Kategoriler
Blog

Blog yazarlarına alternatif konular

Blog yazmaya yeni başlayan arkadaşlara dikkat ettiğiniz zaman çoğu genelde hep aynı içerikte yazılar yazdıklarını görürsünüz. Kimisi konu bulamaz kaş yapayım derken göz çıkarır, kimisi de maalesef ki hiç birimizin istemediği türden içerik hırsızlığına yönelir.

Blog yazarken nereden ve nasıl kimsenin değinmediği konular bulabiliriz?
Çoğumuzun sorduğu sorular başında bu gelir. Acaba ne yazsam? Ben bu yazımda blog yazmak için seçilecek konular hakkında şimdiye kadar kendi gözlemlediğim süre içerisinde bir kaç ipucu vermek istiyorum. Yani blog yazarlarına alternatif konular öneriyorum.

  1. Blog yazarken kendinize bir konu belirleyin. Bu konu üzerinde kapsamlı araştırmalar yapabileceğiniz gibi konuyla özdeşleşen başka konulara da yönelebilirsiniz.
  2. Uzman olduğunuz konularda halkı bilinçlendirecek daha fazla yazılar yazın. Varsayalım ki Fotoğrafçısınız? fotoğraf üzerine yazılarınızı yazın, veya diyelim ki tekstil mühendisisiniz. Tekstil mühendisliği konularında yazılar yazınız. Kısacası uzman olduğunuz konularda yazılarınız bulunsun. Emin olun daha çok ilgi görecektir.
  3. Her gün okuyun. Okuyun derken illa ki bilgisayar başında oturmanıza gerek yoktur. Kitaplar okuyun dergiler okuyun, gazeteler okuyun. Emin olun kimsenin değinmediği bir çok konu ile karşılaşacaksınız ve biraz araştırma sonucunda bunun faydalarını göreceksiniz.
  4. Hedef kitlenizi belirleyin: Yazacağınız yazılar ile hedef kitlenizin nasıl içeriklere önem verdiklerini göreceksiniz. Yukarıda dediğim gibi tekstil mühendisisiniz ve tekstil üzerine yazılar yazıyorsunuz. Bu yazıların arasına ne bilim Google’den nasıl para kazanırım gibi bir yazı koyduğunuzda okuyucularınızın ilgisini dağıtmış olursunuz. Ve emin olun okuyucu bloğunuzdan soğur. Bloğunuz için yazarlar da bulun. Bu kimi zaman kardeşiniz kimi zaman aile efradınız, kimi zaman yakın bir arkadaşınız olabilir.
  5. Her şeyden önemlisi bloğunuzdaki yazı dizinizi güncel tutun. Sağdan soldan derleme bilgileri kopyala yapıştır yöntemiyle uygularsanız kaybeden de yine sizler olursunuz.
  6. Başka sitelerden aldığınız içerikleri ve dokümanların kaynağını belirtiniz. Bu hem karşı sitenin sahibinin hoşuna gider hem de paylaşımda bulunmuş olursunuz.
  7. Wolkanca’yı sık sık takip edin. Reklamını yapmak adına değil gerçekten yazarlarının kaliteli ve bilinçlendirici yazılar yazdıklarına inanıyorum. Aradığınız bir çok içeriği bulabileceğinize inanıyorum.
  8. Kişisel bloglar kategorilerinde dediklerimi uygulayabilirsiniz. Wolkanca gibi blog yazarlarının bulunduğu bir platformda iseniz yukarıda saydığım maddelerde değişkenlikler olabilir. Yani; bir blog çatısı altında herkes farklı konulara yönelerek halkı bilinçlendirebilir. Benim aklıma içerik konusunda gelen düşünceler bunlar. Benzer maddelerle çoğaltılabilecektir. Elbette ki kararı verecek olanda sizlersiniz.

Saygılarımla Suat