Kategoriler
Internet Ivır zıvır

Google AdSense önizleme aracı

Bir kaç gün önce "Google Adsense de çöp sitelerden kurtulmak" başlığı altında rekabetçi reklam filtresini kullanarak çöp sitelerden kurtulup Google Adsense'den daha iyi kazanma olanağı olduğunu yazmıştım.
Elbette rekabetçi reklam filtresinin bir sınırı var ve bu çöp sitelerin biri gidip diğer geldiği için kalıcı bir çözüm değil bu. Google Adsense ve Adwords ile iş yapan kişiler son aylarda Türkçe içerikli web sitelerinin ıklama başına çok düşük kazanç aldığını fark etmiş ve çeşitli yerlerde bununla ilgili yazılar görmüşünüzdür. Bunun nedeni işte bu çöp sitelerdir maalesef ki Google'ın bu konuda politikasına bakılırsa bu böyle sürecek gidecek.
İşin vahim tarafı ise malesef ülkemizde Google Adsense'e alternatif olacak elle turulur bir yapının bulunmaması, var olan tüm alternatiflerin ciddi eksikleri var.
adsenseBu konuda çalışan firmalara ve yapımcıların alt yapılarına çok önem vermeleri gerekiyor, örnek ReklamZ'nin ürünü olan LinkZ ilk bakışta harika bir fikir olarak görülse de Google Adsense'e alternatif olarak veya yayıncıların Adsense'den vazgeçip kullanabileceği bir ürün olamamıştır, bunun nedeni kapasitesinin yetersizliği yani alt yapı eksikliğidir. Buna benzer örnekler onlarca var elbette hepsini yazıp başınızı ağrıtmak istemem.

Konu Google Adsense Preview Tool Türkçesi Google AdSense önizleme aracı. Bu aracı şuradan indirebilirsiniz veya kendinizin de yapmanız mümkün aşağıdaki kodlarla çünkü bu bir internet explorer eklentisi ve sağ tıklama menüsüne bir seçenek eklemekten ibaret.
REGEDIT4
[HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet ExplorerMenuExt]
[HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet ExplorerMenuExtGoogle AdSense Preview Tool]
@="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/preview/en/preview.html"
"Flags"=dword:00000001

Bu araç Google Adsense yardım sayfalarında aşağıdakii gibi yazıldır.

Google AdSense önizleme aracı Windows Internet Explorer 6.x'in sağ tıklama menüsüne eklenerek herhangi bir web sayfasında görünecek reklamları önizlemenize izin verir. Sadece birkaç tıklamayla, yeni web sayfalarınızda hangi reklamların görüneceğini görebilir veya AdSense'i varolan sayfalarına ekleyip eklemeyeceğinizin kararını verebilirsiniz.

Diğer özellikler:
Sayfanızdaki reklamların hedeflerini kontrol edin: : Önizleme aracında görünen reklamlar test durumundadır, bu yüzden reklamlara yanlışlıkla tıklamak gibi bir endişeniz olmasın. Önizleme aracındaki reklamlara gelen tıklamalar ve gösterimler sayılmazlar.

Örnek reklam biçimlerini ve renklerini görün : önizleme aracında biçim ve renk kombinasyonları oluşturup önizleyin. Aynı anda daha fazla reklam görmenizi sağlayan 2 farklı önizleme biçimi ve 12 reklam yayılışı arasından tercih yapın.

Sayfanızdaki renkleri önizleyin : Renk Seçenekleri menüsündeki 'Önizle' özelliği varolan AdSense reklam ünitelerinin yeni renk kombinasyonlarıyla nasıl görüneceğini sayfanız üzerinde gösterir. Yeni çerçeve, arkaplan veya metin renklerinizi önizleme aracından seçin ve "Önizle" butonuna tıklayın. Yeni renkler sayfanızdaki standart reklam ünitesine geçici olarak uygulanacaktır.

Coğrafi hedefli bölgeler : Reklamları görmek istediğiniz coğrafi hedefi seçin. Böylece Japonya'da otursanız bile Kanada'daki kullanıcıların reklamlarını görebilirsiniz.

Diğer açıklamalar;

 • Google AdSense Önizleme Aracı nedir?
 • Önizleme aracını nasıl yüklerim/kaldırırım?
 • Önizleme aracı nasıl kullanılır?
 • İlanlarımı nasıl test edebilirim?
 • Kullanıcılarım benim gördüğüm reklamların aynılarını mı görüyor?
 • Diğer ülkelerdeki kullanıcılara hangi reklamların gösterildiğini görebilir miyim?
 • Reklamverenler önizleme aracından tıklanan reklamlar için para öder mi?
 • Önizleme aracındaki reklamlar sayfadaki reklamlardan farklı mıdır?
 • Önizleme aracı çerçeveli sayfalar için çalışır mı?
 • Engellenmiş adresler önizleme aracında görünür mü?
 • Hangi tarayıcılar ve işletim sistemleri önizleme aracıyla uyumludur?
 • ‘Bu sayfa için kullanılabilir reklam yok’ iletisi neden görüntüleniyor?

Eski wolkanca.com’da Google AdSense önizleme aracı veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Google AdSense önizleme aracı için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.