Kategoriler
Internet

Bana göre: Nedir bu mim?

Bloglarla ilgili okuyan, yazan biriyseniz hemen her blogda bu tarz mimleşme vakaları ile karşılaşmışınızdır. Bloglar arasında bu mim denen olay kısaca, bir blogger ın blogunda bir konuda yazdıktan sonra bu konuyu yorumlaması için başka bir blogger ın blogunu hedef göstermesidir diyebiliriz. Bloggerlara göre değişen mim anlayışı tabii ki var, birine göre bu sadece teknik açıdan bloguna backlink alarak arama motorları nezdinde faydalı olması, diğerine göreyse arkadaş kazanma, tanışma kaynaşma veya daha bir çok farklı yorum getirilebilir. İşte şu anda okuduğunuz mim bu konu üzerine bir mim, ben şimdi kendi mim anlayışımı, bana göre mim nedir onu yazmaya çalışacağım.

Dünkü yazımı bir alışveriş merkezinde yazdım, şu anda da Yeşilyurt da bir börekçideyim az önce kahvaltımı yaptım ve sigaramı tüttürürken bu yazıyı yazmaya çalışıyorum, yazımda hatalar olursa şimdiden affola, daha müsait bir zamanda bunları düzeltirim.

Bana göre mim tek kelime ile “kaynaşmadır”. Bloglar ve onların okurları arasında bir dönüşümü hedefler, bir blogun okurları o mim ile mimlenmiş ve mimlemiş blogları da tanır bu sayede okurlar arası bir dönüşüm, çok verimli bir okurlar, yazarlar, bloglar arası kaynaşma oluşur. Bloglar arası mimler ile birlikte tabiî ki arama motorlarında dürtmüş oluruz fakat asıl amaç tabii ki bu değildir, bu sadece faydalarından biri olabilir. Bir diğer durum, bloggerlar, blogcular arasındaki arkadaşlık ve dostluğun pekişmesi mimleyen blogun mimlediği blogun yazarının o konuda ne düşündüğünü merak etmesi ve mim sayesinde merakını gidermesidir. Toplumumuzun çoğu kesimi tarafından internet hâlâ asosyalleştiren bir iletişim biçimidir, bunun yanlış hatalı bir kanı olduğunu belirginleştiren, altını çizen en etkili araçlardan biri de bloglardır. Bloglar ile gelişen iş ilişkileri, verimli iş sohbetleri, ortaklıklar, arkadaşlıklar ve hatta evliliğe bile giden ilişkiler, toplumumuzun büyük kesiminin interneti öcü olarak görmesinin ne kadar hatalı bir düşünce olduğunu ziyadesiyle ortaya koyuyor.
Mim

Konuya mimden girdik ama bizler, bilişim sektöründe iş yapmak, projeler üretme, geliştirme isteği ile yanıp tutuşan genç insanların ortak sorunu bu toplumun dışlaması onlara, bizlere sanki boş beleş işler yapıyormuş gibi davranmasıdır. Her geçen gün yaygınlaşan internet ve ona bağlı teknolojiler, hayatımızı her alanına daha fazla, daha etkin girdikçe bu kanıda olanların bizlere davranışları daha yumuşuyor, fakat yine de şu anda yeterli değil. Şahsen ben şu an oturduğum kafede az önce rahattım, ama müşteriler biraz fazlalaştıkça bazılarının ilginç bakışları arasında blog yazmak zorunda kaldı (: İlginç, belki aralarında benim blogumu okuyan, okumuş olanlarda vardır ve bu yazımı evlerine, ofislerine gidince okuyacaklar. Konu dağılmasın, fazla uzatmayayım işte yukarıda değindiğim gibi mim olayı bana göre budur. Bloglar arası kaynaşma, okurlar arası değişim ve buna benzer şeyler. Bu yazımı okuduktan sonra son zamanların popülerleşmeye başlayan “blog karikatüristi” otopsiraporu olarak tanıdığınız arkadaşım bu konuya göre bir karikatür ile bu yazımı zenginleştirecektir. Sevgi, sağlık, esenlik, bu arada Teoman’ın harika bir albümü çıkmış hemen gidip alın.
Akşam da bir aksilik çıkmazsa Blog yazarları toplantısına katışacağız, başak a selam (:

Mimlediğim bloglarda şöyle; her zamanki gibi bay Nahnu örg, Sesebian, Mavinefes, Fikirbozan ve Kutsal Damacana örg olsun.