Kategoriler
Internet

Belgeler Org

Türkiye Bilişim'le Bilişim Açık Kaynak Yazılımlarla Gelişir! İlker Temir, Deniz Akkuş, DEÜ, LKD, SourceForge ev sahipliği yaptığı Belgeler.org harika bir kaynaktır bilmeyen arkadaşlar için tavsiye ediyorum özellikle "PHP ve MySQL ile Web Programlama" bölümünden çok şey öğrendim.
Linux Kitaplığı son kullanıcının makinasında her ihtiyaç duyduğunda Türkçe belge bulabileceği bir kitaplık olarak tasarlandı. Belgeler, bölüm bazında küçük parçalara ayrılıyor, tıpkı bir kitap okur gibi makinanızda bu belgeleri okuyabileceksiniz.

Kitaplığımızı oluşturan kitaplar:

 1. Belgelendirme Çalışma Grubu Elkitabı
  Bu kitapçık çalışma grubumuzun görev alanı, sanalyöremizin yapısı hakkında bilgi vermek, çeviri ekipleri, çevirmen, yazar olarak çalışmalara katılan ya da katılmak isteyenlere çalışmalarında yardımcı olmak ve yönlendirmek, onların çalışmalarının izlenmesini sağlamak gibi bilgilendirme yanında çalışmalarımızın izlenmesini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Kitap ayrıca bu kitaplığın kaynak kodunu oluşturan DocBook-XML belgelerin nasıl hazırlanacağını anlatan bir yardım belgesi de içermektedir.
 2. Sıkça Sorulan Sorular
  Bu kitapta sıkça sorulan soruları belli konu grupları altında bulacaksınız.
 3. Linux Belgeleri
  Linux NASIL Belgelerinin dilimize çevirilerini, Türk Linux kullanıcılarının hazırladıkları NASIL belgelerini ve Linux ile ilgili Felsefe, Tarih ve Genel Kültür makalelerini içeriyor.
 4. Uygulama Yardım Belgeleri
  Çeşitli uygulamaların, info ya da HTML biçemli yardım kılavuzlarının çevirilerini içermek üzere oluşturulmuştur.
 5. Kılavuz Sayfaları (nâm-ı diğer Man Sayfaları)
  Bu kitap, Linux man sayfalarını içermektedir.
 6. GNU Bash Başvuru Kılavuzu
  Komut satırına "info bash" yazarak okuyabildiğiniz kılavuzun çevirisidir. Yeri "Uygulama Yardım Belgeleri" kitabı olmasına rağmen kendisi bir kitap boyutunda olduğundan ayrı bir kitap olarak kitaplığımıza eklendi.
 7. GNU C Kütüphanesi Başvuru Kılavuzu
  Bu kitap, her C yazılımcısının elinin altında bulunması gereken bir kaynak kitaptır. Ayrıca, her GNU/Linux kullanıcısı kullandığı sistem hakkında bir fikir edinmek istiyorsa en azında bir kere okumalıdır.
 8. Regex Kütüphanesi Başvuru Kılavuzu
  Komut satırına "info regex" yazarak okuyabildiğiniz kılavuzun çevirisidir. Regex Kütüphanesi, GNU C Kütüphanesinin içinde gelmektedir. Bu kılavuz, GNU C Kütüphanesi Başvuru Kılavuzunun düzenli ifadeler ile ilgili bölümünün tamamlayıcısıdır.
 9. Termcap Kütüphanesi ve Veritabanı
  Komut satırına "info termcap" yazarak okuyabildiğiniz kılavuzun çevirisidir. Termcap, uygulamaların uçbirimlerin yeteneklerini kullanabilmelerini olanaklı kılan bir veritabanı ve bir kütüphanedir. Bu kılavuz, C dili ile kullanılan işlevlerin açıklamalarının yanında Termutils paketi ile dağıtılan tput ve tabs komutlarıyla doğrudan kabuk üzerinde kullanılan uçbirim yeteneklerinin ayrıntılarını da içerir.
 10. Linux Sistem Yöneticisinin Kılavuzu
  "The Linux System Administrators' Guide" ekitabının çevirisidir.
 11. Beej'in Ağ Programlama Kılavuzu
  Bu çeviri soket programlama konusuna ciddi ciddi merak salan bireyler tarafından adım adım okunursa işe yarayacaktır.
 12. HTML ile Web Tasarımına ve PHP-MySQL ile Web Programcılığına Giriş
  Adı üstünde, söylenecek fazla birşey yok. Konu ağacı basit bir belge için fazla geldi, biz de bir kitapçık olarak ekledik.
 13. Gömülü Sistemler İçin Linux Dağıtımı Geliştirme
  Bu kitap gömülü sistemlerde Linux kullanacak kişilere faydalı olması amacıyla hazırlanmaktadır.
 14. Açıklama İstekleri
  Bu kitap, kısaca RFC'ler olarak bilinen açılımı "Request for Comment" olan ve Türkçe'ye "Açıklama İsteği" olarak çevrilebilecek olan belgelerin Türkçe çevirilerini içermesi amacıyla hazırlanmıştır.
 15. Linux Bilişim Terimleri Sözlüğü
  Masaüstünüzde tutabileceğiniz bir ansiklopedik sözlüktür. Terim karşılıklarını, ilgili sahanın ne olduğunu, eş anlamlı sözcükleri, diğer dillerdeki karşılıklarını buradan bulabilirsiniz. İngilizce terim karşılıkları, kolay bulunabilmeleri için ayrı bir İngilizce-Türkçe sözlük olarak düzenlenmiştir.

 16. Linux İşletim Sistemi
  Bu kitap 1997 öncesine ait bilgiler içeriyor ama bazı bölümleri hala işe yarıyor.

Eski wolkanca.com’da Belgeler Org veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Belgeler Org için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.