Kategoriler
Eğlence

Erkin Koray

Türk rock müziğinin en kıymetli isimlerinden usta sanatçı Erkin Koray.

Anadolu Rock müziğinin usta ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti, saygı ve rahmetle…

Erkin Koray | Spotify

Erkin Koray hakkında

Erkin Koray(Mustafa Erkin Koray), Türk rock müziğinin öncü isimlerinden biri olarak tanınan, gitarist, besteci ve şarkıcı bir sanatçıdır. Anadolu rock tarzının yaratıcılarından biri olan Erkin Koray, Türk halk müziği, Türk sanat müziği ve Arabesk müzik gibi geleneksel müzik türlerini batılı rock, psychedelic ve metal müzikle harmanlayarak kendine özgü bir sound yaratmıştır. Ayrıca elektro bağlama adını verdiği bir müzik aletinin de mucididir.

Erkin Koray, 24 Haziran 1941 tarihinde İstanbul’da doğdu. Annesi Vecihe Koray, piyano öğretmeni ve Şerif Yüzbaşıoğlu, Ayhan Yünkuş ve Önder Bali gibi ünlü müzisyenlere eğitmenlik yapmış bir sanatçıydı. Erkin Koray da küçük yaşlarda annesinden piyano dersleri aldı ve daha sonra gitar çalmaya başladı. İstanbul Alman Lisesi’nde okuduğu dönemde arkadaşlarıyla kurduğu Erkin Koray ve Ritimcileri adlı amatör grupla Elvis Presley ve Fats Domino gibi sanatçıların şarkılarını çalmaya başladı.

1960’lı yılların başında askerliğini Ankara’da Hava Kuvvetleri Caz Orkestrası’nda solist ve gitarist olarak yaptı. Askerlik sonrası Almanya’ya giden Erkin Koray, burada The Hiccups adlı bir Alman grubuyla çalıştı. Türkiye’ye döndüğünde ise yeni bir grup kurdu ve saçlarını uzatarak Türkiye’de beat müziğin temsilcisi oldu. 1966 yılında İngilizce şarkılardan oluşan bir EP çıkardı. 1967 yılında ise Kızları da Alın Askere / Aşk Oyunu adlı 45’liği ile büyük başarı yakaladı. Özellikle Kızları da Alın Askere şarkısı Erkin Koray’ın geniş kitleler tarafından tanınmasını sağladı.

1967 yılında ilk psychedelic single’ı olan Anma Arkadaş’ı yayınladı. Bu single’ın ardından hem solo hem de çeşitli gruplarla birlikte pek çok single çıkardı. 1970’li yılların başında Bunalım grubunun eski üyeleriyle Ter adlı bir grup kurdu ve Hor Görme Garibi adlı single’ını piyasaya sürdü. 1973 yılında ise ilk albümü olan Erkin Koray’ı yayınladı. Bu albümde 1967-1973 yılları arasında çıkardığı single’lardan seçilen şarkılar yer aldı.

1974 yılında Doğlan Plak ile anlaşan Erkin Koray, Şaşkın (Dabke) adlı single’ını çıkardı. Bu single Türkiye’de dabke ritminin kullanılmasında bir ilkti. Aynı yıl Elektronik Türküler adlı ikinci albümünü yayınladı. Bu albümde Anadolu rock tarzının en önemli örneklerinden olan Cemalim, Köprüden Geçti Gelin, Karlı Dağlar gibi şarkılara yer verdi.

1976 yılında 2 adlı üçüncü albümünü çıkaran Erkin Koray, bu albümde Fesuphanallah, İstemem, Sevince gibi hit şarkılara imza attı. 1977 yılında ise Erkin Koray Tutkusu adlı dördüncü albümünü yayınladı. Bu albümde Nihansın Dideden, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Estarabim gibi Türk sanat müziği eserlerini rock yorumuyla seslendirdi.

1980’li yıllarda beşinci albümü olan Benden Sana’yı çıkaran Erkin Koray, bu albümde Arap Saçı, Yalnızlar Rıhtımı, Akrebin Gözleri gibi Arabesk-rock şarkılarını yorumladı. 1983 yılında altıncı albümü olan İlla Ki’yi yayınladı. Bu albümde Mesafeler, Yağmur gibi psychedelic rock şarkılarına yer verdi. 1985 yılında Ceylan, 1986 yılında Gaddar, 1987 yılında Çukulatam Benim, 1989 yılında Hay Yam Yam, 1990 yılında Tamam Artık adlı albümlerini çıkardı.

1990’lı yıllarda müzik piyasasından uzaklaşan Erkin Koray, 1996 yılında Gün Ola Harman Ola adlı albümünü yayınladı. Bu albümde Krallar, Öfke gibi metal müzik şarkılarına yer verdi. 1999 yılında ise son albümü olan Devlerin Nefesi’ni çıkardı. Bu albümde de metal müzik ağırlıklı şarkılara yer verdi.

Erkin Koray, uzun yıllardır yaşadığı Kanada’da 7 Ağustos 2023 tarihinde hayatını kaybetti. Türk rock müziğine büyük katkılarda bulunan Erkin Koray’ın müziği ve eserleri Türkiye’de ve dünyada halen dinlenmeye ve sevilmeye devam ediyor.

Saygı ve rahmetle… #ErkinKoray

Kaynaklar: