Kategoriler
Teknoloji

Photoshop’un sunduğu nimetler

Fotoğraf ve resim diyince ilk aklımıza gelen programlardan birisi elbette ki photoshoptur. Herkesin duyduğu, çoğumuzun kullandığı bir araç bugün kendisine yeni bir görünüm vermiştir. Adına anında düzenleme diyoruz.(online photoshop) (bkz. Şuradan ulaşıyoruz sisteme) Nedir bu? Kısaca bahsetmek gerekirse;

  1. Amacı:
    Bu programın amacı elbetteki fotoğraf veya resimlerle sık sık haşır neşir olan arkadaşlarımıza programı bilgisayarına yüklemeden düzenleme seçeneği vermesidir. İnternet üzerinden yapılan bu işlemlerde tıpkı bilgisayarınıza yüklü photoshop gibi kullanabilmeniz.
  2. İşlevi:
    Adobe çıkartığı yeni yazılımı ile internet üzerinden fotoğraf/resim düzenlemenize yardımcı olurken bir çok fotoğraf formatını da hizmetinize sunuyor. İşlevsel bakımdan geliştirilmeye açık olması en büyük avantajı gibi gözüküyor.
  3. Çalışması:
    Sistemin çalışması şu şekilde gerçekleşiyor. Öncelikle firmanın sitesine üye oluyorsunuz. Üyelik işleminden sonra girişinizi yapıyorsunuz ve karşınıza photoshop’un internetteki versiyonu çıkıyor. Programı az çok bilenler zaten bakınca anlıyorlar. Akabinde düzenlemenizi yapıyorsunuz isterseniz fotoğrafı/resmi bilgisayarınıza, isterseniz sistemin size verdiği 2 gb’lik alana yükleyebiliyorsunuz.


Programın çalışması artı ve eksileri;
Artıları: Acil durumlarda yardımınıza koşması. Anında düzenleme seçeneklerinin bulunması .2 Gb’lik bir alan vermesi. Bir çok formatı desteklemesi.

Eksileri: Benim gibi devamlı fotoğraf çeken kişilerin daha doğrusu foto muhabirlerinin kullandığı raw formatını desteklememesi.

Bu ilk yazımda bir süredir incelediğim bu sistemi sizlere aktarmak istedim.
Teşekkür: Tabi her şeyden önce burada yazmama izin veren Volkan kardeşime çok teşekkür ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle.
Suat / Foto Muhabiri