Kategoriler
Gündem

Çünkü: insanlar dinlendiğini düşünüyor

Herkes(gerçekten herkes!) dinlendiğini düşünüyor, herkes paranoyak oldu. Ben şimdi burada somut şeyleri direkt olarak yazmak istemiyorum çünkü zaten bir ömürlük yeterli belayı başıma almış bulunmaktayım fazlasına yaşım yetmiyor gençlerin önünü açmak lazım.

Peki neden bu böyle? Sorulması lazım olan ve daha mühim olan bence budur. Kendi cevaplarımı vermek ve yazımın sonunda da birkaç gün sonra yapılacak referandumun çünkülerinden birisini, gerekliliğinin de bu paranoyaya bağlanabileceğini yazmış olacağım. Yani yazımın başlığında ki Çünkü hem başında hem sonunda.

Çünkü: insanlar dinlendiğini düşünüyor

Cevaplardan biri teknoloji. Satın alma durumuna göre herkes her şeyin nano sunu(basit bir dinleme zamazingosu 500TL), benzerini alabiliyor, Çinliler de sağolsun zaten her şeyin çakmasını üretiyor. İnsanlar teknolojiden korkuyor bu yüzden bu paranoyaya giriyorlar.

Cevaplardan diğeri ise insanların sisteme olan güvensizliği. Ülkede ki sisteme güvensiz olan insanlar dinlendiğini, takip edildiğini düşünüyorlar ve avukatlar, psikologlar bu işten oldukça memnun. Aslına bakarsanız kimsenin dinlendiği filan yok, var olan durum herkesin dinlenebileceğinin mümkün olduğunu bilmesi ve onun çaresiz korkusu. Korku çok ilkel, çok güçlü bir duygudur ve topluma yayılırsa işte böyle oluyor.

Bakıldığında insanların bu endişelerinde haksız olmadığını söyleyebiliriz fakat bunun yayılması ve herkesin bu paranoyaya girmesi kültürel bir felaket. Felaketin sebeblerinden biri ve çözümün kilit anahtarı ise sistem, adli sistem.

Tarih boyunca toplumların mutluluğu, huzuru konusunda en önemli sistem adli sistem olmuştur, insanların adli sistemde güvensizlik içine girmeleri o toplumda radikal değişkliklere ve savaşlara kadar giden bir kapıyı aralar, kargaşayı gören dış düşmanlar da bunu kullanır böylece o toplum tarih sahnesinden silinmenin eşiğine gelir.

Bazıları çıkıp hakkınızı arayın yetkililere gidin diyor, bunları diyenler nedense hep tuzu kuru insanlardır, bu insanalar hiç oturup düşündüler mi dünyada mafyalar ve benzeri örgütler gerçekten neden var? Bu örgütler işe ilk başladıklarında tüzüklerinde biz suç örgütüyüz dünyayı mahfedeceğiz mi yazıyorlar sizce? Hayır. Bunun nedeni adli sistem, onun uçsuz bucaksız açıkları, hantallığı vs. Birileri adaleti legal yollardan daha hızlı çözeceğini vaadediyor, bu işler böyle başlıyor sonra diğerleri geliyor onları alt ediyor biz daha hızlı ve etkiniz, dünya böyle dönüyor.

Hey! Durun evet bu hükümet eski klasik mafyayı gerçekten ezdi bitirdi, eskisi gibi değil. Ama ne yazık ki hepsini henüz bitiremedi, daha kötüsü bazıları yenilendi, değişti çağa ayak uyduranlar oldu. Hükümet de artık bunlara karşı eski yöntemleri değil daha yenilikçi yöntemlerle savaşmalıdır inşallah bunu ciddiye alırlar.

Velhasıl herkesin dinlendiğini düşünmesinin nedeni kontrolsüz teknoloji ve mafya makarnası, teknoloji ve mafya makarnasınadan korunmayı yetersiz sistem yüzünden becerememekden kaynaklanıyor diyebiliriz.

Çözüm ne mi?
Osmanlı zamanında büyük bir devletti, dünyaya hükmetti. Buna kim itiraz edebilir? Öyleyse dostlar olayı zaten çözmüş atalarımız açın da okuyun.

Osmanlı devletinde hukuk adalet ve yargı sistemi yargılamada çabukluk ve ucuzluk en belirgin özellik olarak göze çarpmaktadır. Hükmün sebebi ve şartları tamamıyla bulunduktan sonra hakimin hüküm vermeyi geriye bırakması mümkün değildi. Aksi takdirde görevinden alınması söz konusu olabilirdi. Çünkü geciken adaletin zulüm olduğu kabul edilmekteydi.

Osmanlı devletinde hukuk adalet ve yargı sistemi ucuzluk ve çabukluk ilkelerine dayanmaktaydı.
Yabancı yazarlar özellikle bu konu üzerinde dururken dünyada sulh ve ceza mahkemelerinin bu derece hızla sonuçlandığı başka bir ülkenin olmadığını Osmanlı devletinde hukuk adalet ve yargı sistemi bu tür davaların Osmanlıda ancak üç-dört gün sürdüğünü belirtmektedirler.

Şu sıralar bir referandum var ve bu adli sistemi de etkileyecek bir anayasa maddeleri referandumu, referandumun bu yeni anayasa değişikliğine evet diyenlerin fazla olması sonucunda olumlu sonuçlanacağı bana göre %99. Ben oyumun kararını verdim, siz de verin gidin ülkemiz için gelecek nesiller için oyunuzu kullanın.