Kategoriler
Gündem

2006 ÖSS için geri sayım başladı…

18 Haziran 2006 Pazar günü yapılacak ve milyonlarca gencin hayatını 3 saatte sonuçlandıracak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı için geri sayım başladı. Bu sene sınavda yapılan bazı değişiklikler ilk kez uygulanacak.

2006-ÖSS ve meslek liselerinden yüksekokullarına sınavsız geçiş için toplam 1 milyon 679 bin kişi başvurdu. Bu adaylardan yaklaşık 1.5 milyonunun 2006-ÖSS’ye girmesi bekleniyor. Oysa 4 yıllık lisans programlarının kontenjanı yaklaşık 200 bin, önlisans kontenjanı da 200 binden az olmak üzere toplam kontenjan 400 binin altındadır.

ÖSS gençlerin en dalgalı dönemlerinde hayatlarını alt üst ediyor 🙁 İdeal ve psikolojik yönden rahat bir öğrenme ve çalışma ortamı öğrencinin başarısını arttırır, ancak sınavın yapısı gereği her şeyin 3 saate sığdırılması zorunluluğu sınav yaklaştıkça pek çok gence sınav kaygısı yaşatıyor.

ÖSYM’den tuvalet izni çıktı 🙂 ÖSS dahil bir çok sınavda tuvalet izni vermeyen ÖSYM nihayet bu katı tutumunu değiştirdi. Her okulda bir kadın ve bir erkek olmak üzere iki tane sınav denetim görevlisi bulunacak tuvalete gidecek öğrencilere de refakat edecek. #