WordPress database’de guid alanını güncellemek veya yenilemek

WordPress sitenizi başka adrese taşıdığınızda yapmanız gerekenler başlığında bir konu eklemiştim, şimdi yazacağım bilgi o konuya ek olsun.

Wordpress database de guid alanını güncellemek veya yenilemek

WordPress sitenizi başka bir alana(domain) taşıdıysanız veritabanında eski alan adı ile yazılı kalacak alanlardan bir tanesi de wp*_posts tablosundaki guid alanıdır, guid alanını mysql den REPLACE komutu ile değiştirebiliriz aşağıdaki gibi.

UPDATE wp_posts SET guid = REPLACE ( guid, 'http://www.eski-site-url.com', 'http://www.yeni-site-url.com');

Fakat yukarıdaki değiştirme her zaman işe yaramayabilir, daha sağlam ve kesin çözüm aşağıdakini uygulamanız olacaktır, aşağıdaki sorgu sitenizdeki tüm postların guid alanlarını yeniden hatasız oluşturacak.

Normal postlar için

update wp_posts set guid = concat('http://www.w0lkanca.com/?p=',ID) where post_status = 'publish' and post_type = 'post';

Sayfa postlar için

update wp_posts set guid = concat('http://www.w0lkanca.com/?page_id=',ID) where post_status = 'publish' and post_type = 'page';

Bu işlemleri sitenizi taşıdıktan sonra yapmalısınız, lütfen mysql üzerinde işlem yapmadan veritabanının yedeğini alınız.

*Tablo ön eki siteye göre değişkendir, varsayılan wp_ dir.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

eyvallah batuhan en güzelini yaptın ben arada böyle yazdıklarımı aratıyorum tesadüf gördüğüme hızlıca yorum bırakıyorum geçiyorum kötü bir niyetim yok.

sadece uyarmak istedim hoş bir şey değil.

atla deve de değil -de ben bu konuyu "birkaç saatimi verip oluşturdum" yani aynı konuyu sen de kendi cümlelerinle kendi vaktini vererek yapabilirsin ama kopyalayıp yapıştırmak ayıp.