Kategoriler
Teknoloji

Ubuntu 11.04 notlarım

ubuntuforyou-times

Ben eski bir Ubuntu kullanıcısıyımdır, ilk zamanlarından beri ara ara geçişler yapıp genelde ehr bilgisyarımda Windows ile multiboth multi boot olarak kullanırım. Ana işletim sistemimizin Ubuntu olmamasının nedenlerini çoğunuz bilirsiniz o ayrı bir konu buna şimdi girmek istemiyorum ama bir eğer üst düzey farklı profesyonel işler yapmıyorsanız veya bir PC gamer değilseniz Ubuntu kullanmamak için hiçbir mazeretiniz yok demektir.

Ubuntu işletim sisteminin en son sürümü Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, Unity adındaki arayüzü ile çıktı. Daha kullanışlı daha sade ve daha önemlisi netbook ve tabletler için özel olarak geliştirilmiş bir versiyon bu, küçük dokunmatik ekranları olan cihazlarda üst düzey kullanılabilirlik sunuyor.

Ubuntuyu mutlaka denemelisiniz, Windows kullanıyorsanız bunu şu anki işletim sisteminizi değiştirmeden kullanmanız mümkün, Ubuntu kurulumunun içined bulunan Windows installer (Wubi) kullanarak çok basit halledebilirsiniz. http://www.ubuntu.com/download

Ubuntu tamamen ücretsizdir ve sadece birkaç istisna hariç içindeki yazılımlarında tamamı ücretsizdir. Ubuntu’ya ulaşmanın çok fazla yolu var, en kolayı direk sitesinden indirmektir veya yine ücretsiz olarak adresinizi verip CD/DVD talep edebilirsiniz. Ben daha önce onlarca farklı sürüm Ubuntu CD si aldım.

Tamamı açık kaynak ve İnsanlar için Linux sloganı ile yola çıkan Ubuntu Linux işletim sistemleri arasında son kullanıcıya en iyi, en kullanılabilir Linux deneyimini yaşatan işletim sistemi olmayı sürdürüyor. Bunun yanı sıra çoğu hosting firması ve şirketler de düşük maliyeti, güvenliği ve hızı nedeni ile Ubuntu Server kullanıyor, yeni Cloud teknolojisi sektörde ki şirketler için mutlaka göz atılması gereken bir alternatif.

    Bence Ubuntu kullanmalısınız çünkü:

  • Bilgisayarınızın kontrolünün gerçekten sizde olduğunun farkına varacaksınız.
  • Bilgisayarınızın gerçek gücünü ortaya çıkaracaksınız.
  • Muhteşem, göz alıcı ve eğlenceli arayüzü ile kapatmak istemeyeceksiniz.
  • Virüs kelimesinin anlamını unutacaksınız. En güveniliri.
  • Bedavacılığın dibine vuracaksınız bundan önce verdiğiniz paralara veya crack aramak için harcadığınız zamana acıyacaksınız.
  • Aradan yıllar geçse de bilgisayarınız sanki ilk günkü gibi çalışacak.
  • Her zaman her şeye bir çözüm üreten bir bilgisayarınız olacak.

Bu en son sürüm Ubuntu gerçekten beni öncekiler giib tatmin etti, 64 bit sürümünde beklediğim o uyumsuzlukları yaşamadım özellikle ekran kartı tarafında daha önce yaşadığım aksiliklerle karşılaşmamam yüzümü güldürdü. Laptoplar için mutlaka kullanılmalı, bilgisayar satan firmalar neden Ubuntu ile satmazlar anlamıyorum Ubuntu ile çalışsalar en az 300USD daha az fiyata satabilirler bilgisayarları.

http://www.ubuntu.com/
Neden ubuntu?