenin faydalarına, WordPress blogunuz varsa eğer bu olayı şu eklentiyi indirip sitenizde kullanarak haledebiliyorsunuz, bu kadar basit. Sitenin WordPress değil ise aşağıdaki koddan manuel olarak sitenize eklemeniz sayfalarınızın değeri açısından önem arz etmekte;
<link rel="canonical" href="https://wolkanca.com/eski/" />

-Bir alana dından başka bir alan adını “canonical link” gösterebilir miyim?
+Hayır, sadece girilen alan adı üzerindeki adreslere linkleme yapabilirsiniz.

-Peki ön alan adı(subdomain) gösterebilirmiyim?
-Evet, wolkanca.com üzerinden wolkanca.com u gösterebilirsiniz örneğin.

-https:// yerine http:// bağlantısı gösterebilir miyim?
-Yes.

Çok çok öptüm, şu kedi de özel bonus.

Eski wolkanca.com’da Kanonik bağlantı öğesi rel="canonical" veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Kanonik bağlantı öğesi rel="canonical" için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

manuel takılırsak bu kodu header.php ye eklememiz gerekir değil mi ?[wordpress için] (eksik kalmış o ufak bilgi)

eklentide sorun var, aktif ettikten sonra metin editöründe "görsel" seçilmiyor. bu çoğu eklentide olan bir sorun. şimdilik en iyisi elle eklemek sanırım…

evet header kısmına ekleyeceksiniz. her sayfa için değişik olmalı tabi o sayfanın adresi olmalı. aslında bu basit <link rel="canonical" href="<?php the_permalink(); ?>" /> iş görür.