Kategoriler
Teknoloji

Ubuntu 11.04 notlarım

ubuntuforyou-times

Ben eski bir Ubuntu kullanıcısıyımdır, ilk zamanlarından beri ara ara geçişler yapıp genelde ehr bilgisyarımda Windows ile multiboth multi boot olarak kullanırım. Ana işletim sistemimizin Ubuntu olmamasının nedenlerini çoğunuz bilirsiniz o ayrı bir konu buna şimdi girmek istemiyorum ama bir eğer üst düzey farklı profesyonel işler yapmıyorsanız veya bir PC gamer değilseniz Ubuntu kullanmamak için hiçbir mazeretiniz yok demektir.

Ubuntu işletim sisteminin en son sürümü Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, Unity adındaki arayüzü ile çıktı. Daha kullanışlı daha sade ve daha önemlisi netbook ve tabletler için özel olarak geliştirilmiş bir versiyon bu, küçük dokunmatik ekranları olan cihazlarda üst düzey kullanılabilirlik sunuyor.

Ubuntuyu mutlaka denemelisiniz, Windows kullanıyorsanız bunu şu anki işletim sisteminizi değiştirmeden kullanmanız mümkün, Ubuntu kurulumunun içined bulunan Windows installer (Wubi) kullanarak çok basit halledebilirsiniz. http://www.ubuntu.com/download

Ubuntu tamamen ücretsizdir ve sadece birkaç istisna hariç içindeki yazılımlarında tamamı ücretsizdir. Ubuntu’ya ulaşmanın çok fazla yolu var, en kolayı direk sitesinden indirmektir veya yine ücretsiz olarak adresinizi verip CD/DVD talep edebilirsiniz. Ben daha önce onlarca farklı sürüm Ubuntu CD si aldım.

Tamamı açık kaynak ve İnsanlar için Linux sloganı ile yola çıkan Ubuntu Linux işletim sistemleri arasında son kullanıcıya en iyi, en kullanılabilir Linux deneyimini yaşatan işletim sistemi olmayı sürdürüyor. Bunun yanı sıra çoğu hosting firması ve şirketler de düşük maliyeti, güvenliği ve hızı nedeni ile Ubuntu Server kullanıyor, yeni Cloud teknolojisi sektörde ki şirketler için mutlaka göz atılması gereken bir alternatif.

    Bence Ubuntu kullanmalısınız çünkü:

  • Bilgisayarınızın kontrolünün gerçekten sizde olduğunun farkına varacaksınız.
  • Bilgisayarınızın gerçek gücünü ortaya çıkaracaksınız.
  • Muhteşem, göz alıcı ve eğlenceli arayüzü ile kapatmak istemeyeceksiniz.
  • Virüs kelimesinin anlamını unutacaksınız. En güveniliri.
  • Bedavacılığın dibine vuracaksınız bundan önce verdiğiniz paralara veya crack aramak için harcadığınız zamana acıyacaksınız.
  • Aradan yıllar geçse de bilgisayarınız sanki ilk günkü gibi çalışacak.
  • Her zaman her şeye bir çözüm üreten bir bilgisayarınız olacak.

Bu en son sürüm Ubuntu gerçekten beni öncekiler giib tatmin etti, 64 bit sürümünde beklediğim o uyumsuzlukları yaşamadım özellikle ekran kartı tarafında daha önce yaşadığım aksiliklerle karşılaşmamam yüzümü güldürdü. Laptoplar için mutlaka kullanılmalı, bilgisayar satan firmalar neden Ubuntu ile satmazlar anlamıyorum Ubuntu ile çalışsalar en az 300USD daha az fiyata satabilirler bilgisayarları.

http://www.ubuntu.com/
Neden ubuntu?

Ubuntu 11.04 notlarımiçin 6 yanıt

multiboth değil o multi boot, önce anlatacağın konuyu öğren, sonra anlat. ayrıca sözlüğü olan bir programla yaz, her tarafta yazım hatası var.

yorumun ve düzeltmen için teşekkür ederim kerim.

şunu söylemeliyim ki burası “benim blogum” ulusal gazete değil ben de bilgisayar uzmanı değilim, ubuntu uzmanı da değilim öyle bir şey yazdığım da yok sadece kullanıcıyım yazımda zaten kullanım deneyimleri var başka bir şey yok. o yüzden bir daha blogumda hata bulursan onu daha normal, doğru, pozitif bir dille yazarsan sevinirim yalnız bunu yapacağını da hiç sanmıyorum çünkü 100bin den fazla blog yorumu gördüm nacizane tecrübem 🙂

bir notebook neden ücretsiz bir işletim sistemi ile 300$ daha ucuz satılmaz??

çünkü ücretli bir işletmi sistemi satarak (250$ microsofta kalıyorsa) en az 50$ daha fazla kar edilir. ve bu 50$ için size yalanlar söylemekten, tüketici hakem heyetlerine gitmenizi, gerekirse dava acacağınızı görmeyi sabırla beklemekten kaçınılmaz…

bkz: teknosa, vatan computer, ve bunlar gibi niceleri, niceleri.

merhaba,

ubuntu 11.04 ile ilgili bir inceleme okumak için vakit ayırmıştım ama bitirdiğimde 11.04 ile ilgili değil de linux ile ilgili genel bir yorum olarak değerlendirdim. özetle başlık ve içerik uyumsuz. yine de klavyene sağlık.

sende saol. 11.04 videosunu izlersen vaktin boşa gitmez.